Reklama

Stres a psychické potíže často spouští bolesti zad

Trápí vás bolesti pohybového ústrojí? U velkého množství případů může příčina souviset s psychickým laděním člověka, například v důsledku dlouhodobého stresu nebo úzkosti. Mezi nejčastěji postižené oblasti patří krční, hrudní a bederní páteř.

„Tělo a psychika jsou propojené více, než se zdá. Zásadní roli v tom hraje vegetativní nervový systém, který řídí většinu podvědomých procesů. Pokud jste ve stresu nebo dostanete strach, nervový systém automaticky zareaguje zvýšeným svalovým napětím. Dlouhodobé psychické zatížení nebo nevyřešené psychické problémy se pak mohou projevovat opakovanou fyzickou bolestí. Řešení je ve změně životního stylu a v aktivním přístupu ke svému tělu a k sobě samým,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Přirozený pohyb pro odbourání svalového napětí

„Proti bolestem zad, které mají souvislost s psychickým laděním, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Budete tak odbourávat svalové napětí, které se nahromadilo v těle kvůli stresu nebo jiné psychické zátěži. Zároveň povzbudíte organismus k tvorbě endorfinů, hormonů dobré nálady,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, která se specializuje na nemoci pohybového ústrojí.

Cvičení s metodou INFINITY a principy celostní medicíny

Reklama

Jestliže vás trápí bolesti pohybového aparátu, zkuste zapojit do vašeho programu principy celostní medicíny a naučte se rehabilitační a fyzioterapeutickou metodu INFINITY. „Cvičení odbourává stres, podporuje proudění energií v těle, tvaruje postavu a má příznivý vliv na psychiku i sexuální život. Pomocí našeho cvičení stabilizujete tělo, uvolníte svalové a vazivové tkáně a také snížíte nebo zcela odstraníte bolest pohybového aparátu. Součástí jsou i dechová cvičení,“ přibližuje lékařka, která je autorkou této metody.

Rychlá relaxace pomocí dechového cvičení
Pokud máte pocit, že jste ve stresu nebo pod psychickým tlakem, je dobré se zklidnit a několikrát se zhluboka nadechnout. „Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku, můžete si pomoci i představou nafukujícího se balónu. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Důležité je dávat si pozor, abyste při nádechu nezvedali ramena a oblast klíčních kostí. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů. Toto základní dechové cvičení opakujte třikrát,“ uzavírá Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Reklama

Komentáře

Reklama