Reklama

DL-fenylalanin proti chronické bolesti a depresi

Fenylalanin je přirozená aminokyselina, nacházející se v potravinách. V organizmu je využívána k různým účelům. Jako ostatní aminokyseliny se vyskytuje v "pravotočivé" a "levotočivé" formě. Pravotočivá forma nazývá DPA, zatímco levotočivá je známá jako LPA. S těchto dvou forem se v poměru 50 na 50 % tvoří DLPA.

Studie ze 70. a 80. let ukázaly, že DLPA chrání endorfiny, přirozené látky podobné morfinu, které se vytvářejí v těle a potlačují i některé formy bolesti a deprese. Při ochraně endorfinů před blokujícími látkami pomáhá DLPA potlačit některé formy chronické bolesti zad, u artróz, artritíd, migrén, premenstruálního syndromu, pomáhá při některých typech deprese a snad také posiluje imunitní systém.

DLPA také zvyšuje hladinu neurotransmiteru, hormonu zvaného noradrenalin, což je přirozená látka, jejíž produkce se snižuje s přibývajícím věkem. Nižší hladiny noradrenalinu zvyšují naši přecitlivělost k únavě, depresi, bolesti a k jiným obtížím s spojeným se stárnutím. Při zvyšování produkce noradrenalinu pomáhá DLPA zpomalit postup našeho biologického stárnutí i když kalendářní věk postupuje vpřed.

Fenylalanin se přirozeně vyskytuje v sýrech, kvasnicích, semenech, ořeších, mandlích, sóje, mase, rybách, mléce a vejcích. Lze jej také koupit ve formě potravinových doplňků.

DL-fenylalanin je narozdíl od ostatních analgetik prostředkem proti chronickým bolestem bez negativních vedlejších účinků, není toxický, návykový a je možno ho kombinovat s libovolným předepsaným lékem (mimo L-dopy) či terapií.

Reklama

Poznámka: Nedoporučuje se brát DLPA během těhotenství a kojení. Těhotná a kojící žena by neměla vystavoval plod nebo novorozence ničemu kromě své normální diety. Lidé s vysokým tlakem by měli být opatrní, protože tato aminokyselina jej ve vysokých dávkách zvyšuje.

Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře. Fenylalanin by se též neměl užívat současně při podávání L-dopy (prekurzor dopaminu, jelikož obě látky jsou vůči sobě kompetitivní), při cukrovce a rakovině kůže. Nikdo, kdo trpí vrozenou fenylketonurii nebo kdo drží dietu bez fenylalaninu by neměl brát DLPA. Nedoporučuji, aby děti do 14 let užívaly DLPA.

Denní dávka DL-fenylalaninu je 1000-2000 mg. Doporučuje se užívat čtvrt hodiny před každým hlavním jídlem. Chronická bolest po několika prvních dnech užívání obvykle ustupuje, někdy je však nutno na efekt čekat 3-4 týdny. Jestliže se po prvních třech týdnech bolest neutiší, je vhodné dávku zdvojnásobit. Pokud ani poté nedojde k příznivému obratu, je třeba užívání přípravku zanechat. Literatura uvádí, že v 5-15 procentech případů je DL-fenylalanin jako prostředek na utišení bolesti neúčinný.

Autor: mk

Další informace a možnost zakoupení zde.

Reklama

Komentáře

Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
Chemik (Po, 29. 12. 2014 - 01:12)
Věřim,že pomáhá na depresi. Fenyetylalanin je nejjednoduší-základní amfetamin. DaL forma se liší jen polaryzací(stáčenim) paprsků světla. Většinou při výrobě vznikají obě formy. D forma působí víc na dopamin a L forma zas víc na noadrenalin a serotonin. Hlavně nekombinovat s MAO inhibitori.
Jiný chemik pr… (Po, 29. 12. 2014 - 12:12)
Standardem pro určování D/L izomerie není stáčení polarizovaného světla, ale konfigurace na asymetrickém uhlíku odvozená od glyceraldehydu. Faktem je, že řada D a L sloučenin stáčí polarizované světlo různě, ale není to příčina, nýbrž následek. V živých organismech se vyskytují v drtivé většine L izomery, D jsou velmi vzácné.
Poznámka: Polarizace se nepíše "polaryzace".
M (St, 11. 5. 2016 - 10:05)
U mna sposobuje poruchy zaludocnu kyselinu ako jedina latka ktoru som uzival.
Taktiez zle posobi na creva.
Ale ucinok na agilitu a dobru naladu je fakt perfektny .. lepsie ako tryptofan
Reklama