Reklama

Léčba bolesti bez léků - 2. díl

Masáž:
Léčebná masáž systematicky využívá různé typy doteku - tření, hnětení, roztírání, tepání - na uvolnění bolesti a svalového napětí, proti stresu a také pro zvýšení pocitu pohody a zdraví.

Mimo speciální masážní terapie tuto formu ošetření často používají také fyzioterapeuti, sportovní trenéři a spor tovní lékaři, rehabilitační pracovníci, osteopati, chiropraktici, aromaterapeuti, naturopati, zdravotní sestry a jiný zdravotnický personál. Masírovat můžete dokonce i sami sebe nebo někoho blízkého a poskytnout mu tak pocit uklidnění a fyzické pohody.

Něco z historie

Masáž je bezpochyby nejstarší formou terapie; je to něco, co zvířata i lidé dělají téměř instinktivně, chtějí-li si trochu ulevit a zmírnit bolest.

V každé kultuře existuje ta či ona forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších lékařských textů. Jeden čínský rukopis z roku 2700 př. n. l. doporučuje každé ráno provádět automasáž "proti na chlazení, pro udržení vláčnosti orgánů a jako prevenci proti zdravotním potížím". Ájurvéda, tradiční indický systém léčení, který sahá do roku 1800 př. n. l., kombinuje terapeutickou masáž s nanášením hojivých aromatických olejů a bylin. Podstatně mladší západní kultuře velmi oblíbený je systém švédské masáže, který kolem roku 1830 vyvinul Per Henrik Ling.

Kdy se používá

Terapeutická masáž má široké využití např. na uvolnění ztuhlých kloubů bolavých svalů, na odstraňování stresu, ošetření bolesti ve spodní části zad, migrény a bolesti hlavy způsobené staženými svaly nebo na svalové křeče. Zvolená masážní technika je vždy závislá na příčinném poranění a na cíli léčby:

Evropská neboli švédská masáž,

která využívá různé typy tření a hnětení, je vhodná hlavně na ošetření bolestí zad, namožených svalů, nespavosti a problémů spojených se stresem.

Reklama

Tlaková masáž,

při které prsty stlačují jednotlivé svaly a bolestivá místa, se dá použít pro přerušení bludných kruhů svalových křečí a přenesené bolesti.

Akupresura,

založená na stlačování specifických akupresurních bodů, zmírňuje různé typy bolesti a léčí nesčetná drobná onemocnění. Americká varianta této masáže se nazývá reflexní terapie nebo také zónová terapie a reflexologie. Soustřeďuje se na masáže nebo stlačování specifických bodů, obvykle na chodidlech či na rukou, které odpovídají vždy určitým vnitřním orgánům: např. bolest hlavy při zánětu dutin se dá léčit tak, že se stlačí odpovídající bod, který je umístěn na špičce palce u nohy.

Hluboká masáž,

např. rolfing, využívá bušení pěstmi, aby došlo k prokrvení i pojivové tkáně v hloubce těla. Uvolněním stažených svalů zlepšuje pohyblivost a odstraňuje stres.

Šia-cu,

japonská technika, spojuje základní principy akupunktury s masáží. Provádí se stlačováním
specifických tlakových bodů (cubo), aby se obnovil přirozený tok vitální
energie (čchi). Mimo jiné pomáhá při bolestech hlavy způsobených staženými svaly.

Lymfatická masáž,

(lymfodrenáž) rytmickým hnětením zlepšuje tok tkáňového moku, zmírňuje otoky.

Vodní masáž,

kombinace hydroterapie a masáže, je vhodná k ošetření nejrůznějších bolestí svalů a kloubů, např. u artritidy.


Důležitá upozornění

Masáž je většinou bezpečná a příjemná terapie, avšak v některých případech by se neměla používat. Lidé osteoporózou nebo jiným onemocněním, které zeslabuje kosti, by se ne měli podrobovat rolfingu nebo jiným hlubokým energickým masážím, protože by při nich mohlo dojít i ke zlomeninám křehkých kostí. Masáž může být také škodlivá v těchto situacích:

Při masáži nohy v průběhu akutního zánětu žil by se mohla uvolnit část krevní sraženiny; pokud by se dostala až do srdce či plic, mohla by vést k plicní embolii.

  • Masáž při horečce může vést ke zvýšení teploty v důsledku zvýšené krevní cirkulace.
  • Masáž zraněného, zaníceného nebo infikovaného místa, pohmožděniny nebo popáleniny může zpomalit proces hojení nebo dokonce zhoršit příčinné poranění. Naopak jemné tření nebo masírování místa sousedícího s poškozenou tkání může bolest potlačit.


    BUĎTE OPATRNÍ

Jednoduché masážní techniky se může naučit téměř každý, terapeuti však potřebují speciální vzdělání. Nebojte se proto maséra zeptat, jaký kurz absolvoval a jaké má osvědčení. Současný zákon požaduje po masérech střední a vyšší vzdělání, minimálně certifikované zkoušky z anatomie a fyziologie. Rolfing, šia-cu a další specializované masážní techniky se vyučují ve zvláštních kurzech, takže by na ně maséři měli mít rovněž osvědčení a řádnou kvalifikaci. Vyhněte se také masérum, kteří nabízejí "erotickou" masáž nebo inzerují v osobních rubrikách. Často se jedná o zástěrku pro prostituci.


Zdroj: kniha Zbavte se bolesti - Readers Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Jitka (Po, 29. 11. 2004 - 07:11)
Dobrý den, ráda by jsem upozornila na stránky www.brno-masaze.cz, kde jsem nalezla zajímavé informace nejen o lymfodrenáži, ale i cviky na uvolnění páteře.
Zde je odkaz, snad jsem to napsala dobře...
Lymfatická masáž

Jitka
Monika (Ne, 22. 2. 2009 - 01:02)
www.masaze-melija.webnode.cz tady jsem našla zajímavé stránky a už jsem objednaná..pani je moc ochotná a na tom mi na první dojem záleží :)
Reklama