Reklama

Odpískej nudu - pohyb je nejlepší prevence

Odpískej nudu  probíhá na webových stránkách McDonald’s Cup, kde je pro malé sportovce připravená McDonald’s Cup: Tréninková výzva. V ní mohou postupně plnit různé zábavné sportovní úkoly, ale ve výzvě se objeví třeba také vědomostní kvíz nebo další činnosti, které dětem pomohou zapomenout na současnou situaci.Oproti loňským ročníkům, které cílily hlavně na fotbal, jsou krátká videa tentokrát také zaměřena i na všestrannou pohybovou aktivitu.

S plněním jednotlivých úkolů budou děti postupovat do další úrovně. Na úplném konci pak všechny děti získají diplom se svým jménem. Ti, kteří splní v každé úrovni všechna cvičení, budou zařazeni do slosování o 40 dresů českého národního týmu s podpisem největších hvězd – Tomáše Součka, Vladimíra Coufala, Alexe Krále a Jakuba Jankta. Dalších jedenáct dětí pak doprovodí českou fotbalovou reprezentaci přímo na hřiště v rámci zářijového utkání s národním týmem Ukrajiny. Stačí poslat video na téma “já a fotbal”. Nejoriginálnější z nich bude vybírat porota v čele s trenérem českého národního týmu Jaroslavem Šilhavým.

Stránky jsou určené jak malým sportovcům, tak i dospělým. Dětem a rodičům přinesou řadu jednoduchých inspirativních cvičení, která mohou realizovat doma i venku, a to jak sami, tak (pokud to situace dovolí) v menším kolektivu. Dále pak projekt nabídne i plejádu inspirujících videí s názory odborníků, která si za hlavní cíl berou poukázat také na negativní dopady na vývoj dítěte, kterému se pohyb ve zdravé míře nedostává. 

Jedním z odborníků je vedle dětského psychologa PhDr. Václava Mertina také mentální kouč a trenér PhDr. Marian Jelínek. Spotřeba antidepresiv a otylost se u malých dětí zvyšují, což má za následek sníženou fyzickou ale i psychickou odolnost. Abychom tomu mohli čelit, musíme vystoupit ze své komfortní zóny, do zóny učení. V zóně učení můžeme růst, ať už psychicky nebo fyzicky, “ říká Marian Jelínek. „Právě proto je důležité vést děti k aktivnímu pohybu. Projekt Odpískej nudu je skvělou příležitostí, jak se do toho pustit. Nikdy není pozdě, “ dodává Jelínek.

Není to jen dětská duše, která aktuálně strádá.  Děti dlouho sedí u počítačů a tabletů, což zapříčiňuje, že jim ochabují svaly. Svaly prsní, kolem břicha, ale nedostatkem pohybu trpí také jejich krční a bederní páteř. To může vyvolat například bolest hlavy a zad,“ říká MUDr. David Vrbický, fyzioterapeut českého olympijského týmu. Je opravdu důležité, aby se děti především v nízkém věku hýbaly. Zapojte děti do výzvy, jděte s nimi na procházku, přidejte i běh nebo jízdu na kole. Stejně tak můžete aktivity přesunout domů. Zásadní je dítě nenechat sedět celý den jen u počítače,” doplňuje David Vrbický.

Reklama

Do projektu Odpískej nudu se můžete zapojit na webu projektu, kde naleznete i videa s odborníky, kteří komentují aktuální úroveň a míru pohybových aktivit dětí, které se v současnosti dramaticky zhoršují kvůli celosvětové pandemii.  

O McDonald's Cup

McDonald's Cup je největší fotbalový turnaj pro chlapce a dívky ze základních škol v České republice. Ve školním roce 2020-2021 hrajeme již 22 a ½. ročník, který proběhne online. V minulých letech, které nebyly ovlivněny pandemií spojenou s covid-19 se ve dvou věkových kategoriích zúčastnilo turnaje až 80 tisíc chlapců a děvčat ve věku 6-11 let. McDonald's Cup se každoročně hraje na téměř 4 tisících základních školách České republiky a stále se zapojují další. Generálním sponzorem turnaje je společnost McDonald's Česká republika. V rámci Evropy se jedná o největší a nejúspěšnější dětský fotbalový turnaj všech dob. 

MK

Reklama

Komentáře

Reklama