Reklama

Výroba domácího jogurtu

Příprava je jednoduchá, rychlá, domací jogurt takto připravený je levnější a také se nám doma nehromadí kelímky z umělých hmot, kterými zatěžujeme přírodu.

Suroviny pro přípravu 1 l jogurtu:

1 l mléka, 1-2 ČL medu nebo přírod­ního cukru, 2 PL bílého jogurtu s živou jogurtovou kulturou

Poznámka: Koupený jogurt použijeme pro první přípravu. Dále používá­me už vlastní jogurtovou kulturu. Nejlepší jogurtová kultura je z bílých jogurtů prodávaných ve sklenicích. Po 5-6 cyklech kulturu obnovíme, tj. znovu použijeme koupený jogurt.

Postup přípravy domácího jogurtu:

Reklama

Mléko necháme přejít varem, přidáme med a necháme zchladnout, aby bylo mléko teplé asi 40 °C. Nesmí být vlažné ani horké. Ve vlažném mléku by se jogurtová kultura nemnožila (mléko by neztuhlo) a v horkém mléce by došlo ke zničení jogurtové kultury.

Do mléka asi 40 °C teplého přidáme jogurt, promícháme a vlijeme do sklenic se šroubovacími uzávěry. Dáme na 3-4 hodiny „do peřin“ nebo do hrnce s vodou, kterou udržujeme při teplotě okolo 40 °C. Sklenice musí být ponořeny ve vodě až po hrdlo a hrnec s vodou je přikrytý pok­licí.

Hotový jogurt uchováváme v chladničce a spotřebujeme do 2-4 dnů od přípravy.

S výhodou můžeme používat tzv. jogurtovač - přístroj, který udržuje stálou vhodnou teplotu jogurtovaného mléka, ale já osobně si myslím, že peřiny jsou lepší a navíc levnější.

MUDr. Judita Hofhanzlová - Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky, nakladatelství Alternativa

Reklama

Komentáře

Biochemik (Pá, 20. 4. 2012 - 07:04)
Pro dosažení vhodné konzistence výsledného jogurtu je vhodné z mléka odpařit část vody např. vařením v mlékovaru (hrnec s dvojitými stěnami, mezi kterými je voda) nebo přidáním sušeného mléka k mléku čerstvému. Jinak hrozí, že se bude z jogurtu oddělovat syrovátka a to nevypadá moc chutně.
marti (Pá, 20. 4. 2012 - 11:04)
Děkuji.Tohle jsem přesně potřebovala:)
Linda (So, 21. 4. 2012 - 08:04)
Děkuji.Tohle jsem přesně...Dá se to obejít i přidáním odtučněného sušeného mléka, tučné se špatně rozpouští. Ještě jednodušší je přilití kondenzovaného mléka. Kdo nehlídá tuky, tak jde přidat i smetana. Ale asi tak od 18% nahoru.
Lenka (So, 21. 4. 2012 - 08:04)
no jak to tak čtu, tak čtu i s těmi radami navíc, tak si radši zajdu koupit. Vypadá to hodně složitě.
Roman (So, 21. 4. 2012 - 08:04)
Není problém si ve specializovaných obchodech nebo od výrobce objednat originální kulturu. Čas od času se totiž do jogurtu dostane nějaká cizorodá baktérie a složení jogurtu se změní k horšímu. Čas od času je lepší začít zase od začátku s originální kulturou.
Vera (So, 21. 4. 2012 - 22:04)
Delam to spatne, kdyz, do misky s mlekem pridam lzici jogurtu a necham to dokud to cele nezhoustne? Asi tak dva dny. K jidlu je to taky. A docela dobry. zadnou dalsi kulturu nepridavam, tak jako, nevarim mleko, nebo nepridavam susene mleko do odpareneho mleka.
Linda (Ne, 22. 4. 2012 - 20:04)
Delam to spatne, kdyz, do...U nás doma se jim normálně zakysaný jogurt zdál řídký. Když se to odpaří, přidá odtučněné sušené mléko, kondenzované mléko nebo smetana, tak je tuhý. Stačí pochopitelně jenom jedna věc. Originální kultura je samozřejmě dobrá věc, ale konzistenci sama o sobě neřeší. Já používám jogurtovač z Německa, jedna dávka je na 6 čtvrtlitrů, teplotu si to hlídá samo a dělá se to pod šroubovacím víčkem.
! (Po, 23. 4. 2012 - 09:04)
Profesionální výrobci do jogurtu dále přidávají titanovu bělobu, agar nebo nějaké jino zahušťuvadlo, a jogurtovou příchuť.
Lada (Po, 23. 4. 2012 - 13:04)
Já ho dělám podobně- jen dávám bílou activi jogurt a nedávám med - není sladký. Pak si do něj každý dává podle chuti ovocnou složku,kterou si dělám podobně jako džem - jam - sama z vlastního ovoce,jen nedávám žádná chemická ztužovadla. Je výborný a doporučuji všem,ještě lepší je však z mléka od chovatele,sice pasterizace vyčistí mléko,ale dnešní mléko je nějaké jiné- třeba udělat z něj tvaroh nelze,mléko zhořkne :-))dobrou chuť všem - mňam :-))
Pavel (St, 25. 4. 2012 - 10:04)
Já ho dělám podobně- jen...Kdysi jsem si jogurty podobným způsobem vyráběl také a kupodivu nejlepší kultury bývaly v těch nejobyčejnějších bílých jogurtech z Bohušovické mlékárny. Ani Bílá Holandia a ani Madeta ve skle tak dobrej jogurt neudělaly.
Petr (St, 25. 4. 2012 - 14:04)
Já jogurt nemusím vůbec, jenom když slyším to slovo, tak se mně otevírá kufr.
Blanka (Čt, 26. 4. 2012 - 10:04)
Kdysi jsem také dělala domácí jogurt,t.j.převařit mléko,přidat cukr,nechat zchladnout, přidat jogurt a nechat do rána při pokojvé teplotě.
Vzhledem k současným cenám se k tomuto způsobu opět vrátím.
cha (St, 2. 5. 2012 - 09:05)
Já jogurt nemusím vůbec,...a nás to asi tak zajímá
ivulenka (Ne, 17. 6. 2012 - 15:06)
Poznámka o peřinách vhodnějších víc než jogurtovač mě rozesmála.
Před nějakou dobou jsme konzultovali výrobu domácího jogurtu na stránkách Komunity 111.
