Reklama

Chraňte své děti

"Následkem úrazu zemře každý rok v Česku sto dětí do 14 let," uvedla Veronika Benešová z Centra úrazové prevence Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Podle Benešové skončí v průběhu roku v nemocnici s těžkým úrazem 30 tisíc dětí a půl milionu z nich - tedy každé třetí - utrpí úraz, který musí ošetřit lékař. S počtem 8,47 úrazu na 100 tisíc dětí patří Česko k zemím s největším počtem dětských úrazů.

"Než sednete na kolo, vždy si poměřte své síly, zda to opravdu zvládnete. Hlavně nikdy nezapomeňte na ochranné pomůcky. Helma na kole zachraňuje život," upozornil před prázdninami žáky jedné z pražských základních škol ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, původní profesí anesteziolog a lékař záchranné služby.

Jeden z průzkumů věnujícím se dětským úrazům prokázal, že nejčastějším důvodem hospitalizace po pádu z kola je právě úraz hlavy. Zahraniční studie přitom dokazují, že cyklistická přilba je ideální ochranou před těžkými úrazy, protože až v osmdesáti osmi procentech případů zabrání vážnému poškození mozku.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se aktivně zapojila do boje proti úrazům. Svým pojištěncům poskytuje jednou za rok finanční příspěvek na nákup ochranných pomůcek až do výše 500, 600 či 700 Kč, podle toho, zda je příspěvek určen dítěti, studentu, či dospělému.

Reklama

"Dotyčný si sám může zvolit, zda si koupí cyklistickou či lyžařskou helmu, chrániče kloubů, zubů, holenních kostí nebo ochranné brýle do vody či na sníh," sdělil ředitel okresní pobočky Ostrava Martin Doležal a dodal: "Vítám, že ministr zdravotnictví podpořil boj proti úrazům dětí."

Produkty ZP MV ČR v roce 2007:

Příspěvek ZP MV ČR nabízí svým pojištěncům formou tzv. balíčků:

Balíček pro děti a mládež do 18 let
Balíček pro ženy od 18 let
Balíček pro muže od 18 let

Příspěvek až 500 Kč na sportovní ochranné pomůcky, tedy na chrániče kloubů, zubů, hlavy (helma), holení, ochranné brýle při vodních sportech a ochranné brýle při sportech na sněhu.

Balíček pro studenty od 18 do 26 let

Příspěvek až 700 Kč na sportovní ochranné pomůcky, tedy na chrániče kloubů, zubů, hlavy (helma), holení, ochranné brýle při vodních sportech a ochranné brýle při sportech na sněhu.

Balíček pro rodiny s dětmi od jednoho roku do 15 let (max. výše 800 Kč za rok)

Na jaře (duben, květen) příspěvek až 600 Kč na cyklistickou helmu pro dítě.
Na podzim (říjen, listopad) příspěvek až 600 Kč na lyžařskou helmu pro dítě.

K tomu musí rodiče čerpat min. 200 Kč na rehabilitaci, kurz plavání nebo na vitamíny. Jde totiž o rodinný balíček, takže příspěvek musí čerpat děti i rodiče zároveň.

Každé dítě v rodině (max. tři) má nárok na částku až do výše 600 Kč. Pokud má tedy rodina dvě děti, může v rámci tohoto balíčku čerpat příspěvek až do výše 1400 Kč, má-li rodina tři děti, pak může příspěvek dosáhnout až 2000 korun (200 Kč rodiče + 600 Kč každé dítě).

Více informací k tomuto tématu Vám poskytne:
Kateřina Korandová
marketing, ZP MV ČR pobočka Ostrava
mobil: +420 724 023 772
e-mail: [email protected]

Reklama

Komentáře

Reklama