Reklama

Oblečení pro pohybové aktivity

Pro aktivity doma, v nejbližším sousedství nebo v klubu pro zdraví, si zvolte na sebe to, v čem se budete cítit naprosto pohodlně. Uvědomte si, že výhodou běžných denních pohybových aktivit, těch krátkých zátěží, které podstupujete denně, je, že se nemusíte převlékat. Můžete mít na sobě to, co obvykle nosíte, bez ohledu na to, kde se právě nacházíte.  

Při aktivitách v přírodě má však oblečení značný význam. Pamatujte si, že by mělo být:

světlobarevné

volné

Reklama

lehké

vícevrstevné

Je-li teplo, oblečte se do volných, světlobarevných rychleschnoucích materiálů. Je-li chladno, vezměte si lehké vícevrstevné oblečení. Izolovaný vzduch, zachycený pod něko­lika tenkými vrstvami oblečení udrží lépe vaše tělesné teplo než jedna tlustá bunda nebo svetr. Jednotlivé vrstvy oblečení můžete taky podle potřeby přidávat nebo odebírat.

První vrstva na těle by neměla být bavlněná nebo vlněná. Tato vlákna sají pot a udržují ho v tkanině na vaší kůži, kterou ochlazují. Je vám zima. Zvolte si polypropylenový mate­riál, který odvádí pot a vodu z kůže jako knot a propouští je na vnější vrstvu oblečení. Chcete-li aby vám bylo teplo, přidejte další vrstvu ze syntetického nebo z vlněného mate­riálu. Oblečení musí umožňovat volný pohyb. Vnější obal by měl chránit proti větru a vodě zvenku a vnitřní vrstvy udržovat v suchu. Očekáváte-li, že bude pršet, dobře se připravte, zejména je-li zima. Oblečení proti dešti by mělo mít kolem krku, zápěstí a kot­níků těsnící manžety z latexu a gumy, aby se studená voda nedostala k vnitřním vrstvám oblečení a na kůži. Přední zipy bývají často netěsné a proto doporučujeme natáhnout na sebe ještě bundu bez zipu a s kapuci. Pamatujte si, že zůstat suchý znamená být v teple a pohodlí.

Při aktivitách v přírodě je užitečné vzít s sebou malou tašku, která se dá upevnit kolem pasu. V ní můžete mít nějaké peníze, klíče, občanský průkaz, brýle a krém proti slunci, kapesník a něco k zakousnutí. Nemáte-li jistotu, že cestou narazíte na zdroj pitné vody, přibalte s sebou vhodnou přenosnou nádobu na ramenním popruhu. Je to pohodlné. Všechny ostatní aktivity v přírodě, např. cyklistika, horská turistika, jízda na kánoi, plavání, lyžování, sportovní hry nebo golf, vyžadují zvláštní oblečení i nářadí.
Zdroj: Fit po 50, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Michala (St, 5. 12. 2018 - 10:12)
Nenosím na sport žádné speciální sportovní oblečení. Nosím to, v čem se mi dobře hýbe. Pro mě jsou nejlepší tepláky a když je teplo tak kraťasy. Oblečení na sport kupuji ze second handu https://www.onlinesekac.cz/ , ale dá se tam sehnat i jiné oblečení, nejen na sport.
Reklama