Ivulenko, (Po, 18. 6. 2012 - 19:06)
běž se se svou komunitou 111 vycpat. Je nějaké téma, které jste tam ještě nekonzultovali?
Petr (St, 20. 6. 2012 - 18:06)
My děláme doma jogurt v jogurtovači a očkujem přímo sušenou jogurtovou kulturou ( kupujem na www.naturavita.cz ) a jsme spokojeni, hlavně máme jistotu, že je to opravdu domácí jogurt bez jakýchkoliv zahuš´tovadel a dalších zbytečných chemikálií. Navíc si děláme i probiotický jogurt, hlavně v zimě, kdy jsou naše děti více nemocné.
Radek (Po, 2. 7. 2012 - 06:07)
Neuvěřitelné, co se tady v diskuzi člověk nedoví... Dost sem se pobavil.
Převařením mléko degradujete, vařením odstraňujete zdroje minerálů, chuť. Nebo to odpařování mléka a přidávání sušených nesmyslů... To je děs, to si raději zajděte koupit jogurt do obchodu, výsledek bude naprosto stejný.
Pokud chcete dělat doma kvalitní a hustý jogurt z dostupných surovin, kupte si v prvé řadě kvalitní suroviny - mléko a jogurt (případně přímo kultury), nic jiného do mléka nestrkejte. Mě se osvědčily jogurty Hollandia, případně jogurty řeckého typu. Každopádně čtěte, co je napsáno na kelímku. Bez živých kultur to nepude. Mléko kupujte nejlépe přímo od sedláka, nebo v automatu. Více http://www.naserodina.eu/domaci-jogurt/
Petra (Pá, 28. 9. 2012 - 12:09)
Jak si tak pročítám různá fóra, tak opravdu naprostá většina lidí a z nich hlavně rodičů je přesvědčená o tom, že mléko a jogurty jsou zdravé a prospěšné lidskému organismu. Začínám být zoufalá z toho, že tito lidé odmítají zapojit zdravý rozum a myslet. Možná by stačilo, kdyby si o tom přečetli pár odborných studíí. Pak by možná zjistili, že to minimum vápníku, které v pasterizovaném mléku ještě zbylo, tělo musí využít na to, aby mléko vůbec strávilo, protože v žaludku působí velice kyselinotvorně a tělo si dost mákne, aby ho zpracovalo. Přitom stokrát víc vápníku je například v mandlích, nebo sezamu, ale to by lidé museli trochu číst a občas zapojit mozek a nevěřit všem reklamám a průmyslovému lobbysmu
:-) (Pá, 28. 9. 2012 - 19:09)
Jak si tak pročítám...To není pravda! Mléko se nepřeváří,ale pasterizuje na 66 stupňů. Hodnoty jsou tak zachovány, jen se ničí to, co tam nepatří.
Podstatou pasterace je krátkodobé zvýšení teploty, které způsobí zničení nesporulujících patogenních mikroorganismů. Na rozdíl od převaření výrazněji nemění kvalitu potraviny. Při pasteraci nedochází ke sterilaci, nesprávně sterilizaci. Působení tepla musí být přizpůsobeno individuální potravině. Čím vyšší je teplota, tím kratší je čas potřebný k usmrcení mikroorganismů. Čím vyšší je počet bakterií, tím je potřebný čas delší. Teplotní odolnost mikroorganismů ovlivňuje růstová fáze vegetativní buňky nebo spory, ale i vlastnosti prostředí (vlhkost, kyselost (pH) a koncentrace soli odolnost snižuje, přítomnost bílkovin a tuků odolnost zvyšuje).
Zakysané mléčné produkty NEJSOU kyselinotvorné.
ema (St, 12. 6. 2013 - 11:06)
Tak za tohle vřelé díky. Zkusila jsem, dala v uzavírací půllitrovce do rána do peřin. Teplo se udrželo až do rána, jogurt výborný a protože mlíko přešlo varem ani té syrovátky nebylo nic moc. Chuť výborná, docela kompaktní.... už se nemusí říkat... bejvávaly jogurty....kupované se nedají přirovnat... a za 16 korun za mléko z mlékomatu litr jogurtu...:-)) Díky moc
Výroba jogurtu… (St, 12. 6. 2013 - 14:06)
Voda
Titanová běloba
Zahušťovadlo (modifikovaný škrob, agar apod.)
Jogurtové aroma
