Reklama

V cvrnkání kuliček jsme mistři

Vzpomínáte nostalgicky na cvrnkání kuliček v parku za školou? Nemusíte už jen snít, kuličky jsou totiž novým hitem, kterému propadají nejen školáci, ale stále starší a starší generace.

Fenomén duhovek, skleněnek, cíněnek nebo hliněnek nepatří do starých časů! Důkazem je nová vlna oblíbenosti tohoto sportu, která zaplavuje nejen Českou republiku. Z původně jen kratochvilné zábavy se stal regulérní sport, který se musí pravidelně trénovat, má špičkové týmy i své mistrovství světa. Co stojí za populárností této hry připomínající pomyslný manuální mikrogolf? Snad minimální náklady na pořízení profesionálního vybavení, možná dostupnost ideální hrací plochy nebo nedůležitost věkových či váhových kategorií...

Cvrnkal už i Caesar

Dost možná, že jde o nejstarší sport na světě. Dokládají to archeologické nálezy, které odhalily kuličky vyrobené několik tisíc let před naším letopočtem např. v hrobech ze starověkého Egypta, v aztéckých pyramidách nebo na Krétě. Oblíbené byly také v době Římské říše a prokazatelně je hrál i Caesar nebo Romulus Augustus.
V Německu zaznamenala tato hra velký rozmach kolem roku 1500. V dobách, kdy ještě nebyly asfaltové silnice, herní vášeň obyvatel Norimberku dospěla tak daleko, že roku 1503 musel místní koncil vydat nařízení, přikazující hrát pouze mimo město.
V Anglii se staly kuličky populárními na konci 16. století, v době vlády Alžběty I. Říká se, že tehdy dokonce dva muži bojovali o přízeň jedné ženy a po mnoha různých kláních o vítězi rozhodla právě hra v kuličky. Ostatně tradice této hry je od roku 1588 každoročně udržována v Tinsley Green, která je tak nejstarší pravidelně pořádanou sportovní akcí ve Velké Británii.

Mramorový poklad

Reklama

Nejčastější byly kuličky vyráběné z oblázků, jílu, kostí nebo z mramoru. A snad právě mramor dal kuličkám jméno ? anglicky je totiž mramor ?marble? a kuličky ?marbles?. Novodobá historie kuliček je spojená se sklem. Snad se první skleněnky v době evropské renesance zrodily v Benátkách, možná v Německu.
Dnes je největším výrobcem kuliček na světě firma Vacor z Mexika. Začínala sice s hliněnkami, ale od roku 1934 se specializuje na skleněnky. Vyrobí jich až 12 milionů denně a vyváží je do 40 států světa! Kvantita tu ovšem nezastiňuje kvalitu, naopak ? jejich kuličky patří i mezi profesionálními hráči k těm nejoblíbenějším.
Kuličky se však řadí i mezi oblíbené položky sběratelů. Největší nadšenci jsou v USA a jsou ochotni za některé mistrovské a většinou ručně vyrobené kousky platit ve stovkách dolarů za kus. Rozhodně s nimi však necvrnkají?

Nový Mistr světa je Čech

V České republice působí od roku 1999 Český kuličkový svaz, který sdružuje jednotlivé kuličkové kluby v zemi. Organizuje turnaje, spolupracuje s mezinárodními týmy, stanovuje závazná pravidla, vydává odborné publikace, ale vychovává i fundované trenéry a rozhodčí. Stojí také za letošním Mistrovstvím světa, které se v červenci odehrálo v Praze na Střeleckém ostrově. O tom, že se u nás kuličkám daří, svědčí i fakt, že se novopečeným mistrem světa stal právě náš přeborník, Miroslav Tlustý.
Oproti jiným vrcholovým sportům jsou kuličky neobyčejně přívětivé pro všechny věkové i váhové kategorie. Kromě Mistrovství světa a Mistrovství ČR jsou totiž veškeré kuličkové turnaje otevřeny i široké neprofesionální veřejnosti. Sami si tak můžete zavrnkat na turnajích Masters (např. 8. 9. v Plzni, 22. 9. v Neratovicích, 6. 10. v Praze na Petříně) nebo na turnajích Open (např. už 1. 9. v Újezdě nad Lesy nedaleko Prahy nebo 16. 9. v Neratovicích).
Na všech turnajích bývá zvykem, že jsou připraveny kuličky k zapůjčení i pro náhodné kolemjdoucí. Sejdou-li se také alespoň 3 hráči do 12 let, můžou hrát ve vlastní dětské kategorii. Ale pokud se zrovna ve vašem městě žádný kuličkový turnaj nekoná, nezoufejte. Český kuličkový svaz vám pomůže zorganizovat turnaj vlastní!
Podrobnosti o kuličkách, pravidlech, turnajích, i samotném svazu nejdete na: www.kulicky.com

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Reklama