Reklama

První pomoc při bolestech hlavy – cvik na protažení šíje a páteře

Krční páteř je jednou z nejvíce namáhaných, a tedy zranitelných a problematických částí lidského těla. K nepříjemným důsledkům blokád kloubního spojení mezi prvním krčním obratlem a lebkou patří mimo bolesti hlavy nebo migrény i hučení v uších či pohybující se světélka v zorném poli.

 

Stejné symptomy mohou ukazovat také na přetížení žvýkacích svalů nebo blokádu čelistního kloubu, a to hned z několika příčin – pokud člověk příliš skřípe a cvaká zuby, trpí na záněty středního ucha, má problémy s osmičkami, špatný skus nebo častý stres.

„Zatínání zubů a svalů hlavy je při stresu příznačné. Jelikož naše tělo reaguje velice komplexně přes svalové smyčky, často nacházíme společně s blokádou čelistního kloubu také blokádu v horní krční páteři ve skloubení mezi lebkou a prvním krčním obratlem. Ty jsou skoro vždy spojeny s přetěžováním povrchových zdvihačů hlavy, například při práci na počítači. Vedle samotného napětí žvýkacích svalů nacházíme také napětí povrchových svalů krční páteře a podobně. Tím se jen dokazuje, jak velice je náš pohybový aparát propojen a že pro úspěšnou terapii je vždy nutné vedle samotného ohniska bolesti řešit i na první pohled vzdálené poruchy, jelikož i ty mohou být spouštěčem,“ popisuje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

První pomoc při bolestech hlavy – cvik na protažení šíje a páteře
Vsedě si pod levou hýždi vsuňte levou ruku dlaní dolů. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva nahoru, při výdechu doprava dolů. Sklopte hlavu obličejem dolů a opět s nádechem stočte zrak doleva nahoru, s výdechem doprava dolů. Vraťte se do vzpřímeného sedu a opakujte na druhou stranu.

Autor: MK

Reklama

 

 

Reklama

Komentáře

Bronislava (Ne, 3. 11. 2019 - 12:11)
nepomuže. Jedine co mně na to pomohlo byl puurex. Beru ho i při bolestech hlavy
Vanda Janda (Út, 26. 11. 2019 - 10:11)
myslíš si, že ho mužu užívat i při jiných bolestech, třeba záda, zuby?
Katty (Út, 26. 11. 2019 - 18:11)
Mně pomáhá konopná mast a před tím teplá vana
marie (So, 11. 1. 2020 - 10:01)
Děkuji,dočetla jsem se hodně zajímavých věcí,říká se,vše pochází od hlavy,t.zn.od mozku?Víra tvá tě uzdravila,je staré pořekadloa jistě i pravda,hodně víry,lásky,zdraví v roce 2O2O
Ornella (So, 11. 1. 2020 - 19:01)
Bohužel vyzkoušela jsem a minimální efekr
PETR (Po, 16. 3. 2020 - 20:03)
AHOJ,NO JÁ PŘIBOLESTECH,HLAVY,ŠIJE,ŽALUDKU,AJINÝCH BOLESTECH NE DÁM DOPUSTIT NA RADU MÉHO KAMARÁDA KTERÝ MĚ ŘEKL ABYCH SI SUNDAL PONOŽKU,ŽE NĚCO SKUSÍ A ZAČAL MĚ ŠIMRAT NA CHODIDLE A OD
TÉ DOBY MÁM POKOJ.NEVÍM,CO JE ÚNAVA,BOLEST.JESTLI MÁTE ZÁJEM JEŠTĚ
NĚCO ŘÍCT TAK VOLEJTE:737970226.I VÁM ŘEKNU JEHO TEL.
Lenka (Pá, 28. 10. 2022 - 20:10)
Jako je pravda, že cviky na bolest hlavy pomůžou :) Taky je praktikuju, docela často. Ale přiznám se, že k tomu teda beru tento přírodní produkt https://www.topvet.cz/doplnky-stravy/bylinne-extrakty-tobolky/60995-migreen. Ten mi na bolest hlavy pomáhá, je fakt dobrý.
Věrka (Út, 1. 11. 2022 - 22:11)
Jo? Tak to by bylo super, kdyby konečně bylo něco, co pomáhá. Já jsem toho zkusila už tolik a nic mi nepomohlo. Zkusím tento. Jak se užívá?
Reklama