Extra velké kousky ovoce (aromatizovaná červená řepa)
PETRA (Út, 15. 4. 2014 - 12:04)
Pro dosažení vhodné...PRAVÝ JOGURT SE DĚLÁ BEZ SUŠENÉHO MLÉKA, STAČÍ JEN ČERSTVÉ MLÉKO A BULHARSKÉ JOGURTOVÉ KULTURY. JE TO PŘÍRODNÍ, BEZ CHEMIE A KONZERVANTŮ
http://www.bulgaricus.cz/bulharsky-jogurt
PETRA (Út, 15. 4. 2014 - 12:04)
Pro dosažení vhodné...PRAVÝ JOGURT SE DĚLÁ BEZ SUŠENÉHO MLÉKA, STAČÍ JEN ČERSTVÉ MLÉKO A BULHARSKÉ JOGURTOVÉ KULTURY. JE TO PŘÍRODNÍ, BEZ CHEMIE A KONZERVANTŮ
http://www.bulgaricus.cz/bulharsky-jogurt
jarka (Út, 15. 4. 2014 - 15:04)
A kolik toho sušeneho odtučněneho mleka se přidava do litru mleka? a to ho mam take raději převařit? Diky
Je to nesmysl (Út, 15. 4. 2014 - 15:04)
PRAVÝ JOGURT SE DĚLÁ BEZ...Pokud se dá mléko zakysat jogurtovou kulturou bez jakýchkoliv úprav, tak výsledkem je jogurtové mléko. Pakliže chcete pevný hustý jogurt, tak se tomu musí pomoct. Samozřejmě nejlepší je odpaření jako to dělají Řekové. Ale v domácích podmínkách to není zas tak jednoduché a je to náročné na čas. Proto se to obchází přidáním sušeného nebo kondenzovaného mléka. A to v lepším případě. V horším se přidává škrob. Ani jeden výrobce u nás nepoužívá při výrobě odpařování, což svědčí o jeho náročnosti. Ale originální odpařené jogurty dovezené z Řecka se dají sehnat i u nás. Ale cena pochopitelně není moc veselá. Tím nemám na mysli jogurty "řeckého typu", které se vyrojily v poslední době, ale přitom se vyrábí u nás nebo v Německu. Musí jít o jogurt, který byl vyrobený skutečně v Řecku.
PETRA (Út, 15. 4. 2014 - 15:04)
A kolik toho sušeneho...KOUPÍ SE ČERSTVÉ MLÉKO, KDEKOLI V OBCHODĚ.
1 SÁČEK BULHARSKÝCH JOGURTOVÝCH KULTUR (STOJÍ 50,-KČ) MŮŽEME POUŽÍT AŽ NA 5 LITRŮ MLÉKA. MY JSME 4 ČLENNÁ RODINA A DĚLÁM TO ZE 3 LITRŮ. MLÉKO ZAHŘEJU NA TEPLOTU 45 STUPNŮ, VYSYPU SÁČEK KULTUR A POŘÁDNĚ ZAMÍCHÁM. POTÉ ROZLEJU DO PŘEDEM VYVAŘENÝCH A ZCHLADLÝCH SKLENIC A DÁM DO DEKY NA CCA 10 HOD.JOGURT JE KRÁSNĚ HUSTÝ. DÁM DO LEDNICE. KDYŽ MI DOCHÁZÍ, ZNOVU KOUPÍM MLÉKO, TENTOKRÁT NA 1 LITR DÁM 3 LŽÍCE JIŽ HOTOVÉHO JOGURTU, TAKŽE DO 3 L. MLÉKA-9 LŽIC, ZNOVU DO DEKY, TENTOKRÁT NA CCA 8 HOD. TOTO MŮŽU OPAKOVAT 10X.PO KAŽDÉM DALŠÍM OPAKOVÁNÍ JOGURT HOUSTNE RYCHLEJI. TAKŽE ŽÁDNÉ ZAHUŠTOVÁNÍ, JEN ČISTÝ PRODUKT A MOC NÁM CHUTNÁ.
! (Út, 22. 4. 2014 - 08:04)
KOUPÍ SE ČERSTVÉ MLÉKO,...Prosim tebe, strč si tu reklamu do prdele. jogurt dělám leta, teplé mléko, trocha jogurtu a nechat v teple. Za pár hodin mám litr dobrého jogurtu a baštíme.
Na použité kul… (Út, 22. 4. 2014 - 09:04)
Toto je můj zjednodušený...To hustotu nezajistí. Bez sušeného mléka je ten jogurt řídký. Řídký je pro mne jogurt, který když otočím dnem vzhůru, tak vypadne ven. A nezáleží, jestli se použije originální kultura nebo čerstvý jogurt. Sušené mléko je nezbytnost. Pokud se nepoužije, tak je jenom takový polotuhý. S tím odpařováním je to taky pravda, jde to, ale je to moc zdlouhavé, takže pro domácí použití dost nepraktické. Doporučování jedné konkrétní kultury zavání reklamou a dealerstvím. Jistě je lepší použít originální kulturu, ale pak se to prodražuje a nedává to smysl.
k (Út, 22. 4. 2014 - 09:04)
To hustotu nezajistí. Bez...Odpařovat netřeba. Když chci mít extra hustý jogurt, dám ho na plátýnko a nechám odkapat. Nahoře zůstane jogurt hustý, jak není ani žádný kupovaný. Je vynikající. A sušené mléko nepřidávám, jenom mléko plnotučné + trocha jogurtu.
Petra (Út, 22. 4. 2014 - 12:04)
