Reklama

Pohyb omlazuje

I mírná fyzická aktivita může reálný věk prodloužit. Důvodem toho, proč někteří lidé necvičí, je jejich představa, že aby cvičení vůbec k něčemu bylo, musí člověk provozovat nesmírně namáhavé cviky a trénink. Ale to je omyl! Každému z nás může ohromně prospět, když jen trochu zvýší svou základní fyzickou aktivitu.

Cvičení je záležitostí celého těla: nejenže posiluje svalstvo, ono i zpomaluje stárnutí celého těla. Cvičení ovlivňuje všechno: kardiovaskulární systém, imunitní systém, svalový a kostní aparát a také emocionální pohodu.

I půlhodina mírně náročné aktivity, jako je procházka, práce na zahradě, úklid domácnosti - to znamená spálení o pouhých 200 kcal za den (a 1400 kcal za týden) víc, než je "bazální metabolická úroveň" - může mít blahodárné účinky, srovnatelné s cvičením.

Dokonce i vydání 750 kcal za týden fyzickou aktivitou - to znamená dvakrát deset minut chůze za den - může snížit reálný věk o 0,9-1,7 roku ve srovnán s jedincem, který nedělá vůbec nic.

A když se věnujete fyzické aktivitě jednu hodinu denně - v tom jsou zahrnuty i takové věci jako vyjít po schodech nebo udělat několik desetiminutových obchůzek - můžete snížit svůj reálný věk o dva až pět roků.

Reklama

Zpracováno podle knihy Biologické hodiny, nakladatelství Rybka Publishers

Reklama

Komentáře

Dagmar Darmovzalová (Ne, 11. 3. 2001 - 13:03)
Tento i související články jsou skvělé. Tato témata mě zajímají. Jen tak dále. Díky Dáša
anonym (St, 7. 3. 2001 - 17:03)
ze všeho nejlepší je pohyb na zdravém lidském těle
Reklama