Fitness trendy roku 2017: HIIT, crossfit, EMS i body&mind

Češi stále preferují skupinové lekce, ale těm tanečním, jak se zdá, odzvonilo. Naopak pořád jsou na vzestupu poklidné lekce stylu body&mind přiklánějící se k meditaci. Jejich protipólem jsou ovšem trendy cvičení pracující s vlastní vahou těla HIIT a crossfit. Za revoluční odborníci považují metodu EMS, kdy svaly pracují díky elektrostimulaci.

1. Skupinové cvičení jako společenská událost
„Plno lidí nemá zkušenosti se zdravým pohybem, neumějí si sami nastavit vlastní pohybový program. Proto jsou stále velmi populární skupinové lekce. Profesionální instruktor či instruktorka lekci velmi pečlivě připravují, perfektně předvedou, jak se má cvičit, opravují, když někdo cvičí špatně. Navíc vyrazit na skupinovou lekci je tak trochu společenská událost, často chodíme s kamarádkou, motivujeme se navzájem,“ vyjmenovává základní fitness trendy Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

2. V kurzu je pořád body&mind
Velmi oblíbené jsou podle Jany Havrdové zejména lekce body&mind, protože v rozběhaném programu se často potřebujeme zklidnit, soustředit se na sebe. Jejich popularitě nahrává i to, že v poslední době se nejen u nás, ale i v zahraničí neobjevují žádné výraznější novinky, jako byla například svého času zumba, nebo před ní ještě spinning. Proto se tak trochu vracíme zpět k základům. Svoji nedobytnou pozici si z jedné strany našly lekce body&mind, počínaje jógou a pilates, ale i jejich nesčetné variace.

3. Meditace je in
„Po velkém boomu powerjógy, která józe obecně pomohla vydobýt si na českém trhu mezi širokými masami klientů své jméno, se většina klientů dále orientuje na ty tzv. méně komerční styly. Powerjógu nahrazují lekce, které se čím dál víc odklánějí od pouhého fyziologického účinku cvičení, a přiklánějí se více k meditaci,“ podotýká Karel Jarušek z České komory fitness.

4. Roste obliba crossfit a HIIT
Na vzestupu jsou čím dál častěji také tréninky s vlastním tělem, což potvrzuje nejen obrovský nárůst různých crossfit a atletických gymů v ČR, ale i průzkum The American College of Sports Medicine, který tyto typy cvičení staví na první pozice ve fitness trendech. O první příčky se budou prát HIIT (high-intenstity-interval training) a crossfit.

5. Revoluční EMS
„Samostatnou kapitolou pak je cvičení pomocí metody EMS (Elektro Myo Stimulace svalů), jehož podstatou je, že do svalu je vyslán elektrický impulz, který ho donutí se stáhnout. „Toto cvičení se stále více rozšiřuje a má dvě hlavní skupiny: Trénink bez cvičení, tedy trénink až pro 95 % populace, která by jinak cestu do fitka nenašla, a který pomocí spíše statických pohybů procvičí v průběhu 20 minut celé tělo. Druhá pak stále více zasahuje do ostatních cvičení a nově skrze Xbody nabízí také skupinové cvičení až 6 osob s bezdrátovým připojením a tréninkem o intenzitě, jakou tělo dovolí,“ vysvětluje Karel Jarušek. Za přibližně dva roky fungování EMS u nás najdete přes 50 míst, kde jej můžete provozovat. Odborníci očekávají ještě větší zájem o něj v souvislosti s možností použít jej i pro různé lekce od body&mind až po funkční trénink či cycling. Ostatně právě tam směřuje stále více typů lekcí ve smyslu „rychle a s maximální efektivitou“.

Zdroj: www.fisaf.cz a www.bodyexpress.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  já chodívám na kruhový trénink a jsem spokojená :) dost mě to baví a mám skvělou trenérku, takže pokud neznáte vyzkoušejte

  Zář 28, 2018
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Najíždíš na reklamu, viď.

  Zář 28, 2018
 • Obrázek uživatele Evžen
  Evžen (anonym)

  Já se věnuji jen sexu, to mne procvičí pánevní svaly a brušáky, jakožto i tricepsy, hýždě, lýtka a jazyk.

  Zář 28, 2018
 • Obrázek uživatele Týna
  Týna (anonym)

  a co kruhový trénink v contours? Tam je to holky dost boží, chodím tam moc ráda :) jinak pokud jste odhodlané a máte čas a chuť tak to vyzkoušejte!!!

  Zář 30, 2018
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Já tu holky nevidím, možná jednu i když to je možná babička. Souhlasím s Evženem, tohle procvičí vše a příjemně.

  Zář 30, 2018
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Pohyb je nejlepší! Ať je jákykoliv, fajn je také dobré prostředí a příjemní lidé kolem, protože i to může způsobit nepříjemný pocit z pohybu :) a co je trendy vlastně ani nevím :D

  Říj 16, 2018
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  no jo, jenže najít nějaké dobré fitko kde je to příjemné a člověk se tam nemusí stydět že něco neumí nebo tak... je to prostě lepší když je to jen pro holky

  Říj 22, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama