Reklama

Běh s poselstvím - Praha - Znojmo - Vídeň

Ve čtvrtek 7.září v 16 hodin byl předáním poselství, které adresoval náměstek pražského primátora RNDr. Igor Němec náměstkyni vídeňského primátora paní Grete Laska, slavnostně odstartován první ročník ultramaratonu Praha - Znojmo - Vídeň.

Ostrý start proběhl v 17.15 v obci Újezd (kousek od Průhonic), kde začíná cyklistická stezka Greenweys, jež spojuje Prahu a Vídeň. Na trať běhu se vydali ještě se mnou další dva běžci. Jindra Laky ze Znojma běžící v barvách CILK PROGRES Brněnec a Vladimír Černý, kamarád, který nemůže chybět u žádné mé akce, a který nás doprovodil alespoň prvních 21 km do Kamenice.

 

Jaká byla trať?

Jak jsem řekl výše trať vedla po cyklistické stezce Greenweys. Tato stezka je vedena zejména po silnicích třetí třídy, takže zde není žádný velký provoz. Jinak i když jsme běželi hodně v noci mohli jsme díky tomu, že všechny tři noci byly jasné pozorovat krásnou oblohu. Díky tomu, že svítil vydatně i měsíc, tak jsme mohli pozorovat i krásnou přírodu. Běh v noci nás také ochránil před horkými dny, které opět nastaly. Tělesnou pohodu nám poskytovalo oblečení MOIRA. Oblečení značky MOIRA totiž pomáhá stabilizovat teplotu lidského těla, tzn. brání přehřátí nebo podchlazení organismu. Má vynikající termoizolační vlastnosti a skvěle transportuje vlhkost. Prádlo zůstává vždy suché a nestudí, ani když se silně potíte. Dovnitř vlákna, z kterého je nit MOIRY spřádána, nepronikne žádná špína. Prádlo se snadno vypere i ručně ve studené vodě, velmi rychle schne a nežehlí se. Díky pevnosti a odolnosti vláken má překvapivě dlouhou životnost. Funkčnost materiálu je zabezpečena využitím specifických vlastností pětilaločnatých polypropylenových vláken, z kterých je spřádána nit MOIRY, vhodnými konstrukcemi nití a vazbami pletenin. Toto prádlo nám tedy umožnilo běžet prakticky stále v teple a v suchu, což oceníte zejména, když už na vás doléhá únava a hledáte všechny možné způsoby jak si ulevit, nebo proč zastavit apod...

 

Terén byl sice hodně zvlněný, dalo by se říci až dost ale zato nám byl odměnou pohled na krásnou přírodu.

Cyklistická cesta je značena taky vcelku dobře, takže jsme ani moc nekufrovali.
Pouze když jsme běželi na závěr první části z Dírné k zámku Červená Lhota a na ukazateli se po dvakráte ukázala vzdálenost "Červená Lhota 1 km" a ono to pak ve skutečnosti bylo asi 5 km, tak jsme poněkud znejistěli, zda běžíme tam kam máme.Jakým tempem jsme běželi?

Převážnou část trati jsme běželi tak 10 - 11 km za hodinu, při tepové frekvenci mezi 120 - 125 tepy za minutu.

Na to, abychom si nemuseli složitě měřit tep jsme využívaly služeb sportestru POLAR, který nám umožňoval v každém okamžiku znát naši tepovou frekvenci, aniž bychom si ji museli pracně měřit pomocí hodinek a počítat. Ocenili jsme to zejména ve chvílích, kdy jsme vybíhali delší kopce, nebo když už nás začala přeci jenom zmáhat únava. V těchto chvílích má člověk pocit, že běží bůhví jak rychle.

