Reklama

Což takhle dát si trochu jiný špenát?

Pokud dostanete chuť na špenát a zrovna ho nemáte po ruce, nezoufejte. Stačí se projít po zahradě či v přírodě a jistě někde naleznete něco, z čeho lze udělat vynikající špenát. Přinášíme pár tipů na špenát z planých rostlin.

Merlík všedobr (Chenopodium bonus-henricus)

 

Tato vytrvalá bylina roste jako plevel v úrodných půdách, v zahradách i na rumištích .  Často se také pěstuje, nepotřebuje prakticky péči, občas okopávku, snese i polostín, výsev jaro (duben) nebo podzim (září).Po přezimování v půdě klíčí dobře. Naši předci mu říkali planý špenát. Mladé listy trhané na jaře či v časném létě lze přidávat do salátů, polévek, nádivek či upravit jako špenát. Listy obsahují mnoho minerálních látek – vápník, hořčík, ale i draslík, fosfor a železo, také množství vitaminu C a B a provitamin A. Má méně kyseliny šťavelové než špenát. Merlík všedobr obsahuje též dostatkem bílkovin.  Jeho drobná semena jsou bohatá na tuky a bílkoviny a kdysi se jedla ve formě kaší. 

 

Reklama

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

 

Tato léčivá rostlina roste na půdách bohatých na obsah dusíku. Pokud ji máte někde na zahradě, určitě byste ji neměli všechnu vytrhávat, jelikož je v mnoha směrech přínosem pro zdraví vaše i vaší zahrady. Z mladých kopřiv je výborný špenát. Lze ji též přidávat do nádivek či zeleného nápoje. Listy obsahují množství chlorofylu (chlorofyl působí povzbudivě na metabolismus a zároveň působí proti chudokrevnosti, dále působí jako antirevmatikum, protizánětlivě, dezodoračně a urychluje hojení ran), minerálních látek, z nichž důležitý je zejména hořčík, dále karotenoidy, vitamín B2, B6, C , sacharidy, aminokyseliny, glukoniny (snižují hladinu krevního cukru), třísloviny (které "zastavují krvácení"), fytoncidy, kyseliny šťavelovou (menší množství než špenát), mravenčí, octovou, křemičitou (která má zřejmě močopudné účinky) a další látky.  

 

Kostival lékařský (Symphytum officinales)

 

Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých příkopech a podél potoků, při plotech a na rumištích

Mladé výhonky a listy této léčivky jsou po tepelné úpravě jedlé. Obsahují mnoho minerálů, bílkovin, allantoin , cholin, vitamín A, C a v rostlinách vzácný vitamín B12. Cholin a allantoin podporují tvorbu červených krvinek.  Mladé listy kostivalu lze využít na přípravu špenátu. 

 

Bršlice kozí noha (Aegeopodium podagraria)

 

Nalézt ji můžete v podrostu smíšených a listnatých lesů, lužních lesů a na stinných pasekách. Bývá často postrachem zahrádkářů. Lze se jí velmi těžko přírodní cestou zbavit, protože i malého úlomku kořene se dokáže opět velmi rychle rozmnožit. Není však nutno s ní bojovat, nýbrž lze využít v jídelníčku. Má vysoký obsah vitamínu C a mnohé léčivé účinky. Lze ji přidávat do polévek a špenát je z ní údajně nejchutnější.  Z listů lze též dělat obklady při dně. 

 

Špenát si lze udělat i ze starých druhů zeleniny, které zanly naše babičky a které můžete si můžete i dnes vysázet na zahrádce: 

 

Lebeda zahradní (Atriplex hortensis)

Je to jednoletá, nenáročná zelenina. Známa ve formách - žluté, zelené a červené (rudé). Lze ji vařit jako špenát (má nižší obsah kyseliny šťavelové), jíst syrovou jako součást salátu, vysoký obsah vitaminu C. Sklízíme celé mladé rostliny nebo odlamujeme zespodu listy.

 

Mangold (Beta vulgaris)

Dvouletá listová zelenina k připravě špenátu. Vysévá se v dubnu.

 

Recept na přípravu špenátu z planých rostlin:

Pokrájené mladé listy rostlin zalijeme horkou vodou a 10 - 15 minut povaříme.
Cibuli na drobno  nakrájíme a na másle či oleji zesklovatíme, přidáme hladkou mouku, mírně prosmažíme.

Slijeme vodu z rostlin, necháme je okapat a vrátíme do hrnce. Přidáme připravenou cibuli, osolíme himalájskou či mořskou solí, opepříme, přidáme vejce a podle chuti prolisovaný česnek. Všechno krátce povaříme a obsah hrnce rozmixujeme. Chuť špenátu můžeme dle chuti zjemnit šlehačkou. Vše chvíli prohřejeme.

Podáváme k masu, bramborám, knedlíkům či těstovinám.

Při přípravě špenátu z plených rostlince i experimentovat. Vhodná je např. kombinace špenátu z kopřiv, bršlice a listů medvědího česneku, či kopřivový špenát s nasekaným pórkem ři kopřivový špenát s listy pampelišky (pampeliška dodá nahořklou chuť).

Autor: mk

 

Reklama

Komentáře

xyz (So, 9. 6. 2012 - 07:06)
Všem doporučuji vyzkoušet špenát z listů medvědího česneku
Reklama