Reklama

Jak zahušťovat jídla bez lepku

Celiatici, ale i stále rostoucí počet lidí s alergií na lepek, by neměli k zahušťování jídel používat klasickou jíšku, která se dělá z pšeničné mouky. Navíc se stále vedou spory, zda lepek může způsobovat či zhoršovat příznaky deprese, autismu či zhoršovat imunitní funkce. Určitě tedy ničemu neuškodíte, když se jíšce v jídle vyhnete. Kromě lepku při vynechání jíšky, tak omezíte i použití tuku. Ale jak jídlo tedy zahustit a neošidit chuť pokrmu?

Náhražky klasické jíšky:

Maranta třtinová - Arrowroot - Bezlepkové pojivo a zahušťovadlo jídel z maranty třtinové. Neutrální chuť. Maranta třtinová je vysoce kvalitní škrob. Neobsahuje žádný tuk a je v našem těle velmi snadno stravitelný. Lze použít jako zahušťovadlo při pečení, do polévek, omáček a dezertů. Marantu lze též použít jako náhradu vajec v různých receptech na pečení. Při pečení použijete poloviční množství než běžného pojiva. Je to proto, že pojivová síla Arrow Root je mnohem větší.

Pohanková mouka – pohanková mouka je bezlepková a proto z ní lze stejně jako z jiných bezlepkových mouk udělat jíšku bez lepku. Toto řešení je nejvhodnější při přípravě omáček, kde se asi úplně bez jíšky neobejdeme. Chceme-li i beztučnou variantu uděláme tzv. záklechtka. Rozmícháme pohankovou mouku v mírně osolené studené vodě a tuto záklechtku nebo-li kvásek vmícháváme do horké omáčky.

Solamyl, Maizena – bramborová nebo kukuřičná škrobová moučka. Hodí se k zahušťování např. čínských jídel.  Opět se před přidáním rozmíchávají v trošce studené vody.

Reklama

Syrový brambor – syrovým jemně nastrouhaným bramborem lze zahustit guláš i polévky.

Quinoa – merlík čínský – bezlepková obilovina, která se pěstuje v Bolívii a Peru a která je běžně k dostání ve zdravých výživách. Hodí se k zahuštění polévek.

Amarant -laskavec – též velmi rychle se rozvařivší obilovina vhodná k zahuštění např. zeleninových polévek.

Zahuštění vaječným žloutkem – takto lze opět zahustit omáčku. Do tekutiny dáme žloutek za studena a pak opatrně zahříváme. Stále mícháme a dáváme pozor, abychom nepřekročili 65°C.  Každou chvilku smočíme prst v omáčce, a jakmile je to již nemožné pro nesnesitelné horko, omáčku rychle odstavíme.  Žloutek by mohl ztuhnout a omáčka se zkazit.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Reklama