Reklama

Léčba bolesti bez léků - 3. díl

Pohybové terapie:
Pohybové terapie kombinují propracované systémy cvičení s meditací nebo soustředěnou pozorností a zaměřují se na uvolnění svalového napětí, odstranění bolesti, zlepšení rovnováhy, celkové posílení a nabytí subjektivního pocitu pohody. Patří k nim široké spektrum aktivit, počínaje jemnými koncentrovanými systémy cvičení životosprávy, jako je tchaj-ťi nebo jóga, ke složitějším bojovým uměním jako karate nebo judo. I když každé z těchto umění používá zcela jiné typy pohybů, sjednocujícími prvky jsou meditace, hluboké techniky dýchání a určitý duchovní rozměr.

Něco z historie

Většina pohybových terapií vychází prastarých asijských filozofických a cvičebních systémů. Například jóga je stará přes 5000 let a jsou o ní záznamy v lékařských textech psaných sanskrtem z doby před více než 2000 lety. Slovo "jóga' pochází ze sanskrtskéhojudž "spojit dohromady"- odkazuje tak na sjednocení lidské a univerzální duše.
Stejně staré jsou pravděpodobně kořeny tchaj-ťi, ale chybí o tom písemné záznamy. Jedna z legend připisuje jeho vznik jistému čínskému mnichovi, který celé cvičení založil na rychlých rafinovaných pohybech imitující hada, na něhož zaútočil pták. Tchaj-ťi úzce souvisí s bojovými uměními, avšak na rozdíl od nich nemá rozvinuté sebeobranné techniky a nepoužívá zbraně. V současné době se i judo, karate a další bojová umění provozují hlavně jako sporty a prostředky sebeobrany, ovšem v minulosti bývaly účinnou "zbraní" ve válkách a jiných konfliktech.

Kdy se používají

Pohybové terapie jsou široce využitelné. Společně s meditací a koncentrací pozornosti, které k těmto technikám neodmyslitelně patří, jsou ideální zejména pro odbourávání stresu a uvolňování svalového napětí. Zlepšováním svalového tonu a držení těla také zmírňují bolesti zad. Tchaj-ťi se často používá při rehabilitaci po mozkové mrtvici a u starších oslabených lidí ke zlepšení rovnováhy, pohybové koordinace a pro celkové posílení. Nenásilné cvičení dobře promyšleným rozsahem pohybů je velmi vhodné také pro pacienty s artritidou, osteoporózou a dalšími bolestivými onemocněními kloubů a pohybového aparátu vůbec. Pacienti, kteří začnou provozovat tchaj-ťi nebo jógu, se začnou postupně více pohybovat, to jim pomáhá zbavit se nadbytečné váhy a v důsledku i odlehčit bolavým kloubům.
Obě cvičení jsou neméně vhodná pro potlačení chronických bolestí a jsou využívána i při péči O pacienty v terminálním stadiu rakoviny v kalifornském Centru pro pomoc obětem rakoviny. Pomáhají jim nejen překonávat bolest, ale i nacházet vnitřní rovnováhu a vyrovnanost. Lidé odkázaní na invalidní vozík nebo upoutaní na lůžko se mohou naučit některé pohyby z juda nebo karate a posilovat tak svalový tonus zlepšovat krevní oběh. Dětem, které trpí přílišnou bázlivostí, podobná cvičení pomáhají získat sebevědomí.

Reklama

Důležitá upozornění

Přestože jóga vypadá na první pohled velmi jednoduše, některé její pohyby jsou ve skutečnosti značně složité a vyžadují vedení odborníka, čas a spoustu tréninku. Jóga je složitý systém a má mnoho různých odnoží. Vhodné je za čít cvičit v hodinách jógy s kvalifikova ným cvičitelem (jogínem) a postupně se propracovávat ke složitějším pohybům. Pokud vám některý pohyb nebo pozice způsobuje ostrou bolest nebo zhoršuje bolest již existující, vynechte ho.


Výuka bojových umění rovněž vyžaduje zkušeného odborníka a dlouhý trénink. Hody, pády a další pohyby karate a juda mohou být i nebezpečné, jsou-li prováděny nesprávně.


Zdroj: kniha Zbavte se bolesti - Readers Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Reklama