Reklama

Jak bezpečně chodit po náledí

Chůze po zledovatělém povrchu může při neopatrnosti způsobit nehezké pády. Jak bezpečně chodit na ledovce, poradí primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.

Chůze na zledovatělém povrchu je otázkou především biomechaniky lidského těla. „Základem je pevný stoj s nohama rozkročenýma asi na šířku pánve, který je stabilní. Díky malým krůčkům a přenášení váhy z jedné nohy na druhou, rychleji se střídající za sebou, nedochází k tak velké destabilizaci těžiště těla, jako když děláte kroky dlouhé. Našlapujte na celá chodidla spíše přes špičku než přes patu,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. Samozřejmostí je v tomto případě i dobrá podrážka vaší obuvi s hlubokým zimním dezénem. Hladké podrážky nechte raději doma. Tím, že se kroky za sebou rychleji střídají, se vyvažuje stabilita těla, protože nedochází k tak velkému vychýlení těla do stran, kdy bychom na ledě mohli ztratit rovnováhu.

V případě, že hrozí nebezpečí pádu, pomůže také, když snížíte těžiště těla tím, že v kyčlích, kolenou a kotnících uděláte mírnou flexi (mírný ohyb), jakoby jste chtěli do mírného podřepu. Těžiště těla tak přesunete níže a získáte opět větší stabilitu a stojnou základnu. Ruce přitom v žádném případě nedávejte například do kapes. „Naopak, pokud k chůzi nepoužíváte žádnou oporu (například hůlky, berle, apod.), je dobré nechat ruce roztažené mírně od těla. Zvýšíte tak nejen stabilitu těla, ale také budete mít ruce připravené k případnému tlumení pádu při uklouznutí. Takto můžete předejít těžkým úrazům a zraněním pohybového aparátu,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.

Pokud jde o lidi vyššího věku, kteří již mají narušenou stabilitu a koordinaci, je vždy nejdříve dobré zvážit, zda je vůbec nutné v takovémto počasí ven vyrážet, protože i když dodržíte všechna tato pravidla, může i tak dojít k pádu.
 

Reklama
Reklama

Komentáře

Paros (Pá, 22. 1. 2021 - 07:01)
a když je chodník vlnkovité kluziště (zledovatělý nepravidelně udusaný sníh) je bezpečnější jít po trávě. pod vrstvou sněhu dávat pozor na ty bílé části přechodu - jsou kluzčí. a pokud to člověk vezme - na prasáka - po silnici (protože na chodníku je vrstva sněholedu, který odstraní až jaro) musí počítat s tím, že auta sice nepojedou rychle, ale ani moc rychle nezabrzdí.
Návštěvník (Pá, 22. 1. 2021 - 08:01)
Paní doktorka ale neříká jak chodit z velmi prudkého kopce po silnici.Obuv je jedno co máte,když se rozpustí sníh který zmzne tak pád je téměř 100%.
Saša (Pá, 22. 1. 2021 - 08:01)
Pro tyto případy si na nohy dávám gumové návleky s kovovými hroty - v nich to opravdu neklouže. Je jich plno druhů. Určitě tu investici doporučuji. Zlomenina se prodraží a pokud si zlomíte krček stehenní kosti, může to být konečná, hlavně v této době.
Reklama