Unikátní nový vozík pro handicapované umožní i sportování

Tým pracovníků projektu TE-ERA Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) zajistil představení nového variabilního vozíku pro tělesně postižené na paralympiádě ve Vancouveru. Multifunkční konstrukce umožňuje nejen pohodlné přemístění se z místa na místo jako v případě klasického invalidního vozíku, ale i aktivní sportování.

Multifunkční „vozítko“ lze totiž přestavět na kolo nebo in-line brusle. Postiženému navíc umožní pohodlně si zahrát sledge hokej.

Nápad postavit multifunkční invalidní vozík se zrodil z diskuzí mezi ředitelem Ústavu tělesné výchovy UTB Mgr. Zdeňkem Melichárkem, Ph.D a Romanem Herinkem z humanitárního sdružení Handicap Zlín. Ke spolupráci přizvali vedoucího Ateliéru průmyslového designu prof. Pavla Škarku, který zadal svým studentům úkol vytvořit nový design. „Na návrhu se podílelo asi pět studentů. Nejvýrazněji přispěl student 4. ročníku Jan Škola. Ten později svůj návrh představil za finančního přispění z evropského projektu TE-ERA i na paralympiádě,“ říká prof. Škarka.

Řešení vozíku je komplexní. Jde se o ultralehké vozítko s odpruženým rámem a speciálními tlumiči nárazů. „Jeho spodní část je možné jednoduše vyměnit - kolečka lze zaměnit za in-liny, za brusle na sledge hokej nebo za lyži, případně celý vozík snadno přeměnit na bicykl,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý student BcA. Jan Škola z Fakulty multimediálních komunikací.

Vytvoření neocenitelné pomůcky pro handicapované je vynikajícím příkladem spolupráce odborníků napříč součástmi UTB. Vývoj variabilního vozíku začal na konci roku 2007. Vývoj finančně zajistila Fakulta managementu a ekonomiky a odborníci z Univerzitního institutu zase zařídili ochranu užitného vzoru. „Fakulta multimediálních komunikací v rámci řešení projektu OP VK Technologické a ekonomické kompetence pro Evropský výzkumný prostor umožnila tvorbu 3D animace vozíku a účast Školy na představení ve Vancouveru,“ vysvětlila manažerka marketingu projektu TE-ERA Ing. Radomila Soukalová, Ph.D.

Konečná cena zatím není známa, odvíjet se bude od použitého materiálu i případného objemu výroby. Škola už za svůj nápad a design získal ocenění Design Cabinetu CZ a Národního technického muzea v rámci Národní ceny za studentský design 2008.

Více informací o speciálním vozíku naleznete na www.trilobitmotion.com

Link na prezentační film je volně ke stažení na http://195.113.97.221/web/TRILOBIT.flv

Bližší informace o projektu TE-ERA na https://www.te-era.cz/default.php

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama