Reklama

Jak se správně starat o svá záda

V zimě jsou naše záda náchylnější k bolestem a blokádám než v teplých měsících. Dávat pozor bychom si proto měli především na prochladnutí. Pokud vám totiž záda ofouknou, můžete si pěkně zavařit. Akutní (jednorázové) blokáda a bolesti zad jsou často způsobeny právě povětrnostními vlivy, jako je studený vítr, chlad nebo vlhkost. Pojďme si proto u příležitosti Světového dne páteře (16. 10.) připomenout, jak se o svá záda starat s nástupem chladnějšího počasí i jak řešit náhlou bolest.

Správně se oblečte

Ať už je teplota jakákoli, platí jedna zásada: obléct se s ohledem na počasí. S nedostatkem oblečení totiž můžete prochladnout, s příliš mnoha vrstvami se zase zpotíte a následným ofouknutím se nachladíte, přičemž oboje vede k prochladnutým svalům či kloubům. V kombinaci s potem totiž svaly i páteř “nastydnou” a můžete se propracovat dokonce až k blokádě.

Nečekejte, až bolest sama poleví

Jestli se i přes všechna opatření stane, že vám záda ofouknou nebo si je namůžete při sportu, rozhodně nespoléhejte na to, že to samo přejde. A v žádném případě se nesnažte bolest “rozhýbat”, mohli byste si ublížit ještě víc. Raději si místo toho naordinujte klidový režim a suché teplo a určitě se vyvarujte horké vany. Ta vám v první chvíli sice uleví, ale pokud záda zase prochladnou, nemuseli byste se už narovnat. Snažte se odpočívat a být co nejvíce v klidu. Skvělým pomocníkem vám bude “chlupatý” ledvinový pás nebo hřejivé polštářky, které se dají nahřívat v mikrovlnné i elektrické troubě. Během zimy je můžete mít i na topení a díky tomu tak stále po ruce.

Reklama

První pomoc

Rychlá úleva, kterou známe všichni. Většinou volíme ty ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Působí během chvilky a na pár hodin uleví. Rozhodně to ale není dlouhodobé řešení. Nezapomeňte, že léky proti bolesti nepůsobí jen v místě bolesti, ale v celém těle a při déletrvajícím užívání mohou být příčinou problémů se žaludkem a zatěžují i játra. Pokud tedy vaše problémy se zády přetrvávají, neodkládejte návštěvu lékaře. Akutní problém totiž může přerůst v chronický a ten vyžaduje zásah odborníka.

Tejping

Kineziotaping je jednoduchá forma pomoci, která vám může také prospět. Barevné pásky umí překvapivě ulevit od bolesti, musí je ale aplikovat odborník. Ten podle specifikace vašich potíží pozná, kam přesně je umístit. Na těle vám tejpy vydrží několik dní a můžete s nimi i do sprchy.

Užívejte vitamin B 

Kombinace vitaminů B1, B6 a B12 zlepšuje metabolismus a regeneraci nervových vláken. Zároveň, pokud se přijímají ve vyšších dávkách, zvyšují protibolestivý účinek léků ze skupiny nesteroidních antirevmatik, analgetik, a přináší tak úlevu od bolesti.“  vysvětluje MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol.

Máte-li pocit, že léčba nezabírá, nezoufejte. Proces regenerace poškozených nervových buněk je běh na dlouhou trať, dobře vyživované nervové buňky a vlákna se rychleji hojí a jsou odolnější vůči poškození a tím vzniku bolesti. Proto stojí za to vytrvat.

Navštivte fyzioterapeuta

Pokud na záda trpíte častěji, raději nic neodkládejte a objednejte se k fyzioterapeutovi. Ten celé vaše tělo pečlivě zkontroluje a doporučí vám, co dál. Pokud budete fyzioterapeuta potřebovat rychle, může to být ale problém, především v zařízeních, která pracují tzv. “na pojišťovnu”. Soukromému fyzioterapeutovi budete muset zaplatit, je ale pravděpodobné, že vás vezme rychleji a věnuje vám více času. A určitě není od věci zajít si na fyzioterapii i preventivně. Právě fyzioterapeut totiž může většinou odhalit nesrovnalosti ve vašem pohybovém aparátu, čímž lze předcházet nejen bolestem zad, ale i bolesti hlavy a jiným potížím, které s ním souvisí.

Cvičte

Ideální je mít svého trenéra, který s vámi cvičí individuálně. Tyto služby jsou ale pochopitelně dražší než jakékoli skupinové cvičení a vyžadují pravidelnost. Můžete je ale využít jen na dobu, než své tělo dostanete do správné kondice. Naučíte se i správně dýchat a lépe poznáte své tělo. Čím dál oblíbenější jsou také skupinová cvičení pro zdravá záda ve sportovních centrech - ta vám mohou pomoci posílit svalový aparát, fungují proto spíše dlouhodobě a jako prevence proti problémům se zády.

Jak léčit?

Pomáhá několikadenní klidový režim, který je rozhodující, tělo totiž potřebuje klid a prostor na autoreparační proces. Nesnažte se velkou blokádu za každou cenu rozhýbat – pro organismus to může znamenat jen další stres a hrozí větší zablokování. Důležitý je i dostatek tekutin, k tišení bolesti můžete využít i analgetika, bolest pak většinou odezní.

Kdy k lékaři?

Pokud nepomůže klidový režim, ani léky proti bolesti, bolesti se nelepší či se přidá teplota, navštivte co nejdříve praktického lékaře. Poradí vám, jak postupovat v léčbě a vyloučí jiné závažnější zdroje bolesti zad, např. zánět ledvin,” doplňuje MUDr. Hynek Lachmann.

MK

Reklama

Komentáře

Nasa (So, 28. 1. 2023 - 13:01)
cvičení, pohodlná matrace, v případě sedavé práce určitě sedět na kvalitní ortopedické židli, aby naše záda netrpěly
Reklama