Reklama

Otázky a odpovědi ke zdravému běhání

Primářka ústavu MUDr. Michaela Tomanová odpovídá na časté dotazy týkající se běhu a našeho zdraví.

Je běh prospěšný pro naše klouby? 
Při běhání jsou namáhány nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle, kolena a kotníky. Druhotně se však  může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné, dlouhodobé zátěži, může dojít k poškození kloubů i vazivových tkání. Pokud si nejste jistí, zda Vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem nebo jiným odborníkem, který se touto problematikou zabývá. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.

 
Pokud mě po běhání bolí kolena, co dělám špatně? 
Bolest kolen po běhu může mít různé příčiny. Možná jste byl/a  jen nerozcvičený/á a neprotažený/á a vaše ztuhlé tkáně se přetížily a to i tak, že mohly vzniknout mikrotraumata. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Velmi důležité je zvolit i správné kvalitní běžecké boty. Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně  po operacích a úrazech  kloubů dolních končetin. Pozor také na posilování a běh  při počínající artróze. Kloubní chrupavka totiž není schopná  regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy. Pokud bolesti přetrvávají, je třeba se poradit s oborníkem.

Má běh vliv na osteoporózu? 
Osteoporóza neboli řídnutí kostí je podle posledních průzkumů nižší u lidí, kteří jsou minimálně 3x týdně v aktivním pohybu. Běh je jednou z možností, jak si uchovat správnou hustotu kostí.  Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku a dávat si neúměrné cíle, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla. Není však dobré věnovat se jednostranně pouze běhu. Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže posílit a protáhnout váš pohybový aparát.

Reklama
Reklama

Komentáře

Valmonta (So, 23. 6. 2018 - 22:06)
škoda jen že u toho šílené bolí kolená :(
Default User Image
Lenka (Pá, 1. 3. 2024 - 20:03)

Běhání jsem si zamilovala. Ze začátku to bylo těžké, protože jsem se pořád zadýchávala a často mě také píchalo v boku. Postupem času se to ale zlepšovalo a mohu říct, že teď už bez běhání ani nemohu být. Aby mi to lépe šlo, tak jsem si pořídila i perfektní bezdrátová sluchátka s režimem aktivního potlačení okolního hluku. 

Reklama