Prosim tebe, strč si tu...Komu není rady, tomu není pomoci! Ty kultury se musí někde koupit, aby se dal doma vyrábět kvalitní jogurt. Ale to někomu zkrátka nedojte, a tak si dělá jogurt z jiných jogurtů...
Michal (Út, 22. 4. 2014 - 17:04)
Kupte si mleko od zemedelce nebo z automatu. Slozite tady michate susene mleko s krabicakem. Spojujete neco co nekdo pracne rozdelil. :-):-):-)
Deyva (Út, 5. 8. 2014 - 20:08)
Zdravim, po navsteve bulharska jsem si rikal, ze taky zkusim udelat jogurt... Pravy bulharsky. Koupil jsem kultury, mleko z mlekomatu, zahral, ale ne tak aby varilo... Pak jsem zchladil na trochu teplejsi, nez vlazne, zamichal kultury, rozlil do sroubovacich omniovek a dal do termotasky spolu s dvema petkama horke vody... Rano tam stape bylo jen mleko, tak jsem jej dal do zavarovaciho hrnce, nastavil odhadem na tech 45 stupnu a zapnul v sedm rano. Bohuzel bylo vypnuto az v pet odpoledne. Tedka se chladi v lednocce. Problem je v tom, ze vylozene valecek jogurtu cely plave v syrovatkach. Zkusil jsem jednu sklinku rozmichat a ten "jogurt" je tak pevny, ze se hrudkovati pri rozbiti toho valecku. Co jsem delal spatne? Dlouha doba v hrnci? Prerusovane zakysavani? Chutna to jako jogurt, ale proste je z toho spis kostka tvarohu se spoustou syrovatky kolem... Diky.
Deyva (Út, 5. 8. 2014 - 21:08)
Dobrý den, díky za odpověď. Prvně zkusím zkrátit tu výrobu. Až pak kdyžtak přidávat něco, co tam původně nebylo ;-). Díky.
Viky (Pá, 29. 8. 2014 - 10:08)
Zdravim, po navsteve...Taky jsem si pochutnala na bulharských jogurtech v Bulharsku + ajranu z bulharského jogurtu.. Z Bulharska jsem dovezla 4 jogurty a ještě teď z nich vyrábím jogurty.1l farmářského mléka zahřátého na cca 38°C + 2 velké lžíce jogurtu, řádně rozmíchat - sklenky se závitem (vyvařené) celé to umístím na plech a do mírně ohřáté trouby. Po cca 2,5 hodinách opět zapnu troubu na chvilku - pro udržení teploty. Nechám přes noc - ráno jogurty dám do ledničky. Jsou výborné. A po cca 3 dnech vyzývám obyvatele domácnosti, aby nechali jednu sklenku na další výrobu .. Jsou výborné a jedu 4 cyklus. Teď budu zkoušet jogurtovou bulharskou kulturu, z jogurtu mi bylo doporučeno max 6 cyklů.
Koliša (Ne, 28. 1. 2018 - 10:01)
Já už jsem nekoupila jogurt ani nepamatuju. Momentálně ho dělám dost často ve svém fermentoru kuvings, můžu říct, že domácí jogurty jsou úplně jiné. Mnohem lepší.
Aaja4 (St, 28. 2. 2018 - 18:02)
A není zbytečné kupovat fermentor, když se to dá dělat normálně i bez? Jaké teda výhody má?
Péťa (St, 28. 2. 2018 - 20:02)
Já si domácí jogurty dělám už dávno.A potřebuju k tomu prakticky jen hrnec a teploměr.
Petra (St, 28. 2. 2018 - 20:02)
Já si domácí jogurty...Já také, nač kupovat nějaké drahoty. Chuť takto vyrobených jogurtů je vynikající.
Koliša (Út, 27. 3. 2018 - 19:03)
Tak pro mě má výhod hned několik - nemusím kontrolovat čas, teplotu. To je pro mě podstatné, když mám dvě děti a občas nevím ,kde mi hlava stojí. Teď jsem zkoušela i nakládanou zeleninku a také je to lahoda. Ano jde to i levněji, ale pro mě je to velký pomocník.
Sima (Út, 21. 6. 2022 - 14:06)
nevyrábím je, ale kupuji hotové tvarohové, smetanové krémy. nejraději mám vanilkové a čokoládové
Dajta (Pá, 24. 6. 2022 - 16:06)
mám ráda smetanové krémy a ty se doma vyrobit nedají, aspon to neumím, takže je kupuji a kupovat budu i v budoucnu
Sta67 (Po, 21. 4. 2014 - 23:04)
Toto je můj zjednodušený recept:

