Reklama

3 tipy, jak si uržet motivaci ke cvičení

Podívejte se na 3 tipy, které vám pomohou zůstat aktivní a dodají vám motivaci:

1. Každý den splňte minimální počet odcvičených minut: Pravidelný pohyb není skvělý jen z hlediska budování vysněné postavy. Dodá vám rovněž energii, podpoří krevní oběh a celkově se díky němu budete cítit lépe. V neposlední řadě také působí jako prevence proti bolesti kloubů a ztrátě kloubní pohyblivosti. Abyste dosáhli těchto příznivých účinků pohybu, je třeba cvičit alespoň třicet minut, minimálně pětkrát týdně. První krok je vždy nejtěžší, ale jakmile se rozhýbete, začnete pociťovat zlepšení své kondice a cvičení tak bude jednodušší. Pokud nestíháte věnovat cvičení plných třicet minut, vězte, že i trocha pohybu je stále lepší než nic.

2. Kombinujte různé druhy zátěže: S přibývajícím věkem je nezbytné dbát na udržování zdravé hustoty minerálů v kostech neboli BMD (bone mineral density) a na její obnovení po delších obdobích se sníženou aktivitou. Ideální z tohoto pohledu jsou cvičení s vyšší zátěží jako chůze, běh či skákání. V kombinaci s aktivitami s nízkou zátěží (např. plavání či cyklistika) dosáhnete silných a zdravých kostí a kloubů bez zbytečného přetěžování. Předejdete tak bolesti kloubů po cvičení i nudné jednotvárnosti.

3. Soustřeďte se na svalstvo: Běžným projevem stárnutí, proti němuž můžeme bojovat pohybem, je přirozený úbytek svalstva nazývaný sarkopenie. Úbytek svalstva či nevyvážená tělesná stavba nemusí být nutně pouze důsledkem přibývajícího věku, může být také projevem podvýživy nebo dlouhodobě nízké aktivity. Cvičením s činkami či vlastní vahou v kombinaci s konzumací stravy bohaté na bílkoviny si zajistíte růst svalové hmoty a uchování síly. Udržování svalové hmoty je skvělé pro váš metabolismus a pomůže vám cítit se a vypadat lépe. Pokuste se proto provádět cvičení zaměřená na posilování alespoň třikrát týdně. Ať se snažíte dosáhnout konkrétního cíle, nebo jen chcete omládnout a cítit se lépe, každodenní důraz na tělesnou aktivitu vám pomůže získat a udržet motivaci, která je tolik důležitá.

"Celodenní sezení způsobuje úbytek energie a může mít rovněž negativní dopad na tělesnou hmotnost, což činí pohyb náročnějším. V důsledku kombinace únavy a slábnutí se nadále posiluje naše nechuť k pohybu, a tudíž vzniká začarovaný kruh. Pokud chceme mít dostatek motivace k dosahování osobních cílů, je nutné ho prolomit, říká Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife. „Se zvyšujícím se věkem motivaci snižují i přirozené projevy stárnutí. Ačkoli stárnutí zabránit nemůžeme, existují skvělé způsoby, jak mu vzdorovat a dlouhodobě si tak udržovat chuť k pohybu a tréninku,“ dodává Clayton.

Reklama

MK

 

Reklama

Komentáře

Dominika (Pá, 5. 8. 2022 - 22:08)
Už jsem se rozhodla, že si nechám předělat suterén a zařídím si tam posilovnu. Chci se zeptat, jakou máte zkušenost s posilovacími stroji na doma? Které jsou ideální z hlediska udržování a používání?
Eva (Út, 9. 8. 2022 - 23:08)
To je asi rozdíl každého. Já jsem si domů třeba koupila rotoped, který mám v obýváku u televize. Nevěřila by jste, kolik se toho dá za jeden film najezdit. Hodně je to vidět i celkově na postavě.
Dominika (So, 13. 8. 2022 - 07:08)
Opravdu ho máte před televizí? Na rotopedem jsem právě taky hodně uvažovala, že bych si ho koupila jako první a pak bych se rozhodovala dál. Alespoň bych viděla, jak se mi bude dařit cvičit pravidelně. Jaký rotoped jste vybrala?
Eva (St, 17. 8. 2022 - 21:08)
Pokud na to máte místo, tak před televizí je t opravdu ideální. Pokud váháte s výběrem, tak mě pomohlo si pročíst nákupního rádce jak vybrat rotoped na fitham, rotoped jsem koupila za 10 tisíc dobrý
Reklama