Reklama

Roušky snižují fyzickou odolnost vůči zátěži. Potvrdila to studie z Fakultní nemocnice Lipsko (UKL)

Poprvé bylo vědecky prokázáno to, co až dosud byl subjektivní pocit mnoha lidí.  Zakrývání úst a nosu rouškou či respirátorem má negativní vliv na fyzickou odolnost.

Studii vedl doktor Sven Fikenzer. Zkoumány byly účinky chirurgických masek a respirátorů FFP2 na fyzickou odolnost jejich nositelů.

Podle Fakultní nemocnice nejsou výsledky překvapivé a potvrzují subjektivní pocit mnoha lidí: podle výzkumníků je takzvaný kardiopulmonální výkon výrazně snížen. Srdce a plíce pracují s maskou méně efektivně.

Pokud budete nosit ochrannou roušku, vaše srdce a plíce mohou pracovat ve stresu méně efektivně. „Masky ovlivňují dýchání, zejména objem a nejvyšší možnou rychlost vzduchu při výdechu," uvádí studie UKL.

Při vyšetření dvanácti mužských dobrovolníků to bylo vyjádřeno snížením maximální možné síly při jízdě na ergometru a byla zaznamenána rychlejší acidifikace krve, což naznačuje nedostatek kyslíku.

Reklama

Zdroj:

Reklama

Komentáře

Josef Skalický (Čt, 20. 8. 2020 - 19:08)
Tento "objev" je na Nobelovu cenu.
! (Pá, 21. 8. 2020 - 08:08)
Zavedení povinnosti nosit roušky je tzv. IBČ (imitace bouřlivé činnosti), aby se zdálo, že se vláda něco dělá pro zdraví občanů.
Návštěvník (Pá, 21. 8. 2020 - 11:08)
Vláda dělá pro naše nezdraví maximum,škodlivost na zdravi je prokázaná ale je to nijak nezajimá.Nařizujeme a hotovo,místo doporučujeme aby se každý rozhodnul sám.Hlavně aby zároveň nařídily,že těm lidem který ten hadr podlomí zdraví, maximálně plně hrazenou léčbu.
!! (Pá, 21. 8. 2020 - 15:08)
Pro všechny,kdo neví,kdy nosit roušky.VČERA,DNES A ZÍTRA,V SOBOTU VEČER A V NEDĚLI RÁNO.
Návštěvník (Pá, 21. 8. 2020 - 20:08)
Jste pitomci. Uvnitř na úřadě nebo v autobuse nepotřebujete podávat atletické výkony, ale potřebujete se navzájem ochránit od koronaviru. A na běhání venku se už rouška nezavede, to byla chyba ze začátku, ale už se uznalo, že je to zbytečné.
zdenda (Ne, 23. 8. 2020 - 11:08)
CHYTRÁ, KOSMONAUTA, POTÁPĚČE, HASIČE, ZDRAVOTNÍKY A OSTATNÍ TAKY VŠE NA SOBĚ OBTĚŽUJE, ALE NEBLBNOU A NEJSOU NAZÍ , JEN DEZINFORMUJE A OBLBUJE.
Libor (Pá, 28. 8. 2020 - 10:08)
Tak kosmonauti jsou vybíráni i na základě mimořádných fyzických vlastností a dokonalého zdraví. Jinak žádná z výše uvedených skupin nenosí něco na puse 8 a více hodin denně, jak museli někteří zaměstnanci v minulých měsících. A pro ty skupiny, kteří musí ochranné pomůcky nosit z různých důvodů po určitý čas v práci,je nadmíru zatěžující nosit je ještě mimo práci. Jinak potapěčem se asi též nestane člověk, který má problémy s dechem, srdcem či nějakou formu fóbie.
Tony z Moravy (Čt, 26. 11. 2020 - 13:11)
Kdo potřebuje mít něco, co trvale způsobuje obstrukci dýchání, má zpravidla dýchací směs s vyšším % kyslíku.
Petra Jaroušková (Čt, 26. 11. 2020 - 07:11)
Děti to odskáčou asi nejvíc, páč to musí mít na puse celý den ve škole a nejen to, pokud se dopravují MHD, tak i tam. Nelíbí se mi, jak tu někteří soudí tzv. PODLE SEBE, SOUDÍM TEBE. Abych nezapomněla, jsou zaměstnavatelé, kteří na tom hadru na hubě lpí. Takže asi tak. Nechte si laskavě ty moudra pro sebe, vy co s hadrem na hubě, chodíte jen na úřady a do obchodu. Hezký den.
Pavel (Út, 2. 2. 2021 - 22:02)
Tento článek není řádně ozdrojovan. Chybí odkazy na konkrétní studie. Je to jedna bába povídala.
Zamyslete se nad tím, jak je velká molekula kyslíku a oxidů uhličitého a porovnejte s hustotou tkaniny.
Případne ekzémy apod jsou často důsledkem nesprávne manipulace a údržby rousek či respiratoru. Při kontinualnim nošení je třeba rousky měnit po několika hodinách či v případě zvlhnuti okamžitě.
Lidi přemýšlejte a zjistujte si informace jinak než čtením titulku :)
Návštěvník (St, 3. 2. 2021 - 17:02)
zdroj máš uveden pod článkem
ytong (Čt, 4. 2. 2021 - 01:02)
Hledal jsem pod článkem ten "zdroj" ale žádná nabíječka, nebo jiný zdroj tam nebyl !! Tak nevím,co se ti honilo hlavou? Že by pornostránky ?
Mára (Čt, 4. 2. 2021 - 09:02)
Vlezle jim tam mezi to reklama, ale zdroj tam je.
Návštěvník (St, 3. 2. 2021 - 17:02)
Při jízdě na ergometru a byla zaznamenána rychlejší acidifikace krve, což naznačuje nedostatek kyslíku. Co se týče tvé úvahy o molekule zkus něco nastudovat o difúzním odporu - pokud se ti nechce udělej si aspoň lodičku s plachtou např. z pytloviny (řídká) foukni a uvidíš, že plave to bude důkaz pro tebe, že spoustu molekul kyslíku a oxidů uhličitého zachytí i řídká tkanina.
Návštěvník (St, 3. 2. 2021 - 00:02)
Je prokázáno,že onuce na hubě zvyšují riziko impotence!!! No,zkuste šukat ženskou co má na hubě-onuci nebo rešpicijátor !!!
Reklama