Reklama

Vznik a následky zubního kazu

Zubní kaz je chronické onemocnění, při kterém dochází k poškození tvrdé zubní tkáně kyselinami, vznikajícími přeměnou cukrů v potravě. V důsledku poškození zubní tkáně vzniká následně zubní kaz.

Zubní kaz je nejčastější chronické onemocnění populace postihující v průměru 80 % obyvatelstva, přičemž v některých oblastech je jeho výskyt vyšší, jinde naopak nižší. Počáteční stádium zubního kazu - časný (iniciální) kaz - se může zastavit po zavedení efektivních preventivních opatření.

Vznik zubního kazu
Existuje několik stádií vývoje zubního kazu od pouhým okem neviditelného počátečního stádia až po vznik rozsáhlého defektu zubu. Během každého jídla dochází činností bakterií v ústní dutině k přeměně cukrů z potravy ve škodlivé kyseliny. Kyseliny snižují pH v dutině ústí a dochází tak k rozpouštění minerálů na povrchu skloviny (demineralizaci). Po různě dlouhé době se pH v ústech opět zvyšuje a minerály na povrchu skloviny se obnovují (remineralizace). Zuby neustále procházejí stádii demineralizace a remineralizace, která jsou za normálních okolností v rovnováze v závislosti na našich stravovacích návycích a ústní hygieně. Pokud proces demineralizace probíhá častěji než remineralizace, vzniká časné stádium zubního kazu, které se jeví jako bílá skvrna na povrchu skloviny. Toto stádium zubního kazu je nejen preventabilní, ale může se také vyhojit. Bez okamžitého zahájení účinných preventivních opatření však sklovina dále ztrácí minerály, stává se méně odolná, kaz se zvětšuje a vzniká jasně patrný defekt.

Následky zubního kazu - dopady zdravotní, sociální, ekonomické
Hlavní faktory, na které je potřeba se zaměřit při tvorbě a zavádění preventivních opatření jsou strava s vysokým obsahem cukru, nedostatečný příjem fluoridů v lokálních prostředcích (zubní pasty, ústní vody apod.) a nesprávně prováděná ústní hygiena. Úroveň a efektivita preventivních opatření se v různých zemích liší. Změny ve výživových zvyklostech způsobily v některých oblastech výrazný nárůst výskytu zubního kazu v populaci. Výskyt zubního kazu má na společnost dopady zdravotní, sociální a ekonomické.
Dopady zdravotní - nedostatečná péče o chrup vede ke vzniku zubního kazu a ke ztrátám zubů pro zubní kaz a jeho komplikace, kterými jsou bolest, omezení přijmu potravy až zhoršení celkového zdravotního stavu.
Dopady sociální - zubní kaz může negativně ovlivnit životní zvyklosti, sebevědomí, pracovní a sociální uplatnění jedince.
Ekonomické dopady - zubní kaz a jeho komplikace negativně ovlivňují nejen jedince, ale celou společnost. Ekonomické náklady na léčbu zubního kazu tvoří 5 až 10 % celkových výdajů na zdravotní péči.

Stadia vzniku zubního kazu:

Reklama

Demineralizace: Kazotvorné bakterie v zubním mikrobiálním povlaku přeměňují cukry v kyseliny, které způsobují pokles pH v dutině ústní po kritickou hodnotu (pH 5,5) a dochází k demineralizaci.

Počáteční stádium zubního kazu: Procesy demineralizace a remineralizace jsou na povrchu zubní skloviny v rovnováze. Pokud je demineralizace v převaze, dochází ke vzniku počáteční kazivé léze (bílá skvrna).

Vznik kavitace (makroskopický defekt na povrch zubu): Časné stádium zubního kazu vzniká dlouhodobým kontaktem povrchu skloviny s kyselinami (demineralizace). Sklovina je oslabená, ztrácí pevnost a celistvost.

