Jak postupovat, když se někdo topí

Pokud uvidíte tonoucího, zvažte svoje síly.

 „Na prvním místě je třeba vždy myslet – i když to vypadá sobecky – na bezpečnost vaši jako zachránce. Je důležité zavolat 155 a počkat na pomoc než nebezpečí vystavit sám sebe. Myslete na to, jak těžké je v hluboké vodě zvládnout člověka, co se bojí, brání a v panice udělá vše pro svou záchranu. Musíte si prostě být jisti, že máte dost sil na vytažení tonoucího. Spíše se rozhlédněte, zda kolem není něco, co by se dalo tonoucímu hodit, aby se chytil – větev, lano, cokoli, co plave. Záchrannou službu volejte vždy, operátorka vás dle vašich informací v případě potřeby navede, co na místě uděláte, také aktivuje další složky integrovaného záchranného systému,“ zdůrazňuje Lucie Michalů.

U dětí většinou máme dost sil k záchraně, ale přesto myslete na bezpečí zachránce, pozor na jez či jiné nebezpečné místo. A dítě je i patnáctiletý kluk, který může být vyšší než vy. Každopádně i v tomto případě co nejdříve zavolejte linku 155, operátorka vás bude navigovat, co máte přesně dělat a souběžně vyšle sanitku. Po celou dobu, co sanitka jede na místo, s vámi může zůstat na telefonu a koordinovat akci. Pokud dítě vytáhnete, nereaguje, nedýchá, je nutné zahájit resuscitaci a pokračovat v ní do příjezdu sanitky anebo do chvíle, kdy se začne dítě aktivně bránit. To vše operátorka zjistí a navede vás vteřinu po vteřině,“ uvádí Lucie Michalů, vedoucí sestra lékařské služby první pomoci.

Vice na www.euc.cz - Zdravotnická skupina EUC tvoří největší síť ambulantních klinik v ČR. Je největším poskytovatelem ambulantní péče, prémiové péče, mamoscreeningu a lékařské péče pro zaměstnavatele.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama