Reklama

Chůze naboso

Chůze v botách po upravených chodnících narušuje samu přirozenost člověka Fakticky jsou silně stimulovány pouze paty, kde jsou reflexní zóny pohlavních orgánů, a plíce, které mají reflexní zóny pod hlavními klouby prstů. To je však na udržení dobré kondice látkové výměny velmi málo. Proto doporučujeme alespoň třikrát do týdne pět minut chodit po zemi naboso, nejlépe ráno, v rose. Podobně jako při otužování je třeba začínat postupně od léta. Zejména lidé s nemocnými ledvinami. Že ledviny nejsou v pořádku, se pozná podle různých příznaků (otoky bolesti kloubů), ale hlavně podle bolesti v reflexních ploškách. Musejí se nejprve poléčit ledvinovým čajem (známým čajem mistra Janči), reflexní terapií, hlazením i mačkáním. Potom plynule přecházíme přes podzim až do zimy a pravidelně chodíme bosí i ve sněhu a mrazu.

Celá procedura je velmi jednoduchá. Chvilku chodíme nebo běháme bosí a pak chodidla která očistíme od hrubých nečistot, opatrně zabalíme do tlusté ponožky a obujeme do bot.

Je zajímavé, že doma zujeme téměř suchou ponožku z téměř čistého chodidla Chodidlo jako kdyby "nečistoty" částečně vstřebalo.

Účinky chůze naboso:

Reklama
  • Látková výměna dostane potřebnou stimulaci.
  • Napětí psychické (emoce, starosti) uvolní Matka Země.
  • Vybije se také elektrický náboj, který vzniká neustálým pobytem mezi plastickými hmotami bez uzemnění.
  • Zvýší se imunita.
  • "Studené nohy" začnou příjemně hřát a je v nich cítit pocit svěžesti.
  • Je to nejlepší prevence proti nemoci, slouží k udržení stálého zdraví.

    Později je možné "bosovat" i v zimě. Na pravidelnou chůzi naboso si chodidla brzo zvyknou. Potom sama dávají signál, že už dlouho nebyla "vyvenčena"; je v nich cítit nespokojenost, a jakmile se naskytne sebemenší příležitost, ani nevíte jak a stojíte na zemi s bosýma nohama.

Děti mají silnou tendenci chodit bosé. Rodiče jim to však ze strachu, aby nenastydly nebo se neporanily, nedovolují. To je škoda protože děti tak přicházejí o potřebnou stimulaci, a navíc se jim do mysli vkládá špatný program: chůze naboso = nastydnutí, případně poranění.

Zdroj: Beáta Patakyová, Július Pataky - Reflexní terapie jako žiovtní styl, nakladatelství Eminent

 

Reklama

Komentáře

UPLC (Ne, 11. 1. 2009 - 02:01)
Člověk je odedávna spjat s přírodou a degenerace,za kterou si může sám,ho ubíjí k záhubě.Proto utečme do přírody,a buďme k sobě hodní.UPLC"seznam.cz
paja781p (St, 21. 1. 2009 - 15:01)
To:UPLC
To jsem se setkal s názorem na jedné diskuzi od člověka co občas chodí naboso,že boty nejsou degenerace,ale nová přirozenost,něco říkal i o nějaké kontraprodukci.Takže jsem se s ním nemohl dohodnout,protože tu degeneraci v tom vidím také.Bohužel tahleta disharmonická novodobá společnost,neví,co je to"budme k sobě hodní"Tomu se dneska hodně lidí vysměje.
ogar (Ne, 12. 7. 2009 - 13:07)
Tak já to někdy zkusím,ale jestli mě něco píchne,tak Vás opíchám taky :-)
ogar (Ne, 12. 7. 2009 - 13:07)
Tak já to někdy zkusím,ale jestli mě něco píchne,tak Vás opíchám taky :-)
paja781p (Čt, 17. 9. 2009 - 20:09)
boty na nohách nemaj co dělat,to je výmysl obuvnickýho průmyslu :-))
Podívejme se do minulosti,odpočítáme-li to po desetiletích zpět,tak zjistíme,že co desetiletí dozadu,tím více lidí bez bot chodívalo,hlavně samozřejmě v létě.
A dneska se z toho v mnohých případech stává společenská nutnost,když pomyslíme,že první myšlenka bot byla pouze chránit nohu-no ale ani to nebyl správný tah z hleiska reflexní terapie....Jsme jako civilizace chytřejší a nebo hloupější?
Jana (Po, 28. 9. 2020 - 19:09)
Podívejme se do minulosti, jaképak bydlení v bytech...? Šup do jeskyní a k večeři mamuta!!!
Default User Image
antidiktát (Út, 27. 2. 2024 - 18:02)

