Reklama

Stříbro - Dinklsbühl - 300 kilometrů non-stop běh k přátelům

Častokrát se zamýšlím nad tím, proč si lidé vzájemně ztěžují život, který už beztak má každý dost těžký. Přemýšlím, co by se dalo dělat pro to, aby k sobě byli lidé tolerantnější a snažili se jeden druhému pomáhat, protože vzájemného házení klacků pod nohy vidím každý den dost a dost.

Je tomu už šest let, co jsem se podílel na organizaci Světového běhu míru v České republice a vlastně i v Evropě. V tom roce byla Praha respektive Křižíkova fontána, místem, kde končila evropská část tohoto běhu. V rámci českých tras, bylo jich tehdy pět a celkem měřily přes 1000 km, jsme společně s místními nadšenci vyhlašovali "Květy míru." Byly to buď města, jako Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Stříbro, nebo celé oblasti jako "oblast Růžového paloučku," kde byla sdružena města : Vysoké Mýto, Choceň, Litomyšl, Svitavy, Polička, Ústí nad Orlicí a Česká Třebová nebo Chráněná krajiná oblast Český ráj.

 

Poté, když jsem se s projektem Světového běhu musel z osobních důvodů rozloučit, jsem stále nepřestával přemýšlet, jak alespoň v některém z těchto míst přenést myšlenky přátelství, lásky a vzájemného porozumění i za hranice naší republiky a naplnit tak zcela to, co jsme vlastně tímto vyhlášením světu oznamovali, totiž snahu a vůli hledat vzájemné porozumění mezi lidmi, národy a matičkou zemí.

 

Nakonec se mi podařilo zjistit, že město Stříbro má za partnerské město, německé město Dinklsbühl. Na tom by nebylo nic zvláštního. Zvláštní na tom ale je to, že toto přátelství trvalo zhruba od roku 1950, kdy v Dinklsbühlu vznikl český krajanský spolek. Ale ani to nebyl ten hlavní důvod, proč mně historie vzájemných vztahů těchto měst tak oslovila. To hlavní tkví v tom, že když došlo po válce k odsunu Němců, tak Němci ze Stříbra a jeho okolí se usadili právě v okolí a v městě Dinklsbühl. Odtud tedy i ten krajanský spolek. Nadchlo mně na tom to, že tito lidé, kteří měli právo cítit hořkost a vztek a všechny záporné emoce se naopak snažili toto všechno zapomenout a odpustit a myslet jen na to dobré, co je s místem, odkud museli odejít, spojovalo.

 

Když jsem to zjistil, oslovil jsem starostu města Stříbra pana Petra Bursíka a předestřel mu svůj plán: "300 kilometrů non-stop běh k přátelům". Nejdřív se na mě podíval a řekl, že jsem cvok, když ale viděl, že to myslím vážně, tak nad tím začal nejen přemýšlet, ale začal i jednat. Celý projekt předestřel představitelům Dinklsbühlu, ti souhlasili a tak vznikl projekt, který bude mít tento týden již páté pokračování. Start je v pátek 7.9.2001 ve 12.00 před radnicí ve Stříbře a cíl 8.9.2001 v 18.00 před městskou branou v Dinklsbühlu.

 

Reklama

Aby to nebyla jen jednostranná záležitost, běhá se v lichých letech ze Stříbra do Dinklsbühlu a v sudých zase opačně. Vlastní štafetu pak tvoří běžci, případně jezdci na kole z obou měst.
Na celé akci se mi líbí to, že na ní není nic hrané, oba tábory se na ní těší a snaží se vždy své přátele něčím novým překvapit.

 

Co dodat na závěr, snad jen to, že vám doporučuji se někdy do těchto měst podívat. Stříbro určitě neminete, když pojede po staré silnici z Plzně na Rozvadov, zhruba 33 km od Plzně, po pravé straně uvidíte jeho krásně zrestaurovanou historickou část a Dinklbühl najdete na německé mapě kousek za Norimberkem po levé straně. Dinklsbühl se pak právem pyšní tím, že je historicky nejzachovalejším městem Německa. 

 

Přeji vám, aby na vás dýchlo to přátelství a porozumění, které tato dvě města k sobě váží a abyste plně vychutnali jejich historickou krásu.

Miloš Škorpil

Reklama

Komentáře

chatmen (St, 10. 12. 2003 - 18:12)
že se kolem této akce motá tajemný Toník - agent STB a tak tímto dělá ostudu našemu městu Stříbru. Blíže najdete na www.stribro.net článek Tajemný Toník.
Reklama