Reklama

Jak vybrat správné běžecké boty

Mezi nejoblíbenější značky běžeckých bot patří v ČR značky Adidas (35 %) a Nike (26,7 %). Češi přitom do nových bot nejčastěji investují částku mezi 1000-2000 Kč. Více utrácejí muži, až 30 % z nich je ochotno utratit za boty 2500 - 3500 Kč.

Před zakoupením bot se zamyslíme nad tím, kde budeme běhat (v jakém terénu), jak našlapujeme při běhu, v úvahu vezmeme i naši kondici a hmotnost a soustředíme se i na velikost bot,“ říká Kateřina Mráčková z e-shopu Actirun.cz. “Aby byly boty opravdu funkční, je třeba také myslet na jejich včasnou obměnu po cca 800-1000 naběhaných kilometrech,“ dodává. Lidé si přitom kupují nové boty nejčastěji jednou za dva roky.

Silniční boty jsou určené pro silnici a do lehčího terénu, jsou uzpůsobené tvrdšímu povrchu. Bývají více prodyšné, na jejich svršku je použito více síťoviny.

Krosové (terénní) boty jsou těžší a robustnější. Bývají vyrobené z pevnějšího materiálu a jejich podrážka je přizpůsobená tomu, aby neklouzala a umožňovala snadný odraz. Důležitá je i jejich odolnost proti vlhkosti a dešti.

Tretry - boty, které mají v podrážce hřebíky, umožňují sportovci dobře se odrazit. Sváteční běžec je asi využije jen stěží, jsou určené především pro závodníky na dráhu.

Reklama

Zlaté pravidlo je, že vás běžecké boty nesmí nikde ani trochu tlačit. Raději si kupte o číslo větší, než je váš běžný standard. A nakupujte ve speciální sportovní nebo značkové prodejně. Poradí vám zde nejen se samotným výběrem bot, ale znají také současné trendy a vědí, do čeho stojí za to investovat.

V současné době je kupříkladu podle Kamila Brabce ze Sanasport.cz v kurzu snižování dropu (neboli výškového rozdílu mezi špičkou a patou) i hmotnosti a využití bezešvé technologie úpravy svršku.

Důležité tipy při nákupu běžeckých bot

Na nákup se vydejte později odpoledne. Vaše nohy budou díky celodenní zátěži lehce nateklé, čímž zabráníte koupi příliš těsných bot. Zároveň si nezapomeňte běžecké boty zkoušet s ponožkami.

Pokud tápete ve velikosti bot, vyplatí se změřit si chodidlo. Bosou nohou se postavte na papír a nohu obkreslete. Změřte nejdelší vzdálenost (pata - palec) a přičtěte 1 cm. Volte vždy delší z obou chodidel.

Máte-li nadváhu, zvolte odtlumené boty. Zmírní tvrdé dopady a ulehčí tak vašim kloubům. Méně tlumené boty naopak zvolte v případě, že dáváte přednost tempovým tréninkům.

Ve špičce bot musíte mít dostatek místa (0,5 až 1 cm), abyste mohli s prsty hýbat. Pozor si dejte i na oblast nártu a místu pod klenbou, nic vás zde nesmí tlačit. Zároveň si pohlídejte, že vám nepodkluzuje pata.

Reklama

Komentáře

Marek (St, 24. 8. 2016 - 12:08)
Doplnil bych pro zájemce článek, který se této tématice věnuje trochu podrobněji:)
http://blog.mujbeh.cz/jak-vybrat-bezecke-boty/
Lion (St, 24. 8. 2016 - 20:08)
Takže kam pro pořádné běžecké boty?
Reklama