Generace lidí v mamutovém období byla zcela jistě přívětivější, než ta moderní, konzumní, frockovitá, nesmířlivá, rozmazlená a dalších přívlastků se raději zdržim, protože by nemusely projít filtrem.Elity nahoře vymýšlí a ty dole jim to baští.Žádná svoboda, ale prakticky sprostý diktát konzumu a komerce, to se lidem v 1989 taktně zamlčelo.Máme takovou svobodu, že bosochodci se stávají pochybnými exoty, na určitá místa nesmí, protože konzervativní myšlení majitelů oněch míst se s tím neslučuje.Holt to není zde zvykem, takže nemůžeš.Samozřejmě, ty jsi ten bláznivej menšinář bez bot, tak sklapni, obuj se nebo odejdi a opovaž se protestovat.Diktatura ve společnosti pracuje pořád.Stačí jen, když si tohle lidi alespoň uvědomí.A srovnávat bosé nohy s nedostatečným oblečenim, je poněkud defektní.Holé ruce třeba nikomu nevadí, jak to?

pavel bosý (St, 8. 4. 2015 - 07:04)
Chůze naboso znamená chůzi v obuvi obuté na bosých chodidlech, i když se zde diskutuje o chůzi bosky, tj. bez bot i bez ponožek.

Abychom se drželi tématu – v jakých botách chodíte naboso? Tedy kromě sandálů a žabek v létě?
ondra (St, 19. 8. 2015 - 08:08)
Chůze naboso (v obuvi bez ponožek) je vhodná hlavně v otevřené obuvi v letních teplotách, nebo v interieru budov kvůli větrání nohou. Nohy které větrají se nepotí, nezapaří a nechytnou kvasinkové infekce a plísně nehtů a kůže bude zdravější. Ten prach a špína se večer umyje, však ponožky by jste taky museli vyprat a takto je ušetřite.
Na boso v zimě? (Pá, 5. 1. 2018 - 19:01)
Před pár dny jsem potkal v marketu spolužáka. Potkali jsme se u zeleniny a všiml jsem si, že nemá žádnou obuv ani ponožky, prostě je úplně bos. Dělal jsem,jako že nic. Popřáli jsme si nový rok a čau. Nedalo mi to a byl jsem mu stále v patách. Pak jsem u pokladen sledoval přes sklo, jak si vykračuje bosý v té špíně na asfaltovém nekrytém parkovišti ke svému Volvu. Šlapky měl černé, jak kominík. Neví někdo o co jde? Nějaká duševní očista, uvolnění ze stereotypu např., nebo syndrom vyhoření?
Marek (Pá, 5. 1. 2018 - 22:01)
Před pár dny jsem potkal v...asi to byl barfooťák :) ....je to teď docela moderní
Za sebe (So, 6. 1. 2018 - 16:01)
mohu říci,že nevynechám příležitost se courat bosky po trávníku,nejlepe ráno pokud je ještě rosa.Ovšem ne v zimních měsících.
Martina (So, 6. 1. 2018 - 21:01)
Já mohu chodit naboso po jehličí, silnici, trávě..., ale jakmile mám projít někde v řece po kamench, tak můžu zešílet - to samé i v lázních v Kneipově chodníčku.
Reklama