Reklama

Deset pravidel sjezdovek

Na 33 procent všech rekreačních lyžařů a snowboardistů v rakouských Alpách nemá ani ponětí o tom, že na sjezdovkách existují nějaká "pravidla provozu". Tomu odpovídá také každoročně rostoucí počet zraněných, jenž se v posledních letech vyšplhal na 60.000 těch, kteří museli být ošetřeni v nemocnici.

Podle průzkumu, který uskutečnil na začátku sezony 2003/2004 Institut bezpečného života, má z 67 procent rakouských lyžařů, kteří o pravidlech chování na sjezdovkách něco zaslechli, jen pouhých deset procent konkrétní představu o "deseti přikázáních" sjezdovky, jak je vyhlásila Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Mezi ostatními 90 procenty "trochu vědoucích" panuje naprostý zmatek v pojmech, připomínající ostatně někdy reálné poměry na sjezdovkách.

Například 51 procent těch, kteří si myslí, že o pravidlech sjezdovek něco vědí, se domnívá, že v případě nehody na svahu nemají žádnou povinnost zastavit, natož jako případní aktéři, svědci či poškození prokázat svou totožnost. Přitom pravý opak je pravdou, povinnost vyplývá ovšem z běžných zákonů, nikoli z pravidel sjezdovky.

Na 12 procent všech nehod na sjezdovkách pochází ze srážek. Není divu: nejméně 15 procent dotázaných se domnívá, že na sjezdovkách platí stejně jako na silnici přednost těch, kdo přijíždějí zprava. Pravda je ta, že přednost má pomalejší lyžař! Dalších 11 procent nemá ponětí, že jsou povinni se skupině na svahu vyhnout pod ní, nikoli nad ní, 31 procent v životě neslyšelo o nezbytnosti dělat pravidelné přestávky, aby se zabránilo nečekané chybě z únavy. Naproti tomu 11 procent je přesvědčeno, že jedním z pravidel je "žádné sjezdy pod vlivem alkoholu", což není tak docela pravda: pravidla FIS pouze požadují nepít během lyžování.

Průzkum byl uskutečňován pouze mezi rakouskými rekreačními lyžaři, cizí turisté byli záměrně vynecháni, připomíná agentura APA. Lze však předpokládat, že jejich znalosti pravidel nejsou o nic lepší, možná spíše horší.

Reklama

Spoluvinu za tuto neznalost nesou i lyžařské školy a kurzy, které by o pravidlech měly informovat obšírněji a podrobněji. Jen 22 procent těch, kteří o pravidlech na sjezdovkách něco vědí, získalo své znalosti v lyžařských kurzech.

Celkové povědomí o tom, že na sjezdovkách často panuje "právo silnějšího" či spíše bezohlednějšího, však má většina zimních rekreantů. Proto 67 procent z nich schvaluje existenci "lyžařských hlídek" nebo "sjezdovkových šerifů", kteří krotí největší "divochy". Většina z nich souhlasí dokonce i s tím, aby tito šerifové měli právo v nejhorších případech zabavit permanentku na vlek či lanovku.

Deset přikázáni FIS zní:
1. Připravujte své tělo na zimní sporty
2. Jednou ročně dejte seřídit vázání
3. Zatáčky na svahu vždy pod skupinou lidí, ne nad ní
4. Nikdy nezůstávejte stát na nepřehledném nebo úzkém místě
5. Během lyžařského dne dělat pravidelné odpočinkové přestávky
6. Podívejte se i nahoru, než se rozjedete, zda někomu rozjetému nevstupujete do trasy
7. Pozor, přednost má pomalejší, nikoli ten zprava!
8. Jezděte jen způsobem odpovídajícím vašim schopnostem
9. Při pobytu na sjezdovce se zřekněte alkoholu
10.Nevjíždějte nikdy na svahy uzavřené pro lyžaře

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Vlada (Ne, 15. 2. 2009 - 21:02)
Ano tato pravidla jsou důležitá. Představují prevenci a ta mi na našich sjezdovkách chybí. S dnešní úrovní lyží si dost lidí myslí, že se dá hodně zvládnout, ale ta vyzrálost tu není.
Ab (Ne, 15. 2. 2009 - 21:02)
Každý rok se mezi mými známými najde někdo, kdo byl ztraněn, zmrzačen či dokonce se zabil na lyžích. Fakt to nepodceňujte.
Reklama