Reklama

Jaké jsou vhodné sporty při bolestech zad

Bolesti zad patří k častým důvodům návštěv lékařů. Správná fyzická aktivita může problémy s pohybovým aparátem výrazně zlepšit. Je ale důležité vybrat vhodné sporty. Při špatné aktivitě si můžeme problémy se zády ještě zhoršit.

 

Pilates spíše jako prevence
Když nás bolí záda nebo jiná část těla a při sportu se nepříjemnosti ještě zhoršují, je potřeba najít pohyb, který nám způsobí úlevu. „Mnoho lidí si myslí, že jim pomůže cvičení podle konceptu Pilates, ale této aktivitě bych se spíše vyhnul. Cvičení jako takové není špatné, ale při bolestech zad bych ho nedoporučoval. Chybí v něm ohýbání páteře i na opačnou stranu než jen do předklonů. Naopak ale může být Pilates vhodné jako prevence bolesti kolen a ramen.Kondiční cvičení nebo terapie s fyzioterapeutem má přinést dlouhodobou úlevu a pochopení vašich obtíží, abyste s nimi mohli pracovat i bez cizí pomoci.“ říká PhDr. Kryštof Kuba z McKenzie Kliniky.

A jaké sporty naopak doporučuje?

Plavání krásně protáhne

Plavání je ideální aktivita pro všechny věkové kategorie. Při plavání dochází ke snížení zatížení páteře tím, že jste ve vodním prostředí. Navíc si při něm skvělé protáhneme záda. Voda navíc nadlehčuje tělo, takže plavání nezatěžuje ani naše klouby.  Pokud plaveme styl tzv. prsa, tak je důležité nemít celou dobu hlavu nad vodou. Takto může docházet k přetěžování krční páteře, nebojte se proto namočit si hlavu. Kromě samotného plavání je vhodný ale také aqua aerobik, tedy cvičení ve vodě.

Reklama

Jóga zrelaxuje a uvolní svaly

Jóga je vhodná, protože při jejím cvičení využíváte plný rozsah páteře i ostatních velkých kloubů. Během jógy si nejen protáhneme zádové svalstvo, zlepšíme držení těla, ale také se příjemně zrelaxujeme. I psychická pohoda může vést k uvolnění svalového napětí a tím zároveň ke zmírnění bolesti. Když si například připomeneme cvik „Pozdrav slunce“, tak po předklonu následuje hned záklon, a po záklonu hned předklon. Tuto jednoduchou základní sestavu si osvojíte velice rychle po pár lekcích a můžete to pak  tento cvik provádět i z pohodlí domova.

Svižná chůze ideální každodenní aktivita

„Chůze je vhodná tehdy když se celkově cítíte lépe při chůzi než v klidu.  Jsou ale stavy, při kterých hned začít chodit není vhodné. To poznáte snadno tak, že po pár minutách začne bolet nebo slábnout noha či záda. V takovém případě je dobré se obrátit na odborníka.  Na bolesti zad lze obecně spíše doporučit svižnější chůzi nebo tvz. Nordic walking. Při tomto pohybu využíváme hole, které nás nutí se lépe napřimovat. Při klasické chůzi bychom měli dbát na to, abychom šli stále stejnou délkou kroků. Správným rytmem, docílíme vyvážené svalové práce celého těla. Při chůzi bychom se měli i občas protáhnout občasným točením rukou v ramenou,“ říká PhDr. Kryštof Kuba a dodává: „Po sportu je důležité dbát na dostatečné protažení, abychom neskončili v ochablých pozicích, které často způsobují bolesti zad, za který nemůže sport jako takový ale špatný strečink.“

Pokud trpíte často na bolesti po sportu je dobré kondiční cvičení a terapie s fyzioterapeutem, který může ukázat jak správně a bezpečně cvičit.

