Reklama

Vědci zjistili, jak bakterie odolávají antibiotikům

Nový objev odhalil mechanismus, kterým se bakterie brání lékům. Podle odborníků se tím otevírá cesta, která by mohla vést k posílení účinků antibiotik a tím i k úspěšné léčbě nebezpečných infekcí.

Výzkumníci z Newyorkské univerzity zjistili, že bakterie se brání účinkům antibiotik tvorbou enzymů produkujících oxid dusnatý. Léky, které vytváření těchto enzymů zastavují, by efektivitu antibiotik zvýšily, a to i proti tak odolným mikroorganismům, jako je nebezpečný tzv. zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus).

„Vývoji nových preparátů likvidujících bakterie resistentní vůči antibiotikům bude stát v cestě mnoho překážek. Budeme muset vzít v úvahu všechna rizika, která by mohla v souvislosti s jejich užíváním postihnout pacienty,“ vysvětluje Dr. Evgeny Nudler, jehož výzkum byl zveřejněn v časopise Science a dodává: „Víme ale už, že se nemusíme zdržovat vývojem nových antibiotik. Místo toho stačí obrátit se k těm stávajícím a zvednout jejich účinnost při nižších dávkách.“

Odolné bakterie jsou v nemocnicích na Západě stále větším problémem. Jen v USA mají na svědomí 19 000 životů ročně.

Nudlerův tým přišel na to, že mnoho antibiotik likviduje mikroorganismy díky procesu, který se nazývá oxidativní stres, při němž dochází k poškození jejich DNA v jehož důsledku hynou. Oxid dusnatý je proti oxidativnímu stresu chrání. Vědci v současnosti testují sloučeniny, které produkci tohoto oxidu zastavují, tzv. inhibitory syntázy oxidu dusnatého, a které by se mohly stát součástí léků proti infekčním nemocem.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Reklama