Turistika pro zdraví a štíhlou linii

Turistika není jen příjemným zážitkem z pohybu na čerstvém vzduchu a potulováním v přírodě. Může být velmi efektivní celoživotní pohybovou aktivitou s významným přínosem pro zdraví.

Kromě rozvoje hlavních pohybových dovedností (vytrvalosti a síly) rozvíjí i koordinační schopnosti (především rovnováhu a reakční schopnosti). Může mít ovšem vliv i na rozvoj psychosociálních vlastností člověka. Při větších objemech může být turistika i velmi kvalitní pohybovou aktivitou pro spalování tuků.

Spotřeba energie při turistice
Při horské turistice je spotřeba tekutin a energie poměrně vysoká. Spotřeba energie se počítá vzhledem k překonané vzdálenosti a výškovému převýšení:

- 1 km chůze v horách po rovině -
asi 50 kcal;
- výstup 100 výškových metrů -
asi 100 kcal;
- výstup 100 výškových metrů v měkkém sněhu - asi 150 kcal;
- sestup 100 výškových metrů -
asi 23 kcal;

Bazální energetický výdej osoby vážící 82 kilogramů představuje asi 82 x 25 = 2050 kcal. Aktivní výdej energie při chůzi v horském terénu s celkovým převýšením 800 metrů činí 8 x 100 + 8 x 23 = 984 kcal. Celková spotřeba energie (bazální + aktivní výdej) pak bude 3034 kcal. Tento příklad ukazuje, že při dlouhé túře není vůbec problém spálit o 1500 až 2000 kilokaloriívíce, než kolik činní obvyklý denní výdej.

Zdroj: Johannnes Roschinsky ? Hubneme cvičením a správnou výživou, Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Kapradina
  Kapradina (anonym)

  Nesouhlasím s uvedenými spálenými kaloriemi. Sestup je rozhodně náročnější než chůze po rovině. Zkoušel ho autor někdy?

  Črv 08, 2009
 • Obrázek uživatele Andora
  Andora (anonym)

  Kapradino, podívej se pořádně - po rovině 1km/50kcal a sestup 100m/23kcal a když si to vynásobíš deseti (aby to bylo taky v kilometrech), tak ti vyjde 230, což je víc než 50 ;-)

  Črv 22, 2009
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  S tou štíhlo linií, bych možná trochu polemizoval,ale pro zdraví to je, to musím sám uznat.

  Črv 22, 2009
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Též si udržuju štíhlou linii turistikou a zabírá to.V nohách to je druhý den znát,ale mám sedavé zaměstnání,takže druhý den si odpočinu.Jednou týdně na tůru s přáteli,cestou si dáme ještě pořádný oběd,klidně smažák s hranolky a kopcem tatarky a k tomu pivo a stejně vám to nejde jde na kondici a váhu.

  Kvě 13, 2015
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Kapradino, podívej se...Andoro,to máš jedno,prostě si dej pořdnej výšlap ,cestou nezapoměň na svačinu,jabko a pití,tělo si přivikne a zmnění se tak jak to vyžaduje jeho zátěž.Nějaké čísla a výpočty jsou jen velmi přibližným a spíš zavádějícím hodnocenením jak tělo funguje.

  Kvě 13, 2015
 • Obrázek uživatele kaja
  kaja (anonym)

  Ahojky kde nakupujete kvalitní oblečení? Kam by jste mě poslali pro vyavení na hory? A jak dlouho už znáte stránky Fjallraven?

  Črv 29, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama