Reklama

Jak sportovat při nadváze

Sport by měl být společně se správnou životosprávou hlavní součástí zdravého životního stylu těch, kteří bojují s nadváhou.  Důležité je ale umět volit vhodnou aktivitu i provedení, abychom si příliš nezatěžovali klouby či dýchací aparát.

Sportovní fyzioterapeuti PhDr. Kryštof Kuba a Mgr. Petr Hafič z Certifikované McKenzie Kliniky radí jak na to:

Nejlepší je volit takový pohyb, který baví a přináší potěšení z postupného zlepšování. Rozhodně není dobré rovnou začínat s náročným sportem, po kterém se budou cítit frustrovaní, že jim aktivita nejde.

Když nejdou už ani zavázat tkaničky…

Kdy poznáme nadváhu? „Při posuzování nadváhy je dobré si spočítat osobní Body Mass Index. Na internetu je zdarma k dispozici mnoho BMI kalkulaček. Obecně se dá ale říci, že nadváha je to, když člověk má k jejímu „pocitu“ objektivní důvody – například si nemůže zavázat tkaničky, každý rok musí kupovat nové oblečení, protože ty staré jsou najednou malé…,“ říká s mírnou nadsázkou fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič z McKenzie Kliniky a dodává: „Lidé s kily navíc by si při sportu měli dávat pozor na kardiovaskulární systém, který se musí vyrovnávat vyšší zátěži, když se člověk pohybuje s nadměrnými kily. Ve velké zátěži jsou samozřejmě i klouby dolních končetin, jako jsou kyčle a kolena.“  

Reklama

„Na začátek, je ideální si nejprve určit sportovní cíle, které lidé s nadváhou chtějí dosáhnout. Jestli se vrátí k tenisu, ujedou na kole 50 km nebo budou aktivněji plavat… Podle tohoto našim pacientům dáme přiměřenou zátěž a odhadneme tak i povahu člověka, který chce změnit svoji váhu. Vždy je ale dobré se před výběrem sportu poradit s odborníky a zajít si i na prohlídku ke svému lékaři, který udělá celkové zdravotní vyšetření. Z toho pak může zkušený fyzioterapeut vycházet při stavbě tréninku,“ říká PhDr. Kryštof Kuba.

Běh i kolo s nadváhou

Mnoho lidí trpících nadváhou se obává začít běhat, protože si nechtějí ničit své klouby. Ale i běh se dá zdravě zvládnout s kily navíc. Základní výbavou by měly být kvalitní boty, které dobře odpruží nárazy, a tím více ochrání tvrdé dopady na klouby. Ideální je běžecký trénink začít nejprve svižnou chůzí, poté do chůze zapojit i úseky běhu (tzv. indiánský běh). Za chvilku se poměr chůze a běhu přirozeně vymění a člověk najednou zjistí, že více běhá než chodí.
Dobrou volbou je například i kolo. Zde je ideální začít za pomoci cyklo trenažérů, kde lze postupně měnit zátěže a trénovat tak kardiovaskulární systém. A až postupem času vyjet do terénu. Nejlépe tam, kde je co nejvíce roviny.  

Jakému sportu se vyhnout?

„Osobně si nemyslím, že by nějaký rekreační sport byl pro lidi s nadváhou vyloženě nevhodný. Důležitá je dobrá technika a odpovídající fyzické zatížení, které se sportu vynaloží. Pokud se ale něčemu vyvarovat, tak bych se ale vyhnul aktivitám, které jednostranně zatěžují tělo –  např. jízda na koloběžce,“ dodává Mgr. Peter Hafič.

MK

Reklama

Komentáře

Katka (Ne, 10. 11. 2019 - 10:11)
Já jsem měla asi 112 kg, začala jsem sportovat, a dostala jsem se na neuvěřitelných 82 kg, jsem strašně spokojená, sport mne úplně pohltil. Teď ale řeším problém, že moje sportovní výkonnost zůstala na mrtvém bodě, nejde mi se zlepšovat, myslím tím čas za který uběhnu určitý počet km, nevíte jak tělu pomoci?
Monika (Út, 12. 11. 2019 - 18:11)
Pokud se chcete zlepšovat, tak nejzdravější cestou pro tělo je doplnit si všechny potřebné vitamíny, já jsem si dokonce sehnala směs vitamínů, která je přímo pro zvyšování sportovní výkonnosti.
Katka (Čt, 14. 11. 2019 - 11:11)
Opravdu? a kde jste ji sehnala? kolik Vás to stálo? a je to určitě zdravá cesta?
Monika (Pá, 15. 11. 2019 - 11:11)
Určitě je to zdravá cesta, jsou to vitamíny, které tělo k dobré sportovní výkonnosti potřebuje, zeptejte se v lékárně na doplněk stravy Orthomol Sport
Reklama