Reklama

Soubor čchi-kungu pro každodenní cvičení

Pro celkové zlepšení zdraví a kondice může posloužit i jednoduchá sestava čchi-kungu pro běžné, každodenní použití, jak ji vyučovala v Praze doc. Li Naiyun z Pekingu.

Objímání stromu
Zaujmeme mírný podřep rozkročný, špičky mírně zevnitř, paže v poloze, jako by objímaly kmen stromu. Dlaně před hrudníkem, hroty prstů obou rukou jsou vzdáleny asi 20 cm. Nehýbáme se, přivřeme oči, mírný úsměv, klidně dýcháme. Toto cvičení probíhá 5 minut, postupně se může prodlužovat až na 15 minut.

Tření dlaní
Dlaně přiložíme k sobě, pevně třeme 20-30x, až se výrazně zahřejí. Cvičení slouží ke vzbuzení čchi v dlaních.

Mytí tváře
Dlaněmi zahřátými předchozím cvičením, s hojností čchi, otíráme krouživými pohyby obličej (na němž se nalézá řada energetických drah a bodů) od brady podél nosu vzhůru až k hornímu okraji čela, pak ven a po vnější straně tváří dolů - celkem 18x.. Čchi z dlaní se přenese na obličej.

Česání vlasů
Vějířovitě rozevřenými pokrčenými prsty obou rukou napodobujeme pohyby při česání s dostatečným tlakem: nejprve táhneme od horního okraje čela přes temeno k týlu, poté opět od čela přes spánky do týla, celkem 20x. Aktivujeme tím řadu drah a energetických bodů, které se nacházejí na hlavě.

Reklama

Tření uší
Prsty obou rukou (palec za uchem, ostatní prsty na přední straně boltců) lehce sevřeme dolní část kořene boltců. Střídáme pohyb vzhůru sevřený mi prsty a při pohybu dolů dlaněmi rolujeme ušní boltce.
Ušní boltce jsou doslova posety energetickými body. Jejich aktivací oživujeme činnost jim odpovídajících orgánů. Rozprostření bodů na boltci tvarem odpovídá podobě plodu v těle matky (skrčené tělo hlavou dolů), energetické body pro hlavu jsou umístěny zejména na ušním lalůčku.

Lehké klepání na temeno hlavy
Poklepávání na temeno dlaňovou stranou sevřených napjatých prstů - až 40x.. Na temeni se nachází bod paj-chuej, kolem něhož leží dalších pět bodů, které jsou tímto cvičením také zasahovány.

Masáž 7. krčního obratle
Masírujeme krouživým pohybem 7. krční obratel - asi 12x. Tímto cvičením se aktivuje bod ťia-čchi mezi 6. a 7. krčním obratlem na kanálu tu-maj. Kanál se touto masáží zprůchodňuje pro čchi.

Tleskání na rameno a lopatku
Současným pohybem zasáhne pravá ruka levý trapézový sval a levá ruka dolní úhel pravé lopatky, paže necháme volně klesnout vedle boků. Stejný cvik provedeme i opačně - celkem 12x.
Lehké údery nebo tleskání dlaní slouží k otevření energetických drah.

Údery na podbřišek a křížovou kost
Provádíme lehké údery palcovou částí pěsti na podbřišek a křížovou kost (se střídáním paží), obě pěsti zasahují současně (jedna na podbřišku, druhá v kříži), celkem 12x.
Jedná se o aktivaci bodů kuan-jüan (pohár vaječníků) u žen a bod ťing -kung (palác spermatu) u mužů, o které se jedná i při cvičení malého nebeského okruhu (mikrokosmické dráhy).

Tleskání na hrudník a břicho
Během pohybu shora dolů tleskneme dlaněmi na hrudník a břicho v sestupných pruzích blíže střední linie. Vrátíme dlaně vzhůru a cvičení opa kujeme celkem 4x.
Smyslem tohoto cvičení je otevírání energetických drah na přední straně trupu.

Údery na "bránu života"
Lehké údery na "bránu života" (bod ming-men) střídavě hřbety volně sevřených pěstí: otočíme trup vpravo, hřbetem pravé pěsti lehce udeříme na páteř proti pupku, otočíme trup vlevo a udeříme levou atd. - celkem 12x. Slouží k aktivaci čchi ledvin (jüan-čchi).

Tleskání na paže
Od deltového svalu tleskáme dlaní druhé ruky až k zápěstí a ruce. Střídáme tleskání na hřbetní stranu (5 úderů), pak vytočíme dlaň vzhůru a tleskáme ve stejném rozsahu na dlaňovou stranu paže. Opakujeme u každé paže celkem 6x. Toto cvičení údajně pomáhá otevírat meridiány, kanály vedoucí energii.

Tleskání na dolní končetiny
Dlaněmi postavenými proti sobě postupujeme od horní části stehna dolů (s postupným předklonem) šesti údery - tři na stehno, tři na lýtko. Střídáme nejprve údery na přední a zadní, pak na vnější a vnitřní stranu končetiny. Opakujeme u každé dolní končetiny 6x.
Otevíráme tím energetické dráhy dolních končetin.

Masáž bodů che-ku Masírujeme body che-ku na souběhu záprstních kostí palce a ukazováku. Tento bod má značný význam, působí na řadu oblastí těla. Kontraindikace v těhotenství! U těhotných žen vytváří tendenci k potracení plodu.

Masáž předloktí
Masáž akupunkturních bodů na dolní části předloktí. Na vnitřní straně předloktí odměříme šíři čtyř prstů od zápěstí, uprostřed šíře předloktí při tiskneme palec ze strany cév, ostatní prsty na hřbetní části předloktí a krou živým pohybem tyto body masírujeme celkem l0x.

Třesení tělem
Rychlejšími hmity v podřepu přivedeme celé tělo do uvolněného třesení, v něm setrváme asi 10 sekund. Cvičení má kladný vliv na správné umístění vnitřních orgánů a posiluje klouby těla.

Odplavení špatné a nemocné Čchi
V postoji v mírném stoji rozkročném zavřeme oči a soustředíme se na od plavení "špatné a nemocné čchi", tj. nežádoucí energie, z celého těla dolů. Soustředíme se přitom na akupunkturní bod jung-čchüan na chodidle, jímž energie "vytéká do země". Bod leží na rozmezí první a druhé třetiny chodidla, ve středu jeho šířky (je to 1. bod dráhy ledvin.) V těhotenství je ne žádoucí i pouhé soustředění na tento bod.

Objímání stromu
Na závěr provedeme objímání stromu, stejné jako v prvním bodu souboru.

Zdroj: Ivan Fojtík - Čchi-kung - nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Alena Melicharová (Ne, 18. 1. 2004 - 18:01)
Velice se mi líbí popis cvičení čchi - kungu, chtěla bych vědět, zda se dá zakoupit VHS kazeta, popřípadě dobírkou. Alena Melicharová
Reklama