Reklama

Dítě nechce chodit do školky. Jak mu pomoci?

První týdny nového školního roku jsou za námi, ale pro některé nejmenší děti, které právě vstoupily do světa školky, může být adaptace na nové prostředí stále náročná. Co dělat, když se ráno setkáváte s plačícím a odmítajícím dítětem, které se brání návštěvě školky?

Buďte trpěliví a klidní

Situace, kdy se snažíte přemlouvat pláčícího potomka do školky, může být pro každého rodiče stresující. Je však klíčové zachovat klid. To v žádném případě neznamená ignorovat dítě nebo ho nechat "vyplakat" jeho strach. Naopak, mluvte s ním o jeho obavách a důvodech, proč do školky nechce. Mnohdy se jedná o jednoduché problémy, které lze snadno vyřešit. Pokud ráno není na povídání čas, zkuste to doma. Empatie a racionální přístup jsou zde klíčové.

"Je také užitečné číst dítěti pohádky, kde hlavní postavy chodí do školky, nebo se podělit o vlastní zážitky z doby, kdy jste sami byli v jeho věku," radí Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA. Dále můžete dítěti dopřát jistotu tím, že si může vzít do školky svého oblíbeného plyšáka nebo hračku.

Spolupráce s učiteli

Reklama

Komunikace s učiteli ve školce je zásadní. Informujte se o tom, jak se dítě chová po vašem odchodu. Zjistěte, zda pláče, nebo zda se rychle uklidní. Učitelé mohou vypozorovat věci, na které byste si možná ani nevšimli. Většinou je problém ve školce způsoben jednoduchým faktorem, který lze snadno vyřešit.

"Je samozřejmě důležité, aby byl učitel ve školce nakloněn spolupráci a ochoten porozumět vašim potřebám. V prvních dnech může pomoci, když budete dítě vyzvedávat po obědě místo nechat ho tam celý den. Můžete také zvážit, zda byste mohli strávit první hodinu ve školce s dítětem. Není to ničím neobvyklým, každé dítě reaguje na nové situace různě, a první týdny ve školce jsou pro ně obrovskou změnou," dodává Martin Kraus.

Dítěti vše vysvětlete

Mnoho rodičů se shoduje na tom, že problémy s návštěvou školky často pramení z nejistoty dítěte ohledně toho, co ho čeká. Proto je důležité, abyste mu vše vysvětlili. Popište, jak bude vypadat jeho den ve školce, co ho tam čeká a kdy ho budete vyzvedávat. V některých případech mohou pomoci i hodinky, na kterých označíte čas, kdy ho budete vyzvedávat. Motivujte ho tím, že mu řeknete, co budete společně dělat po návratu z školky a na co se může těšit.

Jak dlouho trvá období adaptace?

Každé dítě je individuální a doba adaptace se může lišit. Obvykle se hovoří o období trvajícím 2-6 týdnů. Pokud vaše dítě stále odmítá do školky chodit, nevzdávejte to. "Rodiče možná budou muset vyzkoušet několik různých přístupů. Klíčové je však porozumět tomu, co dítě ve školce prožívá a proč mu tam není příjemně. Komunikujte s učiteli i s dítětem samotným, abyste získali celkový obraz situace," uzavírá Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA.

Vzpomínky na první dny ve školce by měly být pro dítě radostné a pozitivní. S trpělivostí, empatií a podporou od vás, rodičů, bude vaše dítě brzy šťastné ve svém novém prostředí.

Alternativy, pokud dítě nezvládá školku

I přes veškerou snahu a podporu může se stát, že některé děti prostě školku nezvládají, a to je v pořádku. Rodiče by neměli vnímat tuto situaci jako selhání, ale spíše jako příležitost hledat vhodnější alternativy pro svého potomka. Zde jsou některé možnosti, které mohou být zvažovány:

1. Domácí vzdělávání

Pokud máte možnost a čas, můžete zvážit možnost domácího vzdělávání pro vaše dítě. To znamená, že budete vyučovat své dítě doma. Tato volba vyžaduje značné úsilí a přípravu, ale umožňuje vám přizpůsobit vzdělávací program potřebám a tempu vašeho dítěte.

2. Školka s menším počtem dětí

Možná je vaše dítě v školce, kde je příliš mnoho dětí a hlučné prostředí mu nedělá dobře. Zkuste najít školku s menším počtem dětí, kde je klidnější a osobnější prostředí. Menší skupiny dětí mohou být pro některé potomky mnohem přívětivější.

3. Alternativní vzdělávací metody

Existují alternativní vzdělávací metody, které mohou být pro některé děti vhodnější než tradiční školky. Například Montessori či Waldorfské školky se liší v přístupu k vzdělávání a mohou nabídnout prostředí, které lépe vyhovuje potřebám vašeho dítěte.

4. Konzultace s odborníky

Pokud váš potomek stále odmítá chodit do školky a situace se nelepší, měli byste zvážit konzultaci s odborníkem, jako je dětský psycholog nebo pedagog. Tito odborníci mohou pomoci identifikovat příčiny a navrhnout individuální plán pro vaše dítě.

5. Postupné zvykání

Některé děti potřebují více času na adaptaci než jiné. Můžete zvážit možnost postupného zvykání, kdy budete dítě do školky uvádět postupně a zvýšíte čas, který v ní stráví, jakmile bude připravené.

Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Klíčem k úspěchu je pozorně naslouchat potřebám a signálům vašeho dítěte a hledat řešení, které mu bude nejlépe vyhovovat. Vždy je také dobré konzultovat své rozhodnutí s pedagogickými odborníky a věnovat pozornost potřebám a pohodě vašeho dítěte.

Reklama

Komentáře

Default User Image
Vanda (Pá, 29. 9. 2023 - 10:09)

tahle situace je velmi težká - já s malou do školky chodila první týden a stále se ode mne nechtěla hnout, její pláč byl pro mne utrpením. Pak ji do školky začal vodit manžel, v šatně ji převlékl a odešel. Malá prý pět minut řvala a pak se zklidnila a začala si hrát s dětmi. Nakonec to ve školce milovala a dodnes na ni vzpomína.

Default User Image
Učitelka (Pá, 29. 9. 2023 - 17:09)

To je dost časté, že od maminky se dítě těžko odpojuje, protože cítí i její pochyby. Otcové se situací vypořádávají lépe. Pokud dítě jen brečí, tak většinou si vždy zvykne. Horší je pokud dítě má teplotu, zvrací či má jiné psychosomatické potíže. Pak je vhodné kontaktovat pordnu a zvolit nějakou jinou formu laternativního vzdělávání - menší kolektivy, domácí školku...

Reklama