Reklama

Komentáře

drahoš (Čt, 11. 9. 2014 - 10:09)
Já věřím MMS ve formě CDS. Denně si po čištění zůbů vypláchnu ústa roztokem CDS a pak to spolknu. Všechny drobné problémy v ústech se rychlé hojí a doufám, že to ničí i ony baktérie, které narušují zubní sklovinu. Za dva roky, co to používám, žádný nový kaz se neobjevil. Škoda, že se MMS a CDS objevily tak pozdě.
Ich (Čt, 11. 9. 2014 - 14:09)
Já věřím MMS ve formě...Já nemám zubní kazy vůbec a žádný sráč MMS neužívám.
Tess (Út, 16. 9. 2014 - 13:09)
Ne že by to tu byla jedna reklama za druhou jako :)) Já se teda zubařů bojím jak čert kříže, takže o zuby a vůbec dutinu ústní pečuju maximálně, ted jsem byla na kontrole a stejně mi tam zase něco našla :/ A když jsem se ptala na radu, tak prý mám vyzkoušet zubní gel Prolactiv dent, tak jsem zvědavá.
Kateřina S. (St, 17. 9. 2014 - 14:09)
Tak MMS znám akorát u mobilů a CDS absolutně netuším co je :))) Tess toho zubního gelu Prolactiv se nebojte, já ho mám vyzkoušený a je to super, takže určitě dejte na radu :)
Elen (Čt, 18. 9. 2014 - 14:09)
A ten zubní gel to je jako proti čemu? Proti zubnímu kazu, nebo na léčení dásní?
DanTheMan (Čt, 18. 9. 2014 - 14:09)
Chudák paní, se normálně zeptá a dostane takovou odpověď :) Třeba jí to opravdu zajímá. Ne vždycky je vše o čem se píše nějaký laciný šmejd, občas lidi opravdu doporučují to co mají vyzkoušené a není za tím nic jiného :)
Kateřina S. (Pá, 19. 9. 2014 - 16:09)
Elen, je to péče o celou dutinu ústní, proti zubnímu kazu, na regeneraci dásní a proti aftům.
Kateřina S. (Po, 22. 9. 2014 - 13:09)
Přesně Sallo. V televizi a po netu jsou reklamy jen od těch velkých společností atd., ale když člověk najde nějaký dobrý produkt, o kterém se normálně nepíše a není vidět, tak jak jinak o něm dát vědět :)
Kateřina S. (Út, 23. 9. 2014 - 14:09)
To chápu samozřejmě, že dost často je to opravdu reklama, někdy je to poznat hned, někdy ne a někdy to ani reklama být nemusí. Když to vezmu doslovně, tak reklama je i to, když řeknete kamarádce, že jste si koupila tedka na praní třeba Persil. Bum už tomu děláte reklamu :) A v čem se to líší, když tady napíšu, že jsem si koupila na čištění zubů gel Prolactiv... :) Každý má určitě svůj rozum a není nucenej si to hned běžet koupit :) je to jen tip pro ty co to zajíá.
Týtý (Út, 30. 9. 2014 - 11:09)
Nevím no, já ten Prolactiv dent zkoušela a bylo to v pohodě.
! (Út, 30. 9. 2014 - 21:09)
Zubním kazem trpěli lidé už v pravěku. A ti se stravovali zdravě? Žádné doplňky stravy a podobné sračky tehdy nebyly, nebo snad jo?
sallomena (St, 1. 10. 2014 - 15:10)
to máte pravdu, ale těžko říct, dnešní stav zubů s tím jak to bylo v pravěku asi nesrovnáme
Kateřina S. (Pá, 3. 10. 2014 - 11:10)
Jenže jak ty zuby v pravěku taky vypadaly. takže toto srovnání je dost mimo. Dneska doplňky máme a pomáhají, takže asi tak. V pravěku taky neměly toaletní papír a to neznamená, že bysme ho měli teda přestat používat.
! (Ne, 5. 10. 2014 - 11:10)
Kdo tvrdí, že máme žít jako v pravěku, bez H-papíru?
sallomena (Čt, 11. 9. 2014 - 22:09)
V§bec netušim co je MMS ve formě CDS :D. Já používám speciální pastu Pronamel, která chrání zubní sklovinu před působením kyselých potravin a jsem spokojená.
sallomena (So, 20. 9. 2014 - 20:09)
Myslím, že je dobře, když každý napíše s čím je spokojený a můžeme se vzájemně inspirovat a nalézat tak nové produkty o kterých se třeba tolik nepíše.
sallomena (Po, 22. 9. 2014 - 22:09)
Takže klidně jen dál házejte typy. Mnozí to dokážou ocenit.
sallomena (Po, 22. 9. 2014 - 22:09)
není Elen tak natvrdlá, aby...samozřejmě je to možné, ale tak stejně Vás nikdo nenutí to kupovat :)
sallomena (Út, 23. 9. 2014 - 13:09)
tak zas když někdo vznese otazku, tak tady přece pak nemůžete radit jen nějaké bylinky. Já jsem třeba s tou pastou Pronamel fakt spokojená, samozřejmě si kupuju občas i jiné pasty, ale snažím se tu sklovinu chránit a nekupovat jen obyč pastu, kterou si ji akorát tak zbrousim.
sallomena (Út, 30. 9. 2014 - 16:09)
no vidíte a o tom já jsem třeba prostě nikdy neslyšela, všude se píše jen o elmexu
Reklama