Reklama

Jak si udržet dostatek energie

Dlouhé hodiny strávené prací, špatná strava a nedostatek odpočinku snižují tělesné zásoby živin a způsobují únavu. Dbáte-li na to, co prospěšné účinky pravidelného cvičení násobí a co je naopak ruší, zůstanete déle fit.

VITALITU SNIŽUJE:
Alkohol - Přemíra alkoholu ruší spánek. Pijte alkohol v bezpečném množství a jeden nebo dva dny v týdnu se mu úplné vyhněte.

Kouřeni - Nikotin sice zpočátku mozek stimuluje, ale později začíná působit jako depresivum. Kouření zároveň zvyšuje spotřebu mikroživin v játrech, hlavně vitaminů řady B a vitaminu C. Kouření také představuje práci navíc pro antioxidanty, které pomáhají tělo detoxikovat.

Úzkost a stres - Zvykněte si konat každý den nějakou činnost, která vaši mysl odvede od problémů. Může to být cvičení, meditace, poslech hudby nebo zahradničení. Touto činností se zabývejte tak dlouho, dokud se neuvolníte.

Alergie - Únava je často jediným příznakem nesnášenlivosti potravin nebo alergie na určité jídlo. Je dobré vzít ji v úvahu při hledání příčin jinak nevysvětlitelné letargie.

Reklama

VITALITU PODPORUJE:
Spánek - Dobrý spánek nebo krátké zdřímnutí během dne pročistí mysl a zvýší hladinu energie.

Snídaně - Pokud nutíte své tělo, aby pracovalo celé dopoledne bez paliva, dostaví se únava a ospalost. K snídani jezte výživná jídla jako celozrnné topinky, celozrnné obilniny, ovesnou kaši, čerstvé ovoce a jogurt.

Čerstvý vzduch - Když vás přepadne únava, může svižná procházka na čerstvém vzduchu vykonat zázraky.

Hluboké dýchání - Příjem kyslíku do těla vede k uvolňování napětí a zvyšování hladiny energie. Uvolněte se, nadýchněte se nosem a zároveň počítejte do čtyř. Vydýchněte ústy (čelisti nechte uvolněné) a počítejte do osmi. Postup opakujte, dokud vás cvičení neosvěží.

Zdroj: Jídlo jako jed, jídlo jako lék - Readers Digest Výběr
Knihu můžete zakoupit na http://www.001shop.cz/Zdrava-vyziva/Jidlo-jako

Reklama

Komentáře

Reklama