Mám jogurtovač.

Jako základ použiji kupovaný jogurt (nebo povedený jogurt předchozí). Asi tak půl kelímku. Chuť výsledného jogurtu je silně ovlivněná výběrem jogurtu: jindřichohradecký ve skle dává hustý nakyslý jogurt, Danone nasládlý, Hollandia neutrální.

Používám UHT mléko (v krabici). To je jaksi z principu sterilní. Normální pasterované mléko ale také neobsahuje mnoho bakterií.

Chci-li zahustit, použiji sušené mléko, rozmíchané podle návodu na kašičku, ale v mléku. (Cucky až tak moc nevadí, rozpadnou se.) Je-li základem jindřichohradecký jogurt ve skle, bude hustý i bez toho, Danone je ale bez něj řídký.

Do jogurtu vliji trochu mléka, rozředím, aby tam nebyly cucky, a vliji do mléka.

Dám to do jogurtovače. Za 3 až 7 hodin je hotovo. (Správně ohřáté a vložené do termosky by to také mohlo fungovat.)

Výroba jogurtu není nijak náročná na přesnost. Spíš na čistotu (z nakyslého mléka nebude dobrý jogurt.) A pak na teplotu: Kvasinky se nikdy nesmí zahřát nad 50°C, a pod 40°C nevzniká jogurt, ale spíš mléko jen kysne.
Sta67 (St, 23. 4. 2014 - 01:04)
To hustotu nezajistí. Bez...Konkrétní jogurt jsem jmenoval proto, že nevím o žádném jiném tuzemském jogurtu, který používá stejné (nejspíš zmíněné bulharské) kultury. Nejsem žádný expert, ale ze zkušenosti velmi záleží na základu (tedy vlastně na druhu kvasinek). Tyto jsou nejkyselejší, ale dávají hustý jogurt i bez sušeného mléka. Když chci sladší jogurt, jako základ použiji třeba nějaký Danone, a ten bez sušeného mléka hustý nebude.
Jestli si dobře pamatuji, za komunismu byly všechny jogurty kyselé, a ty sladší kultury sem přišly až po revoluci. (A s nimi i výrobky, které se tenkrát ještě směly nazývat jogurt, a reklama na ně hlásala, že vydrží i bez ledničky dlouho, dlouho čerstvé.)
Sta67 (St, 23. 4. 2014 - 01:04)
To hustotu nezajistí. Bez...Konkrétní jogurt jsem jmenoval proto, že nevím o žádném jiném tuzemském jogurtu, který používá stejné (nejspíš zmíněné bulharské) kultury. Nejsem žádný expert, ale ze zkušenosti velmi záleží na základu (tedy vlastně na druhu kvasinek). Tyto jsou nejkyselejší, ale dávají hustý jogurt i bez sušeného mléka. Když chci sladší jogurt, jako základ použiji třeba nějaký Danone, a ten bez sušeného mléka hustý nebude.
Jestli si dobře pamatuji, za komunismu byly všechny jogurty kyselé, a ty sladší kultury sem přišly až po revoluci. (A s nimi i výrobky, které se tenkrát ještě směly nazývat jogurt, a reklama na ně hlásala, že vydrží i bez ledničky dlouho, dlouho čerstvé.)
Sta67 (Ne, 27. 4. 2014 - 02:04)
Kupte si mleko od zemedelce...Jsi hned dvakrát na omylu.

Mícháme mléko se sušeným mlékem, abychom dostali hustý jogurt i bez hodinového redukování čerstvého mléka, a také protože je to levnější než odpovídající množství kondenzovaného mléka.

Čerstvé mléko od krávy na jogurt moc vhodné není. Kráva může mít ve svém vemenu různé bakterie, ale jako na potvoru to zrovna nebývají jogurtové bakterie. Použitím krabicového mléka si odpustím tepelnou úpravu za účelem likvidace nežádoucích bakterií. Krabicové mléko už jí prošlo a je sterilní. (Ne, že by to bez tepelné úpravy nešlo, ale pak je třeba se smířit s tím, že se jogurt občas při výrobě zkazí.)
Reklama