MK

 

Reklama

Komentáře

alex (Ne, 28. 4. 2019 - 15:04)
Já chodím na pilátes, ale taky tančím. Nevím, jestli mi pomáhá víc to, nebo to, ale oba sporty mi vyhovují. Díky tanci vlastne i hubnu, čož je v mém véku fajn :D Doporučuju tohle studio- www.cooldance.cz
děda75 (St, 10. 4. 2019 - 22:04)
Trpěl jsem "jako pes" skoro 10 let. Operovat "nebylo co", diagnóza jakýsi lumboischiadický syndrom. Naučili mě na rehabilitacích desítky cviků. Dodali mi seznam a popis skoro 300 cviků. Mezi cviky a sporty není snad tak podstatný rozdíl. Zjistil jsem kupodivu, že asi polovina z nich můj stav zhoršovala, ostatní bez jasného efektu. Především ty statické co posilují svaly. Všeobecné recepty zdá se nejsou ta správná cesta. Snad jen jako prevence, sport, to ano. Je ale potřeba najít "ty správné" cviky pro "konkretní postižené páteřní obratle". Dva jsem našel. Působily přímo jedovatě účinně, moje trápení skončilo.
----- První cvik: ----- bolest je soustředěna do dvou hrbolků od křížové kosti (lze snadno nahmatat). Lehnu si na záda (na pevné zemi), skrčím nohy v kolenou, kolena přitáhnu co nejblíž ke bradě, šlapky se snažím udržet vodorovně. Požádám partnera nebo dítě (lépe starší a s těžkou nadváhou) aby si na šlapky lehli, držíme se za ruce, a opakovaně je zvedám (co nejníž a co nejvýš, třeba 10x). Můj problém byl, že se takto pořád chtěly houpat jen moje 4 děti, malinké, lehké. Tento cvik lze dělat i při bolestech, ty rychle přejdou. Opakování pár minut několikrát za týden je dokonalou prevencí.
((Variantou pro kutily je položit na zem 2 dřevěné fošny, na konci spojit pantem, horní fošnu nadzvednout, podložit židlí, dát na ni do vhodného místa třeba pytel cementu. Lehnout si na spodní fošnu a namísto partnera zvedat cement. I těžký pacient se, takto vybaven, může hned pustit do stavby domu svépomocí.))
----- Druhý cvik: ----- když je bolest cítit na obratli přesně ve výši pasu. Tento cvik se nesmí dělat do bolesti, ale až ta úplně přejde, jako prevence. Také je zázračná. 1) Ve městě - kde jsou mnohaposchoďové domy, chodit po schodech nahoru, kroky dělat po dvou, třech, čtyřech schodech, co nejdelší možno, pomalu, aspoň 10 pater a třeba 2x po sobě, do únavy. Dolů jezdit výtahem! 2) Na venkově - najít si svah v terénu, v lese, a pod., co nejprudší !!, a dlouhý tak abychom nahoře spoceni už skoro nemohli. Ssebou si vezměte teplé oblečení (i v létě), nahoře se oblečte a pomalu sejděte. (Opakovaně chodit po schodech nahoru o 1 poschodí s odpočinkem cestou dolů se mi nejevilo dost účinné.)
Sami si vyzkoušíte jak často tuto prevenci (u obou cviků) nutno provádět aby se bolesti nevracely. Budete se divit jak málo stačí.
Na další cviky si budete muset počkat až zase nějak jinak omarodím. Budu se snažit co nejdříve (!).
A vlastně ještě jeden supercvik, zvládne ho každý. Na krční páteř, když ráno nepohnete hlavou. Na noc si omotat krk šálou, nejteplejší kterou máte, zajistit ji aby nesklouzla. Tam je viníkem prochlazení holého krku když máte teplou přikrývku pod níž se potíte, ev. i s průvanem od okna. (Totéž se děje i v největším vedru když si bez šály při jízdě nevhodně pootevřete okénko v autě.)
/// A během těch 10 let jsem postavil svépomocí domek o váze 180 tun.///
Reklama