Reklama

Mýty o slané vodě v bazénech

Slaná voda v plaveckých bazénech je v posledních letech fenoménem, po kterém se rodiče i provozovatelé pídí a vynášejí ho do nebe. Co je však pravdy na jejích přínosech pro zdraví? Nejedná se jen o módní vlnu?

Slanou vodu většinou nabízejí plavecká zařízení zaměřená na nejmenší plavce a miminka. Rodiče si často myslí, že je tomu tak proto, že pro kojenecké „plavání“ je třeba nejvyšších bezpečnostních opatření. „Pro bazénové použití se slaná voda používala nejprve ve státech jižní Evropy, kde chtěli hoteliéři ušetřit a do bazénů s původně sladkovodní vodou začali napouštět vodu z moře, protože té bylo nekonečné množství a nic je nestála,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Slaná voda = ekologická bezchlorová dezinfekce?
Nesporým faktem je, že veřejný bazén bez přítomnosti chloru česká vyhláška nepřipouští! A to je obrovská příležitost pro slanou vodu. „Sůl se elektrolýzou rozkládá na chlor a vytváří tak dezinfekci. Ve výsledku je ovšem situace velmi podobná, jako při dávkování jakéhokoliv chlorového přípravku. Vzniklý volný chlor reaguje s nečistotami a vzniká chlor vázaný, bohužel také se všemi nepříjemnými jevy jako jsou podrážděná či zarudlá pokožka, svědění očí.“ upřesňuje Štěpánka Štrougalová.

Je slaná voda v bazénu opravdu slaná?
Voda ve slaném bazénku je přibližně 10 x méně slaná než v moři. „Zapomeňte na pocity, které máte z moře.  A už vůbec se nedá hovořit o možnosti nějakého vztlaku. Je to škoda, protože ten by se dal při výuce plavání do metodické řady vhodně zařadit,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Zdravotní versus ekonomické hledisko
Možná vás to překvapí, ale slaná voda se do bazénů začala používat v přímořských státech především z ekonomického hlediska.  Pokud slaná voda nesplňuje hygienické parametry, je jednodušší a nesrovnatelně levnější bazén vypustit a znovu napustit. Pokud tedy mají provozovatelé přístup k mořské vodě.
„Technologie pro úpravu slané vody se hodí spíše pro malé bazénky u rodinných domů. Používají se i v menších rekreačních zařízeních. Pro bazény s větší návštěvností, kde dochází k většímu zatížení vody, je technologie v současné době málo prověřená,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová. Většina bazénů tak sází na jistotu a pracuje s vodou sladkou.

Reklama

2 x měř, jednou napouštěj
Technologie na úpravu sladké vody jsou léty prověřené, proto se i lépe upravuje a měří. Každý provozovatel veřejného bazénu se řídí Protokolem o kontrole vody. Stačí, aby byl třeba jen jeden z řady sledovaných chemických a fyzikálních parametrů mimo normu a voda nevyhovuje! V neposlední řadě se sledují mikrobiologické parametry vody (stafylokoky, pseudomonády, legionelly a další bakterie), které bývají nejčastější noční můrou.
Vyhláška o úpravě vody pro bazény v ČR je na velmi vysoké úrovni.  Mimo jiné se musí:
- Denně se musí vypustit z bazénu 30 až 60 litrů vody na každého koupajícího. Množství vypouštěné vody určují teplota a účel, kterému bazén slouží.
- Každý provozovatel bazénu musí 1x za měsíc zaslat výsledky naměřené akreditovanou laboratoří v elektronické podobě příslušnému státnímu dozoru. Tedy hygienické stanici. V případě negativního nálezu dokonce 1 x za 14 dní.
- Do veřejných bazénů nemají přístup děti do 1 roku. Děti ve věku 1 až 3 let mohou do bazénu pouze v plavkách s přiléhavou gumou kolem nohou, neurčí-li provozovatel bazénu jinak. Děti mladší 1 roku mohou navštěvovat specializovaná zařízení, která musí splňovat přísnější normy.
Nebojte se ověřit si kvalitu vody! Každý provozovatel by měl mít k nahlédnutí Protokoly o kontrole vody. Můžete si též zavolat na hygienickou stanici, která by vám měla podat informaci.

