Reklama

Toxické látky v mase

O konzumaci masa se zjistilo, že nepřispívá jen ke chronickým a degenerativním nemocem, ale i k akutním a infekčním nemocem. Proč? Především porážka zvířete zastavuje normální očistné funkce v těle, a zanechává zvíře nasycené všemi odpadovými látkami. Encyclopaedia Britannica stručně popisuje všechny tyto dodatky, čekající na jedlíky masa: Toxické odpadové látky, včetně kyseliny močové, se nacházejí v krvi a tkáních stejně jako usmrcené i virulentní bakterie, pocházející nejen z hnilobných procesů, ale i z nemocí zvířete.

Usazeniny kyseliny močové ve svalových tkáních zvířat jsou pro naše ledviny a játra značnou zátěží k naší běžné produkci kyseliny močové. Příliš velké množství vyvolává dnu, revmatismus, bolesti hlavy, epilepsii, kornatění cév a nervozitu. Rozklad kyseliny močové vytváří produkt podobný kofeinu, takže důsledkem dlouhodobého požívání masa může být zvýšená dráždivost, úzkost a agresivita. Rozklad kyseliny močové způsobuje i zápach těla.

 

Porážkou začíná i rychlý proces rozkladu, s nímž zpracovatelé masa, přepravci a obchodníci často marně zápasí. Jeho produktem jsou hnilobné bakterie. Většina nezanikne vařením, a ty, které jsou přece jen usmrceny, zanechávají po sobě jedovaté látky.

 

Ale mnohem dříve než začnou své dílo hniloba a odpadové látky v těle, dochází k umělému
otravování masa. V roce 1979 vydal Hlavní revizní úřad (revizní orgán Kongresu USA) zprávu, ve které se říká: "Ze 143 jedů a pesticidů, které zanechávají rezidua v syrové drůbeži a mase, je 42 podezřelých z karcogenity, 20 z toho způsobuje vrozené defekty plodu a 6 je mutagenních."

 

Řetěz narůstající toxicity začíná mezi obilnými lány, kde se hojně používají umělé insekticidy a hnojiva, které po přechodu přes potravinový řetězec mohou nabýt vražednou moc. Frances Lappé to ve své slavné knize Diet for a Small Planet (Dieta pro malou planetu) popisuje takto: "Když velká ryba sežere menší nebo když kráva sežere trávu (nebo jiné krmivo), všechny přitom zkonzumované chemické insekticidy se hromadí a odevzdávají dál. Když člověk konzumuje "vrchol" takového potravinového cyklu, stává se posledním konzumentem a přijímatelem největší koncentrace pozůstatků insekticidů."

 

Reklama

Dále si chovatelé dobytka v USA (a zřejmě bohužel i v dalších státech) nemohou stěžovat na nedostatek chemických prostředků, stimulujících růst zvířat. Mezi dnes užívanými prostředky můžeme najít kyselinu melengestrolovou, zeranol, progesteron, testosteron-propionát, furazolidon a další. Jiný silný karcogen, arzen, se dodává do krmiva jatečných zvířat ve formě sloučenin užívaných ke stimulaci růstu. Je také hlavní součástí roztoků, v nichž se "koupe" dobytek, aby se jeho kůže zbavila virů, bakterií a jiných mikroorganismů.

 

Z chemikálií, které se dnes běžně užívají v masném průmyslu, působí největší starosti široké užívání antibiotik. Téměř všechen dobytek dostává kromě antibiotik, užívaných v čase nemoci a pravidelného očkování, také antibiotika v krmivu. Proč? Částečně proto, že již před desítkami let chovatelé dobytka zjistili, že doplňování krmiva nízkou dávkou antibiotik nevysvětlitelně zlepšuje váhový přírůstek dobytka. Bakterie odolné vůči antibiotikům se množí a nakonec se dostávají k lidem. Na celém světě se množí případy mikroorganismů odolných vůči antibiotikům. Akutní případy kapavky, zápalu plic, zápalu mozkových blan u dětí, potravinové nákazy (salmonelózy) jsou stále rezistentnější na penicilin a ampicilin - dvě antibiotika, nejčastěji používaná na léčení lidí a zároveň na krmení zvířat.

 

Další jedy, které se pak dostanou až na talíř, dostávají zvířata určená na porážku i během chovu: uklidňující prostředky, prostředky na zvýšení laktace stimulací hypothalamu, enzymy urychlující "dozrávání" masa zabitého zvířete, prostředky podávané těsně před porážkou, které zpomalují změny barvy masa a udržují krvavou barvu, typickou pro čerstvé maso.

 

Zvíře na jatkách nebo zvíře, které je pronásledováno smečkou psů, kteří doprovázejí lovce, je naplněno strachem. To ovlivní nadledvinky, které pak vypouštějí do těla adrenalin. Kdokoli jí maso tohoto zvířete zároveň přijímá i tyto nežádoucí látky.

 

Po porážce přichází na řadu zpomalování hnilobných procesů a rozkladu. K nakládání masa se často používají dusitan a dusičnan sodný, které kromě toho zachovávají čerstvou růžovou barvu masa. Sulfid sodný, ničící vitamin B, je další chemikálií běžně přidávanou do masa. Maskuje zápach rozkládajícího se masa a způsobuje uchování "svěží" barvy.

