Reklama

Plno potravin může škodit zdraví

Mnoho běžně prodávaných potravin může být zdraví nebezpečných. Na svém webu www.potravinynapranyri.cz to uvádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Jako nebezpečné označila některá vína, sušenky i vejce. Inspektoři v potravinách často odhalili větší než stopové množství alergenů, na které výrobce neupozorňoval na obalu.

 
    Problém s alergeny, nejčastěji s arašídy, inspektoři odhalili v plněných trubičkách, sušenkách, zmrzlině nebo v kakaových věnečcích. Výrobci na přítomnost arašídů na obale buď neupozornili vůbec, nebo napsali, že obsahuje pouze stopové množství. Snězení takového jídla by podle inspektorů mohlo alergikům způsobit velké potíže a mohlo by je i ohrozit na zdraví.

    Problémy ale inspektoři odhalili i v zeleném čaji s velkým množstvím pesticidů nebo ve zkaženém pařížském salátu. V mlýnku se skořicí a cukrem byla plastová vlákna o velikosti až čtyři centimetry, které by si nepozorný konzument mohl lehce nastrouhat do jídla. V několika případech prodejci prodávali plesnivé zboží, například záviny nebo sušená jablka.

    Na webu www.potravinynapranyri.cz si informace o nevyhovujících potravinách a jejich prodejcích může najít každý. Nejvíce nejakostních, falšovaných či nebezpečných potravin pochází z prodejen Tesco, Kaufland a Ahold, v závěsu jsou řetězce Spar a Penny Market, zjistila SZPI.

Reklama

    Inspektoři chtějí prostřednictvím webu snížit počet nekvalitních potravin v českých obchodech. Proti internetové stránce se už dříve postavil prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Nelíbí se mu to, že je u jednotlivých prohřešků na webu uváděno jak jméno výrobce, tak obchodníka, a to i v případech, kdy vina je jednoznačně na obchodníkovi, třeba přelepování data spotřeby. Za výrobky přitom od převzetí od dodavatele zodpovídá prodejce. Navíc podle něj chybí vývoj případu, tedy informace o tom, zda byla zjednána náprava.

    Web funguje od 10. července. SZPI od začátku roku ve zvýšené míře kontrolovala rizikové výrobky v obchodech a na novém webu zveřejňuje výsledky těchto kontrol. Každý se tak může podívat, zda nemá doma nebezpečnou nebo méně jakostní potravinu.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Mary (So, 25. 8. 2012 - 01:08)
Dobrý web, potřebné informace. I když motá právě dohromady pochybení výrobce nebo obchodníka: viník by měl být jasný.
Jana (So, 25. 8. 2012 - 06:08)
Cituji slova jednoho lékaře,jehož jméno mi uniklo: "Tělo je organismus,který se sám umí čistit a udržovat,dokonce i uzdravovat,pokud ho při tom nerušíme negativy.Pouze 3% lidí zemřou stářím,zbývajících 97% lidí umírá na nesprávný způsob života. Bohužel,velmi často na sobě pácháme sebevraždu právě tím,co jíme!!" Tolik citace. Jako by nestačily povolené chemické složky v potravinách,ještě si jisté obchody zahrávají se zdravým zákazníka. Tak tomu se říká "zákazník náš pán?" Hlavní roli hraje byznys,na které příčce je zdraví člověka?
Mary (So, 25. 8. 2012 - 15:08)
Cituji slova jednoho...Máš pravdu. K těm příčkám- Zdraví je asi tak druhý nejvýnosnější byznys. :-))Jídlo už je jen předmět byznysu, ne cosi pro tělo prospěšného- to dnes nikoho nezajímá: tím,že výrobce uvede miniaturními písmenky složení potraviny na obale, tím splnil povinnost a je z obliga.
mau-mau (Po, 27. 8. 2012 - 09:08)
Máš pravdu. K těm...Ano, a právě proto by se i samotní spotřebitelé měli zajímat. Takové pořady jsou sice fajn, ale kdo má zájem, ví tyhle věci už dávno a nemusí mu to nikdo strkat přímo pod nos.

Jinak s výrokem toho lékaře se 100% ztotožňuju, je to přesně tak.
Mary (Pá, 31. 8. 2012 - 16:08)
Ano, a právě proto by se i...To by měli! Jenže oni stále důvěřují!: Přeci by se to neprodávalo, kdyby to bylo zdraví škodlivé! Pche!!A jak krásně! Víš, spoustu lidí netrknou tyhle jednoduché souvislosti ani když onemocní.
Reklama