Sporttestr vám však okamžitě a nekompromisně sdělí pravdu. Je to rozhodně vynikající pomocník a doporučuji ho zvláště těm, kteří buď sportují samy a nemají s kým konzultovat svůj pohybový program, ale také i trenérům ale i závodníkům. Určitě je to pomůcky, která vám pomůže zdokonalit váš tréninkový režim a vždy vám jasně řekne jak na tom jste. Zároveň vám ale také jasně ukáže když se dostanete do stavu takzvané "přetrénovanosti".

 

Jak to snášeli nohy?

Nohy to snášeli naprosto výborně a to i díky běžeckým botám MIZUNO konkrétně modelu WAVE CREATION, který jako většina běžeckých bot této značky má unikátní WAWE systém. Běžecké boty Mizuno s WAVE systémem umožňují běžci dokonalý požitek z běhu, pro svůj dokonalý kontakt s terénem, ale zároveň svými vynikajícími tlumivými účinky člověku připadá, i když běží dlouhé kilometry po silnici, že běží po mechu.

Přičemž boty značky Mizuno jsou pevné ale zároveň v přední části dostatečně široké, čímž umožňují náležitý komfort. Nejsem sám, kdo měl možnost tyto boty v poslední době vyzkoušet. První zkušenosti ostatních běžců, s nimiž jsem měl možnost mluvit je stejná,"v lepších botách jsem nikdy neběhal." Já sám už používám druhý pár těchto bot a mohu klidně říci, že oba páry byly a jsou vynikajícími běžeckými botami. Jindra v nich běžel taky. Po prvém dnu si pak vzal boty jiné firmy, v kterých už něco naběhal a má je tedy vyzkoušené, ale po dvaceti kilometrech se opět vrátil k Mizunám.

 

Reklama

Čím jsme doplňovali energii?

Začnu u sebe, já jsem použil již osvědčený způsob stravy, tedy na co máš chuť a víš, že ti v danou chvíli nemůže uškodit, tak si to dej. Základem byl zase koktejl obsahující aminokyseliny, vitamíny a minerály, ale pak taky různé sušenky, polévky, ale i chleba s paštikou či sýrem. K pití pak buď čistá voda, kola nebo i občas pivo.


Jindra ten zvolil způsob na nějž je zvyklý jednak ze 100 km běhů a svých pokusů na rotopedu. Základ jeho doplňování energie tedy tvořil iontový nápoj. Ukázalo se však to s čím jsem měl kdysi problémy i já, že se mu překyselil žaludek a pak mu jak se říká"přestal brát". Z toho důvodu u něj také narůstala vyčerpanost a únava. To bylo také hlavním důvodem, že neabsolvoval celou trasu ale i těch 220 km, které nakonec dal je vynikajících. Já osobně velmi oceňuji jak dlouho se dokázal při svých problémech s tratí prát a do poslední chvíle chtěl jít. Můj obdiv za to má již nyní. Váš možná získá až prožijete někdy stejné martíryum, které si vytrpěl on.Nějaké zajímavé příhody?

Jako zajímavost bych chtěl zmínit zejména to, že se mi podařilo za velké podpory redaktorky Večerníku Praha slečny Pospíšilové, uskutečnit svou vizi, která spočívala v tom, že v rámci běhu budeme fungovat i jako pošťáci nesoucí poselství pražského magistrátu, magistrátu ve Vídni. Celé se to povedlo uskutečnit díky přispění agentury Kompres Vídeň, která má sídlo v Praze. Na této agentuře je zajímavé to, že jejím zřizovatelem je město Vídeň, a že má své pobočky ve všech hlavních městech zemí, které původně patřili k Rakousku-Uhersku.


S pomocí této agentury se tedy podařilo moje tajné přání uskutečnit. A tak jsme mohli převzít od náměstka primátora města Prahy pana doktora Igora Nováka poselství adresované náměstkyni primátora města Vídeň pani Grete Laska. Doufám, že se nějak neproviním protokolu, když vás seznámím s hlavní částí tohoto poselství. Tak tedy, " Hlavní město Praha by chtělo tímto poselstvím vyjádřit svůj zájem na další úspěšné spolupráci, právě tak jako prohloubení vzájemných vztahů, které umožní především v oblasti sportu neformální kontakty nejen mezi profesionálními sportovci, nýbrž i mezi těmi spoluobčany, kteří pečují o své zdraví aktivním sportem."


