Reklama

Cvičení bojuje proti rakovině mnoha mechanismy

Zkoumáním vztahu mezi fyzickým výkonem a rakovinou se zabývala studie publikovaná v British Medical Journal. Zjistilo se, že cvičení má vliv na několik biologických funkcí, které mohou bezprostředně působit na riziko vzniku rakoviny, včetně změn v energetické bilanci, imunitní funkce, antioxidační obranu, opravy DNA a hladiny hormonů.

 Ve skutečnosti není jen jeden mechanismus zodpovědný za účinky cvičení v boji  proti rakovině. Existuje mnoho faktorů, počínaje skutečností, že cvičení snižuje inzulinovou rezistenci, která je velmi účinnou strategií snížující riziko rakoviny. Vytvořením nízkého obsahu cukru v prostředí se může silně zpomalit růst a šíření rakovinných buněk.

    To je také jedním z důvodů, proč strava s vysokým obsahem tuku má tendenci odradit rakovinu. Klíčovým bodem k zapamatování je, že zatímco normální buňky mohou použít buď glukózu nebo ketony odvozené z tuku jako palivo, rakovinné buňky postrádají tuto metabolickou flexibilitu a potřebují vždy glukózu k přežití a množení. Důležité je uříznout jim přívod paliva a efektivně vyhladovět rakovinné buňky k smrti.

    Cvičení, snížením hladiny cukru v krvi a normalizováním citlivosti na inzulín, má podobný účinek - v podstatě vytváří prostředí, které je méně příznivé pro růst rakoviny.

    Cvičení také pomůže spálit přebytečný tuk a udržet si zdravou váhu (to platí zejména pro vysoké intenzity tréninku). Nadváha je významným rizikovým faktorem a obezita je zodpovědná za odhadovaných 500.000 případů rakoviny po celém světě každý rok. Souvislost mezi obezitou a rakovinou je primárně hormonálně podmíněná, jelikož tukové buňky produkují nadbytek estrogenu.

Reklama

    To také pomáhá vysvětlit, proč cvičení v průběhu dětství snižuje riziko rakoviny a proč se u obézních dětí výrazně zvýšuje riziko vzniku rakoviny v dospělosti.

    Fyzická aktivita také zlepšuje krevní oběh, přivádí do tkání více kyslíku a  v krvi cirkulujících imunitních buněk. Zlepšení průtoku krve do játer také pomáhá detoxikovat organismus od potenciálně škodlivých látek, včetně nadbytku estrogenu, které mohou podporovat nádory citlivé na estrogen (např. rakovina prsou).

Reklama

Komentáře

Reklama