Reklama

Co znamená, když mě při běhu bolí kolena? ?

Primářka Rehabilitačního stavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová odpovídá na 4 otázky k zdravému běhání

Co znamená, když mi při běhu bolí kolena? ?

Bolest kolen po běhu může mít různé příčiny. Možná jste byl/a jen nerozcvičený/á a neprotažený/á a vaše ztuhlé tkáně se přetížily, a to i tak, že mohly vzniknout mikrotraumata. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2 - 3x vyšší, než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor také na posilování a běh při počínající artróze. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy.

Jak škodí běh našim kloubům? ?

Při běhání jsou namáhány nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle, kolena a kotníky. Druhotně se však  může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné, dlouhodobé zátěži, může dojít k poškození kloubů i vazivových tkání. Pokud si nejste jistí, zda Vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem nebo jiným odborníkem, který se touto problematikou zabývá. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.?
?

Reklama

Jaký vliv má osteoporóza na běh? ?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je podle posledních průzkumů nižší u lidí, kteří jsou minimálně 3x týdně v aktivním pohybu. Běh je jednou z možností, jak si uchovat správnou hustotu kostí.  Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku a dávat si neúměrné cíle, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla. Není však dobré věnovat se jednostranně pouze běhu. Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže posílit a protáhnout váš pohybový aparát. ?

Jak se nejzdravěji před během protáhnout?

Před samotným během je vhodné tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně. Začít můžete také desetiminutovou rychlou chůzí, a pokud vám to zdraví a kondice dovolí, pomalu přejdete na běh. Na závěr dopřejte svému tělu uvolňovací cviky. Velmi důležité je zvolit i správné kvalitní běžecké boty.?

Reklama

Komentáře

Radek (Čt, 26. 7. 2018 - 10:07)
Já teda neběhám, ale kolena mě bolí i při chůzi nebo při čupnutí. Zkusil jsem různé přípravky z lékáren, ale nic mi zatím nepomohlo :(
Luboš (Čt, 26. 7. 2018 - 10:07)
Mě pomohla Gelatina plus.Ale až po několikátém balení mám bezbolestný pohyb.Začínal jsem podle návodu 6tablet denně,nyní užívám udržovací 2denně.Výsledek se dostavil až po téměř roce užívání.Chce to trpělivost.
hm (Čt, 26. 7. 2018 - 11:07)
No, to jsi přeplatil a máš to doživotně?
Luboš (Čt, 26. 7. 2018 - 11:07)
Co bych měl přelácet?Potřeboval jsem vyřešit nejen bolest kloubů a moje příbuzná která je sestřička mi poradila co na to koupit.Kdybych to nechal být tak by mě časem čekala už nen operace.Ještě nějaká otázka anonyme?
hm (Čt, 26. 7. 2018 - 11:07)
Co bych měl...Ne, mě stačila odpověď na tu jednu.
D (Čt, 26. 7. 2018 - 12:07)
Mě od počátku středního věku kolena střídavě bolí a nebolí, a příčiny mi nejsou moc jasné. Bolest je pravděpodobnější při větší váze, ale i tehdy jsou období, kdy s koleny žádné problémy nemám.

Mám pocit, že pro obstojnou produkci testosteronu, který je velmi významný pro fungování mužského muskulo-skeletálního systému jako celku, se nelze vyhýbat přijímání tuků. Na druhou stranu však přijímání tuků též zvyšuje riziko nadváhy a obezity.

Kreditovat se však musím za to, že jsem i v pokročilejšímm středním věku dosti fyzicky aktivní. Možná právě ta aktivita v kombinaci s dobrými nasycenými i nenasycenými tuky je tím receptem na zdravá mužská kolena. Ale každý to bude mít asi nastaveno trochu jinak.
Luboš (Čt, 26. 7. 2018 - 12:07)
Ne, mě stačila odpověď na...Budu to brát podle potřeby,i třeba po zbytek života,stačí jen pro udržení bezbolestného pohybu a to může být to největší balení 1 na rok.
Dav (Čt, 26. 7. 2018 - 12:07)
Moc se běhá a klouby slaby...nebehat.
Zajit do zverimexu a koupit gelatin pro koně..pomuže
Tami (Ne, 29. 7. 2018 - 09:07)
Moc se běhá a klouby...Když už něco pro koně, tak spíš Alavis, stačí se podívat na složení :)
Reklama