Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Syntetické nebo přírodní funkční prádlo?

I když si pořídíme sebelepší bundu na lyže, pokud pod ni oblečeme bavlněné tričko, nebudeme se cítit dostatečně komfortně. Proto je mnohem rozumnější pořídit si kvalitní funkční prádlo, které využijeme nejen při sportu, ale i na běžné nošení do školy nebo do práce. Na výběr je syntetika i vlna Merino ? které si vyberete?

Vím, že to zní až neuvěřitelně, ale mnozí, dnes už letití cyklističtí závodníci vzpomínají, jak si kdysi vycpávali bavlněná trička novinami, aby neprofoukli a nenastydli. O funkčním prádle se jim samozřejmě tehdy ani nesnilo... To vzniklo až později, z potřeby lovců a rybářů v severských zemích,“ přibližuje historii vzniku funkčního prádla Vít Hruška, specialista na outdoorové oblečení a výbavu. „Postupně se tak podařilo vyvinout tkaniny na principu tzv. knotového efektu, které nebyly nasákavé a dokázaly odvádět pot pryč od těla a tím jej udržet v suchu.“ Dnes si můžeme pořídit jak termoprádlo na zimu, které nás zahřeje, tak i letní funkční prádlo s ochlazujícím efektem. Výrobci se předhánějí v nabídce materiálů, střihů i barevných kombinací.

 

Syntetické prádlo

Stoupenci syntetického prádla u něho oceňují především tvarovou stálost, poddajnost, dlouhou životnost a díky iontům stříbra zabudovaným do vlákna i odolnost vůči bakteriím a plísním. Někteří ještě rádi připomínají fakt, že je syntetické prádlo „nekouše“ jako vlna. Navíc se snadno pere a rychle schne.

 

Vlna s unikátními vlastnostmi

Kdo měl možnost zavítat na Nový Zéland, ten ho má nejspíš navždy spojený se stády ovcí pasoucích se na kopcích. Právě odtud pochází nejkvalitnější vlna Merino, z níž se vyrábí i outdoorové oblečení včetně funkčního prádla, které má spoustu příznivců po celém světě. Jemná vlna vhodná pro tkaní se získává stříháním zdejších ovcí, jež tráví svůj život v drsných horských podmínkách. 

 

5 + 1 tip pro vás

+ Funkční prádlo nekupujte větší, mělo by vás příjemně obepínat, protože v místech, kde se nedotýká pokožky, nemůže odvádět vlhkost. K dostání je i prádlo vyrobené metodou bezešvého tkaní, které na sobě téměř neucítíte.

+ Obzvlášť opatrní buďte při praní vlny Merino - pokud byste jej omylem vyprali na víc jak 40 °C, mohlo by se srazit.

+ Prádlo ze syntetických materiálů nikdy nežehlete - zbyla by vám z něj jen hromádka připečené hmoty.

+ Zapomeňte na aviváž, která by znehodnotila termoizolační vlastnosti prádla i schopnost odvádět vlhkost. 

+ Funkční prádlo nepatří ani do sušičky, pouze ve výjimečných případech, kdy to výrobce výslovně doporučuje.

+ Pokud jste nemocní a potřebujete se vypotit, udělá vám funkční prádlo dobrou službu - perfektně odvede pot, ale vaše tělo zůstane v suchu.


Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Valounek
    Valounek (anonym)

    Jedině přírodní. I když poměrně rozumím výhodám syntetiky (a že je občas v případě dámského prádla problém cokoliv nesyntetického sehnat), tak preferuji přírodní i když to občas nejsou zrovna nejkrásnější kousky. Kupuji hodně na www.lanotte.cz ,což je taková levnější alternativa k Astratexu a mimo to tam mají docela často všelijaké akce. ;-) Tak to zkuste tam. Jen se před nákupem pořádně oměřte, ať se trefíte do velikostí. :)

    Bře 22, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama