Reklama

Kung-fu

Kung-fu, střed orientálních umění sebeobrany, je filozofickým uměním, které slouží k podpoře zdraví, k zušlechťování mysli a poskytuje velmi účinný prostředek sebeobrany. Jeho filozofie je založena na nedílných součástech taoismu a čchanu (zen)

Slovo kung-fu znamená ?disciplína? a ?trénink? k nejvyšší realitě cíle, kterým může být podpora zdraví, zušlechťování mysli nebo sebeobrana.

Mezi protivníkem a vámi není žádný rozdíl, protože protivník je jen druhá, doplňující součást (nikoli opačná). Ne jde o spor, zápasení nebo nadvládu a podstatou je harmonicky ?za padnout? svým pohybem do pohybu protivníka. Když se on natáhne, vy se stáhnete. Když se on stáhne, vy se natáhnete. Natažení je pak ve vzájemném vztahu závislosti na stažení a naopak. Každé je příčinou a následkem druhého.

Jemnost/tvrdost je jen jedna neoddělitelná síla neustávající souhry pohybu. Jestliže se člověk chce někam dostat na kole, nemůže současně šlapat na oba pedály nebo na ně nešlapat vůbec. Chce-li se pohybovat dopředu, musí na jeden pedál šlápnout a druhý uvolnit. Jízda dopředu tedy vyžaduje ?jednotu? šlapání a uvolňování. Proto jemnost sama nemůže navždy zrušit velkou sílu, ani pouhá velká síla si nemůže podrobit nepřítele. Chceme-li pře žít v každém zápasu, je potřebné harmonické vzájemné splynutí jemnosti a tvrdosti v celek. Někdy dominuje jedno, jindy druhé v pohybu připomínajícím vlnu. Pohyb pak skutečně lehce plyne, protože čistá plynulost pohybů pramení z jejich vzájemné zaměnitelnosti.

Takže ani jemnost, ani tvrdost neznamená víc než jednu polovinu rozděleného celku, který dohromady tvoří pravý způsob bojového umění. Snaha chránit se před něčím bývá spojena s tendencí stát se příliš tvrdými nebo ztuhlými. Všimněte si, že ten nejtužší strom se nejsnadněji zlomí, zatímco bambus nebo vrba přežije ohýbání ve větru. Proto se bojovník kung-fu snaží být jemný, ale nevzdávat se, být pevný, ale nikoli tvrdý.

Reklama

Pro pochopení kung-fu je nejnázornějším přirovnáním voda. Voda může proniknout nejtvrdší žulou, protože se podrobí. Člověk nemůže vodu probodnout nebo do ní udeřit a zranit ji, protože to, co neodporuje, nemůže být poraženo.

Kung-fuje ve svém praktickém použití založeno na jednoduchosti. Je to přirozený výsledek čtyř tisíc let vyčerpávajícího a složitého experimentování. Všechny techniky jsou zjednodušeny na svou podstatu bez zbytečných přídavků a vyumělkovaností a všemu vládne nejpřímější, nejlogičtější jednoduchost zdravého rozumu. Minimem pohybů a energie je vyjádřeno a dosaženo maximum.

Metoda používaná k podpoře zdraví je opět založena na vodě, protože proudící voda se nikdy nezkazí. Důležité je nepřehnat vývoj těla a tělo nepřepínat, naopak jeho funkce normalizovat.

Zdroj: Bruce Lee ? Umělec života, nakladatelství Pragma

Reklama

Komentáře

petr K (Pá, 14. 2. 2003 - 20:02)
Nevim jak ostatni ,aletenhle clanek je perfektni paskvil .Nevim ktery autor delal zkreslujici vytah ,ale bohuzel clanek vubec nevystihuje ani zakladni princip kung fu .Takze ctenar si udela uplny jiny nazor na to co je a co neni kung fu .Je to stejne jako kdybychom popisovali lekarstvi podle bazantu a nebo podle velikosti fonendoskopu .
Skoda, protoze jsem mel za to ze zde vychazeji celkem kvalitni stranky .Posledni dobou to ale tvrdit nemohu .Uroven klesla a bohuzel se objevuji clanky priblblych radobypsychologu s jejich zmatenym pokusem rad ,ktere nejsou ani pravdive ani spravne .
Reklama