Je lepší slaná nebo sladká?
„Je vlastně úplně jedno, zda zvolíte bazén se slanou či sladkou vodou. Nejdůležitějším článkem kvality vody zůstane vždy sám provozovatel. Pokud se o kvalitu vody poctivě stará, přizpůsobuje technologii úpravy vody zaplněnosti bazénu, zbytečně nešetří na nesprávných místech, bude v jeho bazénech voda vždy odpovídat hygienickým požadavkům. Ať už je to voda slaná či sladká,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Reklama

Komentáře

Alena (St, 6. 5. 2015 - 12:05)
autor článku pravděpodovně rozdíly nevyzkoušel......chodím plavat se synem od jeho 6 měsíců do bazénu se slanou vodou a rozdíl je velký....zarudlé oči v bazénu s chlorovanou vodou
Ruda (Čt, 6. 8. 2015 - 12:08)
autor článku...Obhájci chlorované vody jsou lobisti tablet. Po 12ti letech této technologie jsem přešel na sůl. Jednodušší údržba vody a púocit z koupání je úplně o něčem jiném.
Lada (Po, 28. 12. 2015 - 21:12)
kupovali jsme bazen letos u albixonu a bylo nam hned doporuceno koupit jednotku na slanou vodu. chemie je podle me v bazenu už naprosto zbytečná a ne uplne vhodna pro naše telo. vždycky mám po koupání v chlorované vodě vlasy i kůži vysušenou a pálí mě oči.
marika (Pá, 30. 12. 2016 - 11:12)
Vím, ze je na to dost casu, ale premýslíme, ze prejdeme na slanou udrzbu vody. Co vsechno je k tomu potreba, je to nejak nárocne? Nebo zvládneme udrzbu potom uz sami?
Honza (Po, 2. 1. 2017 - 14:01)
máme solničku hidrolife od albixonu, s jinymi zkusenost nemame. Doporucit proto muzu jenom tuhle, co mame.
Ivana (So, 29. 7. 2017 - 15:07)
Hezký den, my teda vodu máme taky slanou, ale těch možností je více. Když tak mrkněte na https://www.albixon.cz/bazenove-prislusenstvi/bezchlorova-uprava-vody/ - od nich máme bazén i s celým filtračním systémem a zastřešením a jsme moc spokojení :)
Ferda (So, 29. 7. 2017 - 18:07)
Já mám doma bazén se slanou vodou a super!!Před tím jsem měl 20 let různé bazény skládací a velké s chlórovou chemií...Děti a žena měli za chvíli pupínky na kůži z tablet..dělal jsem velký podzemní bazén na zahradě a jeden známý mě doporučil slanou vodu. Od té doby všechny pupínky pryč, voda je i léčivá, protože je tam sůl ze středozemního moře...sice v menším procentu ale je!! Žádná údržba, o nic se nestarám počítač na slanou vodu si vše řídí sám.Voda je celý rok jako křišťálová!To u tablet nebylo nikdy!!
Bob (Po, 31. 7. 2017 - 06:07)
Jen aby nedošlo k mýlce - slaná "technologie" není o tom, že ve vodě není chlór. Chlór v té vodě je, jen se tam nedostává pomocí tablet, ale přes elektrolýzu rozkladem NaCl (sůl) vložením "jednotky" (reálně trubky s elektrodami, přes které teče proud).
? (Po, 31. 7. 2017 - 09:07)
Jak si tento systém poradí se vznikajícím hydroxidem sodným, který je silnou žíravinou?
(2NaCl+2H2O=2Na(OH)2+Cl2
Radka (Pá, 13. 8. 2021 - 06:08)
Já bych to neviděla tak negativně, viz pohled z druhé strany https://alupo.cz/novinky/detail/slana-voda-v-bazenu-pruvodce-jak-na-to.htm
Reklama