Reklama

Z dlouhého vysedávání u počítačů prý hrozí krevní sraženiny

Lidé, kteří tráví dlouhé hodiny sezením u počítače, vystavují své zdraví značným rizikům. Hrozí jim totiž, že se jim v krvi vytvoří sraženiny, které mohou mít pro ně fatální důsledky. Upozorňují na to novozélandští vědci v časopise Medical Journal. Zjistili, že třetina pacientů přijatých do nemocnice s hlubokou žilní trombózou, byli lidé pracující v kancelářích u počítače.

Hluboká žilní trombóza vznikne tehdy, když se ve vnitřních žilách většinou na nohách, kde špatně proudí krev, vytvoří krevní sraženina. Ta se může odtrhnout a cestovat k srdci, do plic nebo až do mozku. Projevuje se bolestí dolních končetin, prsou, dušností, může vést k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici a nakonec i k smrti.


Tato choroba se začala nejdříve nazývat "syndromem turistické třídy", protože jí byli nejvíce postihováni cestující dálkových letů, kteří seděli dlouhé hodiny v omezeném prostoru letadel bez možnosti protáhnout si nohy.


Novozélandští vědci zkoumali skupinu 62 lidí, kteří byli přijati do nemocnice s krevními sraženinami. Zjistili, že 34 procent z nich vysedává dlouhé hodiny u stolu, a 21 procent byli cestující dálkových letů. Vědci připouštějí, že toto srovnání trochu kulhá, protože mnohem více lidí tráví dlouhé hodiny u stolu, než cestuje dálkovými lety.


Vedoucí výzkumu Richard Beasley uvedl, že někteří úředníci, u nichž byly zjištěny krevní sraženiny, mají ve zvyku sedět u počítače i 14 hodin denně.


"Někteří z nich sedí tři i čtyři hodiny v kuse, aniž se zvednou od stolu," řekl Beasley, podle něhož se tato choroba objevuje nejčastěji u lidí pracujících v oblasti informační techniky nebo v call-centrech.


Podle řady odborníků nejsou tato zjištění nijak překvapivá. Lidé dnes pracují mnohem déle než dříve. Navíc často ani nechodí na oběd a raději si sní sendvič u počítače, protože čekají například na nějaký e-mail.


"Lidé, kteří pracují v kancelářích se moc nezvedají od stolu a neprocházejí se, jako to dělali dříve," dodává profesor psychologie z univerzity v Lancasteru Cary Cooper. "Umožňují jim to nové technologie. Mají z toho ale fyzické problémy, protože většinou necvičí a nezajišťují svému tělu dostatečný pohyb. Mají však i problémy psychologické, protože příliš nekomunikují se svými kolegy," poznamenal.


Ve Velké Británii například postihuje hluboká žilní trombóza 100.000 lidí ročně a kolem tisíce jich umírá. V České republice statistika výskytu této nemoci, která je těžko zjistitelná, podle odborníků neexistuje.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

...zdravotnice. . . (Pá, 13. 4. 2007 - 16:04)
toto je diskutabilní :-) ano,sedet celé hodiny u PC vede ke vzniku trombozy . . .ale také přehnané zatěžování dolních končetin :-) viz.zdravotní sestry,které se po nemocnici naběhají . . . ono je to spíše civilizační onemocnění na dedičném podkladu ! Hlavní složku zde hraje životospráva a hladina cholesterolu !!!
Návštěvník (Pá, 13. 4. 2007 - 19:04)
proboha co to je za hlod ,ve škole se nasedím víc, to už bych musel mít trombozu i na bobkách!
Návštěvník (So, 14. 4. 2007 - 16:04)
Ve škole určitě nesedíš o přestávkách, ale u PC lidé vydrží sedět nonstop a proto trpí nohy i krevní oběh. Toto platí i u jiných činností kdy se člověk nepohybuje nebo při dlouhých cestách atd..
Nilanerda (So, 14. 4. 2007 - 17:04)
Jo ve škole se na dřepíš celý hodiny a u pc taky furt nedřepíš občas se projdeš k lednici... A co kdybych řešila takový kraviny tak nedělám nic jinýho...
Internetový maniak (Po, 28. 7. 2008 - 16:07)
Ještě, že vím co mě čeká
JSO-Fox (Ne, 30. 12. 2012 - 07:12)
Sedím u PC 16 hodin denně po dva roky... nic mi není, žiju...
Reklama