Reklama

Snowboarding a jeho rizika

Stejně jako v ostatních ročních obdobích i v zimě mají úrazy svá specifika. Na rozdíl od jarních a letních jsou více závislé na počasí a vznikají zejména při pohybových aktivitách. Zatímco u dospělých převažují úrazy vzniklé uklouznutím na zledovatělém chodníku, děti, které jsou menší, pružnější a šikovnější, se zraní spíše při lyžování, bobování či bruslení. Úrazů přibývá také při populárním snowboardingu.

V zimní sezoně 2008/2009 vyrazili záchranáři do akce v 6 537 případech, v patnácti z nich přišli lidé o život a ve více jak 10 % se jednalo o úrazy těžké. Nejvíce zásahů je každoročně v Krkonoších. Nejčastějšími zraněními zimní sezóny jsou zlomeniny, natažené svaly či vazy, úrazy hlavy a břicha.

Snowboardisté jsou pro své okolí mnohem nebezpečnější než lyžaři. Začátečníků snowboardistů stále přibývá, což je také důvod, proč se při tomto sportu zraní více lidí než na lyžích. Typickým zraněním snowboardisty je zlomenina vřetenní kosti na předloktí a zlomenina zápěstních kůstek. Ty jsou způsobeny tím, že s pomocí rukou brzdí při pádu. Kromě zlomenin hrozí řezné rány způsobené přímo prknem, nebezpečné jsou úrazy páteře způsobené zpravidla při pádu dozadu.

Tento sport se nedoporučuje dětem mladším sedmi let a platí, že důležitá je instruktáž zkušeným učitelem. Snowboard by neměl být delší než k výšce nosu a doporučuje se používat ochrannou přilbu, chránič páteře  a popřípadě rukavice se zpevněným zápěstím. Rizika snowboardingu většina dětí ani rodičů nedoceňuje. Důležité je, aby rodiče na ochranných pomůckách nešetřil a koupili raději levnou bundu než nekoupit přilbu nebo chránič páteře.  Podceňování ochranných pomůcek se nevyplácí,“ vysvětluje Michal Novotný, reprezentant a nejlepší český snowboardcrossový závodník, momentálně v přípravě na Olympijské hry 2010 ve Vancouveru.

Zdroj: Izip

Reklama

Reklama

Komentáře

amomd (Po, 20. 2. 2012 - 20:02)
m
amomd (Po, 20. 2. 2012 - 20:02)
m
Reklama