 

Zdroj: Milan záruba - Proč nejíst maso, nakladatelství Avátar

Reklama

Komentáře

¨Lučiana (Út, 6. 6. 2006 - 12:06)
To co jsme si přečetli je odporné,chudáci zvířata,ale člověk je od přírody masožravec.Maso po tomhle článku už nehodláme jíst..Je to hnus,zvířata mají také právo na život..
Lada (Pá, 6. 10. 2006 - 23:10)
Je to sice hrozné,ale jak vařit bez masa? Sice to jde,ale je to hladovina...Což takhle dát si špenát? Hm,ale ta vepřová pečínka chybí...
eva (St, 11. 10. 2006 - 01:10)
Tak to neni. Jsem vegetarian 10let a vegan 2roky, z etickych duvodu. Kdyz se naucis varit a nakupovat, je to pohoda a casto i chutnejsi. Porad mi moje jidlo nejaci masozravci ujidaji.:))
Jen se nebat, zvirata za to stoji. A nase zdravi a svedomi taky..
Zajdi do zdrave vyzivy. I ta pecinka se da udelat bez mrtvoly
HOdne sil!
Návštěvník (Čt, 13. 12. 2007 - 19:12)
Člověk ať bojuje jak bojuje,vždycky ho něco nakonec přemůže,Myslím že je dobré se do ničeho nenutit,všichni víme že nejen maso je pro náš organizmus zničující a pokud bychom chtěli žít ve sterilitě a v naprosté znalosti o všem co nás obklopuje a co nás zabíjí,nestihneme být lidmi.Lenča
Iva (Ne, 7. 9. 2008 - 23:09)
Existují detoxikační preparáty Mudr. Jonáše
jako je antichemik či antimetal. Tyto
preparáty člověka zbaví toxinů, ale je nutné
je brát ´pár měsíců.
Iva (Ne, 7. 9. 2008 - 23:09)
Existují detoxikační preparáty Mudr. Jonáše
jako je antichemik či antimetal. Tyto
preparáty člověka zbaví toxinů, ale je nutné
je brát ´pár měsíců.
Dorothy (Út, 8. 11. 2011 - 22:11)
Don´t know if trollingor just really stupid. Nieje zavadzanie ilegalne?
H (Út, 8. 11. 2011 - 22:11)
Existují detoxikační...Mudr. Jonáš je předražený až hrůza. Podobných preparátů je i jinde dost a fungují. Už mnoho lidí od Jonáše dalo ruce pryč..Na lidském neštěstí a nemocech se živit tak neurvale je hnus sám o sobě. Nevěřím mu ..
... (Ne, 5. 5. 2013 - 10:05)
můj názor : nic se nemá přehánět. dřív jedli lidé maso jen v neděli, takže omezit příjem na mnimum, hlavně co se týká uzenin. kompenzovat zdravějšími potravinami (nemusím snad vypisovat, kterými) a snažit se o pozitivní přístup k životu (nebát se a nekrást). případně vynechat maso úplně, ač je to pro mnohé těžké. ale uvědomme si, že v současné době do sebe dostáváme opravdu málo kvalitní potraviny, takže všeho s mírou :)
Kačenisko (Pá, 9. 5. 2014 - 19:05)
To co jsme si přečetli je...Člověk že je od přírody masožravec? a na to jste sakra přišla jak? :D
Úplně se vidím jak běhám po lese a svými ostrými drápy a velkými zuby lovím zvěř...
! (Pá, 16. 5. 2014 - 18:05)
Z anatomie chrupu je zřejmé, že člověk je všežravec. Běhat po lese s ostrými drápy je zbytečné, od té doby jsme se trochu vyvinuli.
majlo (So, 14. 3. 2015 - 16:03)
Tento clanek jsou prachsproste lzi od A po Z. Hysterie milovniku zvirat je nekdy zarazejici
majlo (So, 14. 3. 2015 - 16:03)
můj názor : nic se nemá...Lide jedli maso v nedeli, protoze si to jindy nemohli dovolit. Knizata zrala pavy kazdej den...
Hedvika (Út, 29. 3. 2016 - 10:03)
tento článek je pěkná kravina!!!!!! Psal ho nějaký pomatený vegetarián nebo ještě lépe vegan (ti jsou už uplně na budku, protože nejedí nic z vajec a mléka, ohánějí se tím, že nechtějí podporovat velkochovy, ale ošklibují se i po lidech, kteří jedí vajíčka od vlastní slepice a mléko mají z farmy). Jednak maso nezadržuje žádnou moč a podobně - i blbec ví, že po smrti dochází u lidí i zvířat k nefunkčnsti svalstva takže veškeré tyto lidské "odpady" jdou s těla ven obvyklou cestou. Naprostá blbost je myslet si, že by se například profiltrovaly do těla. Prostě to tak nefunguje. Další věcí je, že jediné, co se do děla vypouští, jsou nějaké stresové tělní tekutiny, které ale nejsou jedovaté, pouze znehodnotí v některých případech maso takže není tak dobré. Tedy pokud vyleze pašík jako obvykle z chlívku a dostane palicí po hlavě, mělo by být vše OK. Jiná věc je samozřejmě neníst maso z přesvědčení, že je nám líto zvířat. Upřímně řečeno, pokud umí lidi vařit, tak si bez masa poradí - chce to experimentovat s kořením, luštěninami a zeleninou. Ale mít doma vegana, tak pokud v tom nejedou oba, je to skoro na výkop. Znamená to v praxi nejít do hospody, na dovolenou, do nemocnice, na služebku - takže bud jsouj ty lidi anorektici nebo všude otravujou svejma krabicemi se smrdutym jídlem, které si vozí sebou.
Reklama