Reklama

CORE training - balanční pomůcky a k čemu nám slouží

Stále více a více se setkáváme s pojmy funkční trénink a core trénink. K těmto typům tréninků se nejvíce využívají právě balanční pomůcky, za pomoci další přídavné zátěže. My si dnes vysvětlíme, v čem spočívá kouzlo balančních pomůcek, a jak správně na nich cvičit.

Většina z nás si pod pojmem „cvičení s balančními pomůckami“ představí zdravotní trénink a rehabilitace. Ano, tyto pomůcky jsou opravdu hojně používány pro rehabilitace, ale to neznamená, že bychom je neměli zařadit do našeho tréninku, naopak.
Za pomoci těchto pomůcek aktivujeme svaly jádra tzv. core.  Jedná se o hluboké svaly stabilizačního systému páteře, které má většina z nás oslabené.  Jedná se především o bránici, příčný sval břišní, vnitřní šikmé břišní svaly, pánevní dno a hluboké svalstvo páteře. Tyto svaly, pokud fungují správně, stabilizují naše tělo a to především v oblasti bederní páteře a pánevního dna. Tím se dá dobře předcházet bolestem zad a výhřezu plotének.
Balanční cvičení můžeme zaměřit jak na jednotlivé svalové partie, tak na tělo jako celek. Většinou se používají především k rozvoji koordinačních a silových schopností.

V balančním cvičení pracujeme se dvěma pojmy, stabilní a labilní pohyb. Stabilní znamená, že při správném držení těla člověk zvládá udržet danou polohu nebo vykonat pohyb bez obtíží.  Máme v kontaktu s podložkou více bodů (leh, sed, stoj na obou nohách, ...). Labilní je naopak nějaká jednostranná zátěž, stoj na jedné noze při správném držení těla, atd. Právě u těchto poloh musí tělo zapojit rovnováhu a vyrovnávat se.

Přejděme k samotným pomůckám.
Zde si uvedeme nejčastější pomůcky, s kterými se můžete setkat ve fitness centrech.  Ovšem zároveň mají i tu výhodu, že většinu z nich seženete celkem levně kdekoliv a můžete je používat i na cvičení doma, v kanceláři atd.

Balanční polokoule - BOSU
Slouží především ke stimulaci rovnováhy.  Používá se z obou stran a to jak v osobních trénincích, tak i ve skupinových lekcích.  Výborně slouží nejen pro správné držení těla, ale i pro stabilizaci kloubů. Dá se na něm cvičit nespočet cviků.  Různé dřepy, výpady, zkracovačky, klek, klik atd. Variací je spousta.

Reklama

Gymnastický míč
Jedná se asi o nejznámější balanční pomůcku. Spousta lidí se snaží ho používat místo židle při práci na počítači. Bohužel si tím většinou ještě více ubližují. Pokud neumíme správně sedět na židli, míčem to nezachráníme.  Vyrábí se v několika velikostech dle výšky člověka. Používá se ke zvýšení kloubní pohyblivosti a pro celkovou ohebnost. Má spoustu využití ať už pro klasické sezení, cviky se zátěží i bez ní, různé poskoky na míči a pro zdatnější i klečení nebo stoj.

Balanční čočka
Jedná se vcelku o lehce vypoulenou placku. Používá se k sezení (vhodnější varianta než míč), stání, chození na místě. Ale dá se využít i pro ztížení některých cviků jako jsou výpady, držení rovnováhy při sezení na gymnastickém míči a nohy na čočce atd. Možností je opět spousta.

Overball
Jde o malý, měkký a částečně nafouknutý míček. Velice často využíván při rehabilitacích. V běžném životě se velice často využívá tak, že se vloží při sezení na židli mezi bedra a opěrku židle (více pod lopatky). Tím nás nutí sedět rovně a méně tak zatěžovat bederní a krční páteř. Opět se dá ale velice dobře využít ke cvičení. Především na různé kontrakce (stlačování).

TRX neboli závěsný systém
Jedná se vcelku o dvě lana, která se uchytí ke stropu, stromu, za dveře atd. za která se různě přitahujete. S touto pomůckou si zacvičí vcelku každý. Začátečník i kulturista. Cvičí se s vlastní vahou, sami si určujete obtížnost a vcelku nejdůležitější je správné postavení těla.  Dalším benefitem je i to, že procvičíte úplně každou svalovou partii, na kterou si vzpomenete. Zkuste občas tuto pomůcku zařadit do tréninku a zjistíte, že máte svaly, o kterých jste nikdy netušili.

Autor: Monika Šveňhová, osobní trenér

Reklama

Komentáře

Reklama