Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Zásady správné chůze

Je-li naše tělo v dobré kondici, chodíme většinou bez obtíží. Ani si neuvědomujeme, že pohybujeme zároveň dolními končetinami, trupem, horními končetinami a hlavou. Při každém kroku by se měla mírně protáčet celá páteř v ladné souhře všech částí těla.

Správná chůze má tyto zásady:

  • plynulost chůze kterou vytváří - stejná délka kroků. Nestejnost délky kroků ovlivňuje rozdílné zatěžování nohou vyplývající z nevyvážené svalové práce celého těla, což ovlivňuje i nestejnoměrné kladení chodidel od osy chůze. Stejná délka kroků - vytváří správný rytmus chůze.
  • pružná chůze - čímž se odlehčí páteř a klouby - je třeba správně odvíjet chodidlo. To znamená nejdříve došlápnout na patu a postupně přenášet těžiště dopředu ke špičce. Přitom se pata odlehčuje, až dojde k úplnému odvinutí chodidla a noha se špičkou odrazí.
  • Pro ladnou chůzi je důležitým činitelem pevné držení kolen i chodidel. "Řídícím kormidlem" je palec, za kterým se směruje celé tělo. Nasměruje-li se za ním krok až do konečku prstce, dochází k zapnutí svalů vytvářejících podélnou klenbu chodidla. Odvíjení kroku od pevné vnitřní strany paty přes malíkovou hranu zapíná svaly utvářející příčnou klenbu. Aktivním zapojováním palce do chůze až do jeho konečku, předchází se deformaci palcového kloubu. Mírnou deformaci můžete správným našlapováním i napravit.
  • Při každém kroku koleno směřuje dopředu a nevytáčí se do stran. Tomu napomáhá zpevnění paty při vykročení a směrování kroku za palcem. Objeví-li se nějaká, byť i zdánlivě malá obtíž na dolních končetinách, např. otlačený palec, puchýř na patě, podvrtnutý kotník nebo namožené svaly, naruší se plynulost chůze Protože poraněná část bolí, převezmou její práci jiné svaly a tím se vytváří svalová nerovnováha. Po určité době se tyto více zatěžované svaly unaví a místní nerovnováha se postupně promítne do pohybu i únavy celého těla. U závažnějších problémů, které ztěžují chůzi, jako je artróza kloubů, bolesti v páteři, nestejně dlouhé dolní končetiny apod.. se pro chůzi odčerpává více energie, což zvětšuje únavu a ovlivňuje náladu Tak si raději hned vyzkoušejte, jak chodíte. Možná zjistíte, že jednou - obvykle slabší - nohou, děláte krok kratší a pomalejší. Vysledujte také, jak odvíjíte krok a zda je těžiště převážně na přední straně chodidla nebo je-li spíše na vnější straně, což přispívá k borcení příčné klenby.

    Zdroj: Autorehabilitační soustava - Jana Kombercová, Marie Svobodová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    Je důležité zvolit správnou obuv a to,dle mého názoru,mohou být pouze a jen vyšší,kožené,černé,šněrovací botky s masivní podrážkou! Ty jo,to zas bude držkopáda!

    Črv 25, 2007
  • Obrázek uživatele Fayence
    Fayence (anonym)

    nedávno jsem podvrtla právě kotník a s tou rovnováhou to je teda...to bylo v čudu :-)a ještě dlouho asi bude,moje zdravá noha má tendence pořád přebírat všechnu sílu na sebe,s tou méně zdravou se snažím znova normálně chodit..no není to jednoduchý a tu nerovnováhu dost pociťuju://

    Zář 11, 2007
  • Obrázek uživatele Andrea
    Andrea (anonym)

    Jak se naučit pěknou chůzi, jako mají třeba tanečnice a baletky?

    Led 21, 2008
  • Obrázek uživatele Eliška
    Eliška (anonym)

    A co se přihlásit do kursu pro modelky?

    Led 21, 2008
  • Obrázek uživatele luikaschvojka
    luikaschvojka (anonym)

    ja mam problemy s chuzi mam kulata zada a zborcenou pricnou klenbu ale newim co se s tim da delat potreboval bych poradit.dekuji

    Pro 08, 2008
  • Obrázek uživatele Jan Veselý
    Jan Veselý (anonym)

    Výše doporučené "dobrozdání" o chůzi svojí archaičností nasvědčuje svůj původ v snad již předminulém století! Zhoršující se zdravotní stav obyvatelstva lze přičíst zejména snížením jeho pohybových aktivit všeobecně, rigidním názorům ortopedie a novým technologiím ve výrobě obuvi. Pata není našlapným orgánem ale senzomotorickým. Lze se o tom přesvědčit jednoduchou zkouškou, projít se s bosýma nohama. Pokud člověk dupe, je to dysfunkce chůze a zdroj prakticky veškerých myslitelných poruch zdraví. Jan Veselý, vertebrogenní terapeut, jtvesely"seznam.cz

    Feb 28, 2009
  • Obrázek uživatele Chodec
    Chodec (anonym)

    Najděte si někde záběry,jak chodil Miloš Zeman někde na přehlídce a naučte se tak chodit!Okolí vám to bude závidět!Nezapomínejte i na celkový pohyb těla,rukou a hlavy,přesně jako Miloš!!!To je správná chůze!!!

    Feb 28, 2009
  • Obrázek uživatele Zdena
    Zdena (anonym)

    ja mam problemy s chuzi mam...Rada je jednoduchá, kupte si boty s biomechanickou aktivní stélkou, která dokáže zaktivizovat šlachy a svaly na chodidle a vytvoří vám správnou klenbu, srovná vbočené palce, kladívkové prsty i paty srovná do osy. Poté se zvertikalizují kolenní a kyčelní klouby a pak celá páteř včetně ramen a hlavy. Tato správná podložka pod chodidly nám nahradí chůzi v přírodě a je zárukou stálého zdraví...

    Dub 03, 2010
  • Obrázek uživatele vapanc
    vapanc (anonym)

    Rada je jednoduchá, kupte si...Tak to je jediná správná rada co se zborcenou klenbo,bolestí nohou,ono se o těch Hanákových stélkách do bot moc neví,ono to asi škodí konkurenci,čili zadejte do hledače Hanákovy stélky a informace je na světě.

    Bře 31, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama