Reklama

Dva ověřené cviky proti bolesti bederní páteře

Hana Toufarová, zkušená lektorka, která přivezla z Ameriky do České republiky novou cvičební metodu Fit Pain Free a vybrala z ní dva cviky, jimiž rozhýbete oblast beder do všech stran, a tím si ulevíte od bolesti.

„Spousta cvičení a metod dává stále důraz na pevné břicho, protahování beder a na jejich tlačení do podložky. Je však naopak velice důležité mít prohnutí v bedrech a přiměřenou bederní lordózu – bez ní bychom nemohli správně stát. Pokud tomu tak není, svaly jsou v této oblasti oslabené a my je musíme znovu posílit. I proto nás záda často bolí,“ upozorňuje Hana Toufarová s tím, že metoda Fit Pain Free je unikátní v tom, že pracuje vždy s jedním svalem, který se naučí perfektně fungovat tak, aby nezatěžoval ostatní, a celé tělo pak pracuje tak, jak má. Jedná se o metodu jednoduchého izolovaného cvičení, které zvládnou děti, dospělí, senioři, začátečníci, ale oblíbená je i u vrcholových sportovců.

A jaké jsou cviky, které uleví od bolestí bederní páteře? Hana Toufarová přidává podrobný návod a doporučuju: „Bederní část páteře je velmi choulostivá, proto cvičte velmi opatrně!“

 

1. Knee Drops – cvik proti bolesti bederní páteře:

Reklama

Tento cvik podporuje hluboké dýchání a práci břicha, zvyšuje pohyblivost páteře, protahuje svaly trupu a prsní sval a posiluje rotátory kyčle.

Základní pozice:

- Lehněte si na záda.

- Pokrčte nohy, chodidla jsou celou plochou na zemi. Nohy jsou na větší šíři než kyčle.

- Upažte ruce, dlaně vzhůru.

Provedení cviku:

- Nejprve se klidně nadechněte a s výdechem položte nohy vpravo, hlavu otočte vlevo.

- Zatlačte pravou nohu do země.

- Stáhněte levou hýždi a opatrně zatlačte levý bok dopředu.

- Levé rameno a lopatka leží na zemi, stáhněte je od uší dolů.

- Dýchejte do břicha. Břicho se vám s nádechem zvedá a s výdechem klesá. Horní část těla relaxuje. Časem se pokuste dýchat do celého trupu – nejen do břicha, ale i do stran a do zad tak, aby se celý trup jako válec s nádechem rozšiřoval a s výdechem zmenšoval.

Cvik opakujte 10x.

 

2. Shoulder Bridge Active Feet on the Wall – cvik proti bolesti bederní páteře:

Tento cvik protahuje a mobilizuje bederní páteř, posiluje hýždě a hamstringy (skupina tří svalů na zadní straně stehna).

Základní pozice:

- Lehněte si ke stěně, v kolenou mějte úhel 90 stupňů, bérce dejte rovnoběžně se zemí, chodidla umístěte na stěnu. Mějte kyčle, kolena i kotníky v jedné linii.

- Paže jsou mírně od těla (cca 45 stupňů), ramena a lopatky stáhněte od uší dolů, dlaně dejte vzhůru. Pánev je v přirozené poloze. Hlava je v prodloužení páteře, tj. bez záklonu.

Provedení cviku:

- Podsaďte pánev, zapojte břišní svaly.

- Zatlačte chodidla do zdi a s výdechem pomalu zvedejte páteř od podlahy.

- Nejdříve jde nahoru pánev, pak bedra a nakonec hrudní část páteře, až se budete opírat pouze o chodidla a lopatky.

- V konečné pozici stáhněte hýždě.

- Kontrolujte, že máte ramena a lopatky stažené od uší dolů.

- Nadechujte se do břicha a s výdechem pomalu pokládejte páteř na zem postupně od hrudní části páteře. Podsazenou pánev pokládejte jako poslední.

Cvik opakujte 10x

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Juli (St, 8. 5. 2019 - 19:05)
Objev Ameriky! Zná každý, kdo se zabývá jógou nebo rehabilitačním cvičením.
Jana (Pá, 29. 11. 2019 - 11:11)
Většina lidí se ale jógou ani rehabilitačním cvičením bohužel běžně nezabývá. Když pak jsou problémy, mohou se cviky hodit. Díky za informace.
Tamara (Po, 17. 6. 2019 - 08:06)
Cviky mohou být známé, ale jejich provedení se liší. Např. u cviku 1 se vždy jen přetáčí kolena na stranu, žádné další protažení ani posílení se běžně neprovádí.
Reklama