Reklama

Rizika koupališť

Léto je v plném proudu a tropické teploty přímo vyzývají k návštěvě bazénů a koupališť. Den strávený u vody ve stínu stromů dokáže příjemně zchladit náš organismus, ale zároveň s sebou nese i jistá zdravotní rizika, na která je potřeba dávat si pozor.

Nikdo z nás si totiž nechce zkazit léto například vyrážkou, či infekcí. Jaká jsou rizika letního koupání a jak se jim účinně vyhnout, jsme se zeptali odborné konzultantky lékáren BENU, PharmDr. Ivany Lánové.  

 

Nástrahy přírodních koupališť

Přírodní koupaliště jsou již mnoho let oblíbenou alternativou k bazénům, u kterých může návštěvníkům vadit například používání chemie k čištění vody. Ale i přírodní koupaliště s sebou nesou svá rizika. Mezi první kroky před návštěvou koupaliště patří ověření kvality vody. Jestli je voda vhodná ke koupání, zjistíme dle dat Krajské hygienické stanice[1].

Reklama

 

Největší hrozbou jsou sinice. Pokud se jejich výskyt ve vodě potvrdí, v žádném případě se ve vodě nekoupejte. „Sinice jsou zelené mikroorganismy, které na povrchu vodní hladiny tvoří obrazce podobné květům. To, jestli jsou a nebo nejsou ve vodě přítomné, zjistíme podle barvy vody, která je zbarvená do zelena, nebo podle zápachu. Přítomnost sinic ve vodě vám může zadělat na nepříjemné kožní potíže. Některé druhy sinic totiž produkují toxické látky, které mohou dráždit kůži a způsobit vyrážku nebo i těžkou alergickou reakci. Náhodné polknutí vody pak může přivodit zažívací potíže a průjem nebo bolesti hlavy,“[2] vysvětluje PharmDr. Lánová.  

 

Domů s nepříjemnou vyrážkou

Kromě zažívacích problémů si domů z přírodních koupališť můžeme přinést i nepříjemnou vyrážku. Na první pohled se může zdát, že jde o sluneční alergii, ale opak může být pravdou. Může se totiž jednat o takzvanou cerkáriovou dermatitidu. „Tento druh vyrážky je způsoben larvou cerkárie. Tyto malé larvy napadnou naši pokožku a způsobí zánět. Ten se pak projeví svědivou vyrážkou s puchýřky. Příznaky ovšem odeznívají během pár dní. Pro jejich potlačení je vhodné použít volně prodejná lokální antihistaminika. Pokud se příznaky nezlepší, a naopak se zhoršují, navštivte lékaře. Všeobecně doporučuji, a to ať již navštěvujete přírodní koupaliště, či bazény, důkladně se po každém koupání osprchujte radí Lánová.

 

v bazenéch si dávejte pozor na oči a kůži

Ač se chlorované bazény mohou zdát jako bezpečnější varianta ke koupání, není tomu tak vždy. Voda v bazénech je totiž chemicky ošetřovaná chlórem, který představuje riziko podráždění jak kůže, tak očí. „Pozor by si měli dávat lidé, kteří trpí například atopickým ekzémem. Chlór, který voda v bazénu obsahuje, totiž vysušuje kůži a může tak dojít k jejímu podráždění. Proto je potřeba po každém koupání chlór z pokožky smýt a opět jí dodat vláhu pomocí tělového krému, doporučuje Lánová.

 

Oči bychom si neměli chránit jen proti slunci, ale i proti vodě. Voda z bazénu totiž může naše oči podráždit a vést k infekci a zánětu spojivek. „Pokud chcete ulevit podrážděným očím, použijte zklidňující oční kapky, takzvané umělé slzy, které jsou volně prodejné v lékárnách,“ radí Lánová.

 

 

Do sprchy pouze v pantoflích

Kožní infekce, jako jsou například bradavice, plísně nehtů, nebo kůže, na nás číhají především v okolních prostorách bazénů a ve sprchách. „Bradavice a plísně jsou vysoce infekční. Proto je potřeba chránit svá chodila vhodnou obuví a dbát na hygienu nohou. Dávejte pozor na to, jestli máte na nohách puchýře, či mírné oděrky. V tomto případě jsou totiž vaše chodidla náchylnější k infekcím,“ upozorňuje Lánová. Pokud přeci jen po návštěvě koupaliště objevíte na vašich nohách, či rukou bradavice, rozhodně se jich nepokoušejte zbavit sami doma. „S odstraněním bradavic vám pomůže doktor, a to pomocí tekutého dusíku nebo kyseliny a éterického oleje. Pokud máte bradavice na rukou, přijďte se poradit k nám do lékáren BENU. Zkušený personál vám pomůže s výběrem speciálních tyčinek a roztoků, které podporují hojení,“ radí Lánová.

 

Kromě bradavic je potřeba chránit chodidla i před plísněmi. „Mezi projevy kožní plísně patří svědivá vyrážka, zarudlá místa na kůži, ale i velmi vysušená a praskající pokožka, na které se mohou objevovat i puchýře.[3] Plíseň nemusí napadnout pouze kůži ale i nehty. Poznáme jí tak, že nehet je zažloutlý, matný někdy i deformovaný. Mezi prevenci se kromě dodržování hygieny řadí i udržování nohou v suchu. Tím totiž zabráníme jejich zapaření a množení bakterií. K ošetření již postižených ložisek můžete využít antimykotické přípravky určené přímo k péči o nohy. Vybrat si můžete z krémů, mastí, roztoků a laků na nehty,“ dodává Lánová.

 

Reklama

Komentáře

Reklama