Reklama

Jak si správně vybrat běžecké boty

Začali byste rádi běhat, ale chybí vám k tomu pořádné boty? Perfektně padnoucí bota je předpokladem úspěchu. Nevadí, že neběháte jako profesionální závodníci. Můžete si však dopřát stejné pohodlí ? vaše nohy si to určitě zaslouží!

Jak našlapujeme
Prvním krokem k dobré botě je zjistit, jaký máme typ nášlapu. Pokud nosíme na běh špatné boty, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Může to přijít během první desítky kilometrů, nebo až po naběhané stovce. Ale přijde to. Nejen, že riskujeme problémy s nohami, ale začnou nás pobolívat kolena a záda. A to za to přece nestojí!

Aplikace Precision Fit - klíč k úspěšnému výběru
Obecně rozlišujeme mezi nášlapem neutrálním, pronačním a supinačním. Jak však zjistit, který nášlap máme? Není nic jednoduššího než vyzkoušet aplikaci Precision Fit na adrese www.myprecisionfit.com. V příjemném webovém rozhraní postupně zadáváte všechny informace důležité pro vyhodnocení stylu vašeho běhu. Hraje roli, zda jste muž či žena, vaše váha, rychlost, kterou běháte, tvar klenby chodidla, pohyblivost vašich kloubů a řada dalších faktorů. Volíte vždy mezi několika údaji doplněnými názornými obrázky a inspirovat se můžete také doprovodným videjíčkem. Celý test nezabere více než 3 minuty.

Poraďte se s odborníkem
Webová aplikace samozřejmě nikdy nemůže zohlednit všechny faktory, zaměřuje se jen na ty základní. „Pokud se chcete být opravdu jistí, jaký typ nášlapu máte a jaký běžecký model je pro vás ideální, nechejte si zpracovat odbornou diagnostiku běhu,“ doporučuje Jiří Čepura, brand manažer japonské značky špičkové běžecké obuvi Mizuno. Zcela zdarma ji můžete na speciálním přístroji Mizuno Precision Fit podstoupit například na pražském veletrhu Sport EXPO (8. - 10. 5. 2014), nebo na závodech Mizuno Running Cup (www.mizuno-running-cup.cz) či u série běhů Česká pojišťovna Mizuno Run Tour (www.run-tour.cz).

Jak vybrat tu správnou velikost
Obecnou radou při výběru bot je - vybírejte dostatečně velké boty, raději i o číslo větší. „Žádný z prstů by neměl narážet na vnitřní špičku. Při delším běhu vám prsty nebudou narážet do boty a vše zůstane tak, jak má být. Chodidlo by v botě nemělo být pevně sevřené, i proto je důležité, zda si prohlížíte pánské nebo dámské běžecké boty - mají totiž odlišný tvar,“ vysvětluje Jiří Čepura, manažer japonské značky špičkové běžecké obuvi Mizuno.

Reklama

Máte nadváhu?
Spousta z nás vybírá podle designu a barvy a lákají nás boty lehké jako pírko. Pokud však máte nadváhu, na podobný typ bot zapomeňte a sáhněte po vysoce odtlumených botách. Jsou sice dražší a zpravidla i těžší, ale krásně tlumí dopady a šetří tak klouby. Až shodíte pár kil a budete mít naběháno, můžete je vyměnit za lehčí model. Takové boty vám potom kromě peněz ušetří i energii (tlumivé boty ji totiž při dopadu výraznou měrou pohltí) a budete běhat rychleji.

Reklama

Komentáře

Vans (Čt, 19. 2. 2015 - 20:02)
Dobrý den, přispěju svou troškou do mlýna. Za mně doporučuju kvalitní značku Vans. Mají dlouhou tradici a vím, že boty něco vydrží. Víc informací o značce zde http://www.vansboty.cz
Reklama