Poselství jsme ve Vídni předali, a po jeho předání nás čekalo velmi milé a neformální přijetí zástupcem vídeňské radnice. Mezi jinými jsme se ptali, zda jsme byli jako posli rychlejší mi, nebo jestli je rychlejší oficiální pošta. Bylo nám odpovězeno, že rozhodně rychlejší jsme mi, a že přece i v minulosti se důležité zprávy a zprávy které neměli zbytí, posílali po osobních poslech.
Takže tolik k tomuto tématu.


Jinak jsme na silnicích v Rakousku byli několikrát zastaveni místní policií, která se zajímala "proč tam ten člověk běží". Po té co jsme jim však ukázali poselství tak vždy v pohodě odjeli. Potkala mne však taky jedna ne zrovna příjemná příhoda, kdy na mne v jedné vesnici doslova a do písmene najíždělo jedno auto. Nejdříve jsem si myslel, že řidič má mikrospánek. Ale poté co jsem přeběhl přes travnatý pás a auto lehce vybralo oblouk my bylo jasné, že to byl pouze špatný vtip.
Jenom na doplnění chci říci, že jsem běžel s rozsvícenou baterkou a měl zapnutou ještě blikající stopku.

 

Co chystám dál?

Tak jednak hned ve Vídni jsme se domlouvali se zástupcem Vídně na tom, že tato akce by se mohla pravidelně opakovat s tím, že s námi poběží i někdo z Rakouska či přímo z Vídně. Možná se nám z toho podaří udělat i normální mezinárodní závod. No nechám to času, ono se to nějak vykrystalizuje.

Jinak za měsíc se běží v pražské Stromovce mistrovství ČR v běhu na 24 hodin a tam bych rád obhájil loňský titul a za šest týdnů se pak běží v Holandsku mistrovství Evropy v běhu na 24 hodin a toho bych se měl také zúčastnit.

Na závěr bych vám rád popřál krásný podzim, krásné sportovní vyžití a kdyby jste se chtěli někdy poradit ať už v otázce sestavení vlastního sportovního programu, oblečení, doplňků apod., nebojte se zavolat na mobil 0602 19 34 86 nebo napsat na e-mail: [email protected]. , rád vám s tím pomohu.


Autor: Miloš Škorpil

Reklama

Komentáře

Dan (St, 19. 9. 2007 - 17:09)
Dobrý den.Články, podobné tomuto, jsou pro mne skvělou motivací k nějaké seberealizaci, co se týká kalkulace vlastních možností.Nemám sice moc zkušeností, ale snad to časem doženu.Je mi 33 let a můj životní styl se dal jednoznačně nazvat katastrofou osobního stylu.Kouřil jsem 13 let asi 60 cigaret denně, celý den jsem proseděl jak v práci, tak poté doma a letos v květnu se moje váha vyšplhala na hrozivých 111 kg...Potom jsem se však náhodou dočetl o ultraintenzivních sportech, jakým tento běh bezesporu je a lecos mi v tu chvíli došlo.Motivace lidmi, kteří dokáží to, co Vy, byla tím pravým třeskem v tom, jak si vážit sám sebe a svého zdraví.Dnes už mám 91kg, a spokojeně hubnu dál.Život zase baví, když mne neporazí tři schody.A jak vlastně hubnu?Začal jsem běhat.Nejprve jen opatrně, vzhledem k mé váze, ale dnes už si na zahřátí dopřeji i tři hodinky čtyřikrát týdně.A snad se jednou budu moci s přáteli podělit o zážitky z podobných akcí, jakou je běh s poselstvím...Přeji mnoho sportovních úspěchů a děkuji za motivaci.S pozdravem Daniel P., Brno
Reklama