Reklama

Koloběžky pomáhají léčit civilizační choroby

Obezita, Parkinsonova nemoc, problémy s kyčlemi, páteří či celkově s pohybovým aparátem jsou neduhy, které se dotýkají velké části populace. Bohužel se totiž málo hýbeme a také naše strava a celkový životní styl neodpovídají tomu, co naše tělo potřebuje. Léčba důsledků civilizačních chorob má překvapivého pomocníka – koloběžku.

Jedním z propagátorů koloběhu je fyzioterapeut a bývalý reprezentační trenér bojových sportů Bc. Leopold Kotlár, který v lázních Darkov již více než dva roky úspěšně s pomocí koloběžek pomáhá rozhýbat zdejší pacienty.

Díky jeho práci se dnes v Darkově na koloběžkách prohánějí třeba i osmdesátiletí senioři s Parkinsonovou nemocí, lidé po operacích kloubů nebo s extrémní obezitou. „Je pro mě osobním zadostiučiněním, když vidím pacienta, který před pár týdny sotva chodil, jak má radost z pohybu a během relativně krátké doby zvládne i několikakilometrovou vyjížďku,“  říká Leopold Kotlár.„Koloběžkovou terapií“ Leopolda Kotlára prošlo  už několik stovek pacientů. Dnes už Darkov není zdaleka jediným místem, kde se koloběžky používají právě tímto způsobem. Podle Petra Neugebauera, manažera výrobce koloběžek Kostka, jsou koloběžky čím dál více využívány v rehabilitaci v mnoha lázních, rehabilitačních centrech a u fyzioterapeutů.

Podle odborníků zásadní přinos koloběhu pro lidi s horší mobilitou, či po různých operacích spočívá v tom, že jde o pohyb, který zvládne téměř každý. Přitom je při něm zdravě namáháno celé tělo včetně zad, břišních svalů či horních končetin. Pro lidi s velkou nadváhou je zase důležité, že koloběh je šetrný ke kloubům. To samé platí i pro lidi po operacích kolenních či kyčelních kloubů. „Koloběh vychází z toho nejpřirozenějšího pohybu, kterým  je chůze. Zároveň je však v mnoha ohledech citlivější, protože při něm nedochází k otřesům,“  vysvětluje Leopold Kotlár. Pro pacienty s Parkinsonovou nemocí či roztroušenou sklerózou je kromě samotného pohybu na čerstvém vzduch důležité, že správná technika koloběhu vyžaduje pravidelné střídání nohou a tedy zapojení obou mozkových hemisfér.

Česká společnost Kostka, která je největším tuzemským výrobcem koloběžek, si na základě zkušeností a iniciativy odborníků nechala zpracovat studii zaměřenou na zlepšení hybnosti seniorů díky tréninku na koloběžce. V rámci této studie se dvou různých testů se zúčastnilo celkem 45 osob, z toho 10 mužů a 35 žen. Průměrný věk účastníků testu byl 68 let a naprostá většina z účastníků stála na velké koloběžce poprvé v životě. Věkový průměr už předem napovídal odpovídající snížené hybnosti. Výsledky studie ukázaly, že podle kineziologických fyzioterapeutických testů došlo k zlepšení hybnosti od 64 % do 86 %, největšího zlepšení bylo dosaženo u extenze kyčlí.

Reklama

Bc. Leopold Kotlár odpovídá:

Jak jste přišel na nápad používat v terapii koloběžku?

Vycházel jsem ze své odborné praxe trenéra a fyzioterapeuta, ale i osobní zkušenosti. Hledal jsem cestu jak rozhýbat ipacienty, kteří měli tendenci na pohyb rezignovat, či jim jejich zdravotní potíže další formy pohybu na zdravém vzduchu neumožňovaly. K nápadu mě přivedl tehdejší ředitel lázní Darkov, doc. MUDr. Michal Filip. Seznámil jsem se s koloběžkou a bylo rozhodnuto.  Postupně se i ze mě stal nadšený příznivec koloběhu.

Proč právě koloběžka?

Koloběžka je v prvé řadě velmi jednoduchá na ovládání. Mám zde osmdesátileté seniory s Parkinsonovou nemocí, kteří jízdu zvládnou. Obecně je pro pacienta obrovská psychická vzpruha, když se naučí jezdit a začnemít najednou radost z pohybu, to jim jiné sportovní náčiní takto jednoduše nezprostředkuje. Samozřejmě, když se bavíme o koloběžce, nemám na mysli nějaké modely pro děti s malými koly, nebo dokonce elektrické skútry. Koloběžka vhodná pro rehabilitaci musí mít v prvé řadě velká nafukovací kola, nízko položený nášlap a vhodnou geometrii, která zajistí ten správný pohyb, bezpečnost a plynulost jízdy.

Jak konkrétně s pacienty pracujete?

Pochopitelně není možné rovnou vyrazit na vyjížďku. Pacienty nejdříve osobně připravuji a učím je jak koloběžku ovládat. Pokud zvládnou první fázi, beru je v menších skupinách na pravidelné krátké vyjížďky. Zkušenější koloběžkáři pak často začnou vyrážet i sami. Mnoho pacientů se k nám samozřejmě vrací na další terapie, mám vždy pak radost, když je pak vidím, jak si s koloběžkou dokáží suverénně poradit.

Doporučil byste koloběh i zdravým lidem?

Určitě a zejména těm v středním a vyšším věku. Je to skvělá fyzická i psychická prevence civilizačních chorob. A hlavně jde o pohyb, který je pro tělo daleko lepší než třeba cyklistika, kde jsou extrémně namáhána záda a velká část svalů vůbec nepracuje, nebo běh, který zase dává našim kloubům zabrat. A navíc upřímně, kdo by dnes také nechtěl shodit nějaké to kilo a mít lepší postavu.

 

 

 

Reklama

Komentáře

Iva (Ne, 5. 2. 2023 - 09:02)
A jedemé !!!
Renda (So, 4. 3. 2023 - 07:03)
Jezdím na koloběžce cca 3 km do práce a zpět a mohu vřele doporučit!
Návštěvník (So, 4. 3. 2023 - 09:03)
Kde?
Girls (So, 4. 3. 2023 - 17:03)
Dobrý nápad. Kupujeme!
Návštěvník (So, 4. 3. 2023 - 20:03)
V Praze běžné
Reklama