Reklama

Proč máme vlastně žízeň?

O odpovědi a názor jsme požádali odborníka na výživu Pavla Suchánka.

  • Kolik tekutin bychom měli denně vypít?

V současnosti se odborníci shodují na rozpětí okolo2,5 litrutekutin za den, kdy voda  a nápoje by měly tvořit cca1,5 litruza den. Zbytek jsou voda a tekutiny obsažené v potravinách jako je ovoce, zelenina, ale také například polévky. Pro děti se doporučení pro množství přijatých tekutin pohybuje pro věkové rozmezí od 1-3 let okolo 1 až1,2 litru, kdy opět počítáme i polévky, ovoce a v něm obsaženou vodu atd. V odborné literatuře můžeme najít i vzorce, které uvádí doporučenou denní konzumaci vody jako rozmezí mezi 30-50 ml na kilogram tělesné hmotnosti, rozmezí se udává proto, že bychom měli počítat i s vlivem prostředí a celodenní aktivity.  Je důležité si také uvědomit, že toto doporučení se vztahuje k ideální hmotnosti pro danou tělesnou výšku a pohlaví, tedy ne pro muže, který měří 180 cm a váží 140 kg místo 85 kg. U dětí se s věkem doporučení mění, pro věkovou kategorii 7-10 let je to 60 ml na kg tělesné hmotnosti, pro kategorii 10-13 to pak je doporučení 50 ml. Pro starší děti se doporučení shodují s doporučeními pro dospělé.

Ale musím opravdu zdůraznit, že jde o celkové množství všech tekutin, nikoliv pouze nápoje, zastoupení by mělo být cca 70 % tekutin z nápojů a 30% z ostatních zdrojů.  

  • Jak je to s pitným režimem u dětí, na co si dávat pozor a jak je přimět dostatečně pít.

Pitný režim u dětí je velmi důležitý, množství tekutin, které by dítě mělo vypít je v nepřímé úměře k věku, tedy čím mladší tím více na kilogram tělesné hmotnosti by mělo vypít. Má to svou logiku, tělo dítěte je tvořeno v mladším věku až ze 75 % vodou a tak množství tekutin, které by mělo vypít je ve srovnání s dospělým výrazně vyšší. Vhodné nápoje jsou samozřejmě voda, ovocné čaje, ale dobré jsou i ředěné džusy, nebo pro aktivní děti doporučuji i slazené nápoje. Pozor bychom si měli dávat právě na vhodné zastoupení všech druhů tekutin a nápojů a neupřednostňovat jen jeden nápoj. Pestrost v nápojích je stejně důležitá jako pestrost v jídle. Pravidelnost pití je otázkou cviku a příkladu, takže pokud jsme dobrým příkladem jako rodiče, je velmi pravděpodobné, že dítě nás bude napodobovat.   

  • Počítá se do hydratace pití kofeinových nápojů? 

Kofein a kofeinové nápoje ve vztahu k hydrataci a dehydrataci to je stále velké téma  a názory prošly určitým vývojem od striktního nezapočítávání do příjmu tekutin, díky močopudnosti kofeinu až k dnešnímu započítávání u lidí, kteří jsou zvyklí na pravidelné pití nápojů obsahujících kofein. V jejich případě se započítává cca 40 % a více vypitého nápoje. 

Reklama
  • Potřebuji pít při cvičení iontové nápoje?

Sportovní nápoje včetně těch iontových jsou záležitostí zejména vrcholových sportovců  a intenzivně sporujících výkonnostních sportovců, tedy lidí, kteří sportují každý den. Pro rekreačního sportovce, který sportuje 2x týdně stačí obyčejná voda, nebo slazený nápoj jako zdroj energie, ale iontové nápoje nejsou nutné, protože potřebné množství minerálních látek je tělu dodáváno v dostatečném množství pestrou stravou.

 Musím dbát na hydrataci i když je venku zima?

Osobně si myslím, že hydratace a pitný režim v zimě třeba na běžkách je důležitější, než v létě, kdy pocení velmi dobře vnímáme. V zimě musíme připočíst i spotřebu vody nutné pro uvolnění energie v rámci tvorby tepla. Tato činnost spotřebovává v zimě určité množství vody navíc a je nutné s tím počítat.

Reklama

Komentáře

kamil (Čt, 15. 11. 2012 - 13:11)
Tak proč mám žízeň????????
jamil (Čt, 15. 11. 2012 - 14:11)
protože to máš vymatlaný v makovici, proto máš žížeň jo možná máš cukrovku, to je druhá možnost
Václav (So, 17. 11. 2012 - 11:11)
protože to máš vymatlaný...Tak nevím kdo to má vymatlané v makovici, ale odpověď na otázku v nadpise článku jsme se nedověděli!!Kolik tekutin má člověk denně vypít je už všeobecně známo!
Reklama